גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בתל אביב: המדדים המובילים עלו ביותר מ-1%

ת"א 35 עלה ב-1.1%, ת"א 125 עלה ב-1.2%, ות"א 90 טיפס ב-1.6% ● לפנות בוקר התרחשה תקלה באסדת לוויתן, שהובילה להפסקת הזרמת הגז  ● האחים שפירא מוכרים נתח מהחזקותיהם בשפיר בתמורה כוללת של כ-200 מיליון שקל ● דלתא, גולף וקסטרו התייחסו להשפעות המשבר בסין בצל וירוס הקורונה

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסה של תל אביב הסתיים היום (ג') בעליות שערים נאות: ת"א 35 עלה ב-1.1%, ת"א 125 עלה ב-1.2%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-1.6%. מדד הנדל"ן רשם עלייה של כ-2%, מדד הביומד טיפס ב-1.5%, ומדד הנפט והגז התאושש מהרירידות שרשם בעקבות התקלה באסדת לוויתן וסיים את היום בעלייה של 0.3%.

16:50

דלתא  פרסמה עדכון בנוגע לפעילותה בסין ולפיו "החברה אינה צופה בעת הנוכחית פגיעה מהותית בפעילותה בטווח המידי". עם זאת, בחברה מציינים כי "ככל שתימשך השבתת מפעלי הייצור שלה או של קבלניה וספקיה; או ככל שהחזרה של המפעלים לעבודה סדירה בתפוקה מלאה, תתעכב - עלולה להיות לכך השפעה שלילית על תוצאותיה העתידיות".

16:45

בשעה זו עולים מדד ת"א 35, ומדד ת"א 125 בכ-1%. מדד הנפט והגז התאושש מעט ועולה ב-0.3%.

14:55

המסחר בבורסת תל אביב מתנהל בשעה זו בעליות: ת"א-35 מוסיף 0.5%, ת"א-125 עולה ב-0.7% ות"א-90 מזנק ב-1%. ת"א-נפט וגז יורד ב-0.7%. 

במסחר במטבעות ממשיך השקל במגמת ההתחזקות של השבועות האחרונים, למרות הניסיונות של בנק ישראל לבלום את ההתחזקות. היום נסחר השקל בעלייה של 0.3% מול הדולר לרמה של 3.41 שקלים לדולר, ומתחזק בכ-0.6% מול האירו לרמה של כ-3.72 שקלים לאירו.

מניית מגה אור  בולטת בעלייה של כ-6%. עוד בלטו בעליות של עד 5% מניות ריט 1 , צור , סלע נדלן  ואנרג'יאן . מנגד, בירידות של עד 3% בולטות קבוצת דלק , דלק קידוחים , ישראמקו , רציו  ובזן . מבין המניות הקטנות בולטת להב  עם עלייה של כ-6% במחזור ער.

אפולו פאוור  דיווחה בבוקר על התקדמות נוספת בבדיקת ההיתכנות של היריעה הסולארית הגמישה של החברה עם מעבדת החדשנות של רנו-ניסאן-מיצובישי בישראל.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, מתייחס בסקירתו השבועית להשפעות האפשריות של וירוס הקורונה וכותב כי "ירידת התשואות המהירה בארה"ב מתחילת השנה עקבית עם התחזקות הדולר ונראה כי מתאם זה משקף את מיצובו של שוק האג"ח האמריקאי כחוף מבטחים. בכל אופן, התמחור הנוכחי בשוקי האג"ח והמט"ח משקף הערכה פסימית יותר מזו שעולה מנכסי הסיכון, כלומר הסתברות גבוהה יותר לפגיעה רחבה יותר מהתפשטות הווירוס".

"אמנם ההערכה הסבירה יותר היא כי השפעת וירוס הקורונה אכן מוגבלת, אך סביר היה לצפות למידה מסוימת של זהירות בשוקי המניות לפחות עד לבלימת היקף ההתפשטות, שטרם הגיעה. עד כה דווח על למעלה מ-40 אלף נדבקים, אם כי קיימת סקפטיות לגבי מהימנות הנתונים שמספקת סין שמזינה ספקולציות לפגיעה משמעותית באופן ניכר. ההתבטאויות האחרונות של ארגון הבריאות העולמי נוטות יותר לפגיעה רחבה יותר, מאשר לסימנים לבלימת ההתפשטות", כותב גוזלן.

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל, התייחס להתחזקות המתמשכת של השקל וציין כי "למרות מאמצי בנק ישראל, השקל התחזק בימים האחרונים לשיא חדש מול סל המטבעות. נזכיר שהתחזקות המטבע איננה תופעה שלילית בהכרח - היא תופעה המאפיינת כלכלות חזקות בעולם ויש ממנה מרוויחים: היבואנים והצרכנים שכוח הקנייה שלהם גדל ומנגד יש נפגעים - היצואנים. להערכתנו הגורמים הבסיסיים (עודף בחשבון השוטף, מכירות חברות ישראליות לזרים ויצוא הגז לצד דירוג גבוה) עדיין תומכים במגמת הייסוף של השקל. בנוסף, עקב צמצום פערי הריביות מול ארה"ב (ירידה מהירה בריבית הדולרית הקצרה) נרשמה גם ירידה בעלויות הגידור של הדולר-שקל, דבר שתומך אף הוא בחוזקו של השקל".

13:20

נמשכות העליות בת"א: מדד ת"א-35  עולה ב-0.5%. ת"א-125  רושם עליות של 0.6%, ת"א-90  שומר על יציבות על עליות של כ-0.9%.

הירידות במדד הגז  מעמיקות עם ירידה של כ-0.9%.

טבע עולה ב-1.4%.

12:05

מניית חברת אי.אל.די.  מזנקת היום ב-52% במחזור גבוה בבורסה. זאת, לאחר שהחברה דיווחה על גיוס של כ-1.6 מיליון שקל באמצעות הקצאה פרטית של מניות לבית ההשקעות מור.

אחרי עדיקה, דלתא וקסטרו גם גולף  מצטרפת לדיווחים על השפעות וירוס הקורונה. קמעונאית האופנה, שבשליטת כלל תעשיות של לן בלווטניק, מבקשת להרגיע את המשקיעים, כשהיא מעדכנת כי נכון למועד זה, לאור אופי פעילות החברה והזמנת הקולקציות על-ידיה מראש, היא לא הושפעה באופן מהותי מאי-חזרת ספקי החברה בסין לפעילות סדירה כאמור, וכי הנהלת החברה "אינה צופה פגיעה משמעותית בפעילות החברה בטווח הקצר".

המנייה יורדת בכ-0.9%.

11:20

מגמה חיובית בת"א: התמתנו העליות שנרשמו עם פתיחת המסחר. מדד ת"א-35  עולה בשעה זו ב-0.25%, ת"א-125  רושם עליות של 0.4%.

אלקטרה צריכה  וסלקום  עברו לירידות. 

טבע  עולה ב-0.85%.

היום לפנות בוקר התרחשה תקלה באסדת הגז לוויתן, שהובילה להפסקת הזרמת הגז לישראל, למצרים ולירדן. הגז הפסיק לזרום למספר שעות בשעה 3:25 לפנות בוקר, וההזרמה התחדשה בשעה 7:45 בבוקר. לפי משרד האנרגיה, בלילה אירעה נפילת חשמל באסדה ותקלה שחייבה את ריקון הגז הטבעי מהאסדה באמצעות שריפתו והפעלת הלפיד ששורף את הפליטות בכדי שלא ייפלטו לאוויר וייצרו זיהום חריג ופגיעה בסביבה. משרד האנרגיה הודיע כי יתחקר את האירוע מול נובל אנרג'י ויעדכן את הציבור בתוצאות.

מדד הגז רושם ירידות של 0.3%. תמר פטרוליום  יורדת ב-2.5%, קבוצת דלק  יורדת בכ-1.3%. אנרג'יאן  עולה בלמעלה מ-2.3%, רציו  רושמת עליות של כ-0.3%.

10:00

פתיחה ירוקה בבורסה בתל אביב: מדד ת"א-35  נפתח בעליות של 0.6%, מדד ת"א-125  נפתח בעלייה דומה, ת"א-90  עולה עם פתיחת המסחר ב-0.8%.

מדד הביומד  עולה בכ-1%, מדד הנפט וגז  עולה ב-0.7%, מדד הטכנולוגיה  עולה בכ-0.8%.

מניית אלקטרה צריכה  רושמת עליות של 2% עם פתיחת המסחר, סלקום  עולה ב-1.25%. שפיר הנדסה  מתרוממת ב-1.5%. טבע  עולה בכ-1%. 

07:20

הבורסה בתל אביב תיפתח הבוקר על רקע הנעילה החיובית שנרשמה אתמול (ב'), ובצל החששות הגלובליים מהתפשטות נגיף הקורונה מסין וההשפעה החדה שלו על השווקים ועל כיוון המסחר בשבועות האחרונים.

המסחר נסגר כאמור בעליות אתמול. ת"א-35 עלה ב-0.6%, ת"א-125 הוסיף 0.4% ות"א-90 ננעל ביציבות. ת"א-טכנולוגיה זינק ב-1% ות"א-נפט וגז איבד 1.56%.

אנרג'יאן, כיל ועזריאלי בלטו בעליות בת"א-35. בירידות בלטו בזן, בינלאומי ומבני תעשיה.

אלקטרה צריכה זינקה בכ-5% וסלקום עלתה ב-4%. להב אל.אר עלתה ב-7.4%. פז ירדה ב-5%.

מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

הבורסות הגדולות באסיה מגלות התאוששות היום כאשר נרשמות עליות במדדים העיקריים, זאת לאחר נעילה מעורבת אתמול. בורסת שנחאי עולה ב-0.3%, מדד שנזן רושם ירידות. בורסת הונג קונג עולה בלמעלה מ-1%, מובלת על ידי ענקית הטק הסינית Tencent שמזנקת ב-2%.

ביממה האחרונה מתו 108 בני אדם נוספים מווירוס הקורונה, ו-2,479 נדבקו - כך מסרו רשויות הבריאות במחוז חוביי שבסין. לפי נתונים אלה, מספר הנדבקים עומד על 42,639 בני אדם לפחות, ומניין המתים ברחבי העולם עלה ל-1,016, מתוכם אחד בפיליפינים ואחד בהונג קונג. במחוז חוביי בלבד, שנחשב למוקד התפרצות הווירוס, גבה הנגיף 980 קורבנות, וכ-32 אלף בני אדם נדבקו.

מניית איסתא רשמה עליות אתמול על רקע הודעת החברה מיום חמישי על אודות כוונתה לגייס הון או חוב לפעילות הנדל"ן שלה. 

בשבועות האחרונים ענף הקמעונאות המקומי עוקב בחשש אחרי התפשטות נגיף הקורונה בסין ובמדינות נוספות, כשהאפשרות שההשפעות יורגשו בישראל בתוך כשלושה חודשים מתגברות ומתעצמות, לצד אי-הוודאות בכל הנוגע לשוק הסיני. ההשפעות הרוחביות הללו נוגעות למגוון רחב של שווקים, ביניהם אופנה, רכב, מזון ומוצרי חשמל ואלקטרוניקה.

קבוצת קסטרו התייחסה אתמול לחשיפתה להשפעות המשבר בסין על רקע התפשטות וירוס הקורונה. החברה הציבורית עדכנה כי על אף שחופשת החגים המקומית בסין אמורה הייתה להסתיים אתמול, זאת לאחר שהוארכה בשבוע על-ידי הממשל המקומי - נמסר לה על-ידי מספר ספקים סינים "המייצרים חלק ממוצרי הקבוצה" כי בעת הנוכחית "אין הם חוזרים לפעילות סדירה". זאת בשל "אי-הבהירות הקיימת בסין בדבר התפשטות נגיף הקורונה והאמצעים שיש לנקוט על-מנת לצמצם את החשיפה אליו".

קסטרו ציינה כי "הגם שהחברה אינה צופה בעת הנוכחית פגיעה בפעילותה בטווח המיידי, המשך השבתת מפעלי הייצור בסין או אי-חזרתם לעבודה סדירה בתפוקה מלאה עלולים להשפיע על פעילות החברה בטווח הבינוני והארוך".

ארבעת האחים שפירא מנצלים את רמות השיא שבהן נסחרת מניית שפיר הנדסה שבשליטתם למכירת נתח מהחזקותיהם בחברה בתמורה כוללת של כ-200 מיליון שקל - כרבע מהסכום לכל אחד מהארבעה. שפיר עדכנה השבוע על מכירת המניות, שנעשתה מחוץ לבורסה, וכללה בסך הכול כ-2% מהון החברה - כ-0.5% כל אחד (1.9 מיליון מניות). המנייה רשמה אתמול עליות.

עוד כתבות

עובדי חברת החשמל ממשיכים לבצע עבודות חיוניות בצל הקורונה / צילום: חברת החשמל ויוסי וייס

הלמ"ס: כמחצית מהעסקים אומרים שיוכלו להמשיך רק עד סוף אפריל

כך עולה משני סקרי בזק שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בקרב מעסיקים שלהם מעל חמישה עובדים ● אחוז העובדים שהוצאו לחל"ת עמד על 24.3% בממוצע ● נכון ליום האחרון של החודש, רק כ-1.6% מהעובדים פוטרו ממקום העבודה

פריקה של מיליון מסיכות N95, שהגיעו מסין לבוסטון ביום חמישי / צילום: Jim Davis, Associated Press

פרשנות: ציד המסיכות והתמוטטות הסדר העולמי

האם האמריקאים גנבו 200 אלף מסיכות 95N, שנועדו למשטרת גרמניה? מי יודע ● אבל נוסחת ״אמריקה תחילה״, המקדשת ריבונות ואנוכיות, אינה מיטיבה לשרת את אמריקה או את בעלות בריתה במלחמה נגד נגיף הקורונה

מחאת העצמאים  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מענק העצמאים: 72 אלף מהעסקים שנמצאו זכאים יקבלו כ-300 מיליון שקל ביומיים הקרובים

נכון להיום מספר העצמאים הזכאים למענק עומד על כבר על כ-80 אלף איש

יומן קורונה / אילוסטרציה: גלובס

המענק הממוצע לעצמאי עומד בינתיים על 4,143 שקל: הצטרפו ליומן הקורונה של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

איתן מדמון, מנכ"ל איגוד הבנקים  / צילום: תמר מצפי

הבנקים מסיטים את האש לאוצר: "בתנאיה הנוכחיים, הקרן לא בנויה לספק מענה אמיתי לצרכי המשק בעת הזו"

איגוד הבנקים יוצא בהתקפה כנגד משרד האוצר, על האופן שבו בנה את קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, כך לפי מכתב שנשלח למנכ"ל האוצר ערב לפני דיון בנושא בוועדת הכספים בכנסת - שחבריה כבר ביקרו את התנהלות הבנקים בימים אלה

יעקב אילון  / צילום: איל יצהר

המשבר ברשת 13: יעקב אילון הורד מהאוויר; קמפיין עיתונאים נגד הקיצוצים בחברה

רשת 13 הודיעה היום כי התוכניות "הדוח היומי", "חדשות היום" עם מירי נבו ואלי אילדיס, "מהדורת חמש" עם יעקב אילון ו"מאסט" בהובלת שי לי שינדלר ועמית קוטלר יורדות מהאוויר ● עיתונאי הערוץ: "חוששים שמהלך כזה יוביל לחיסול החברה כגוף עיתונאי חזק ותחרותי"

המלכה אליזבת' / צילום: Yui Mok, רויטרס

מלכת בריטניה בנאום לאומה: "ימים טובים עוד מצפים לנו"

מלכת בריטניה אליזבת השנייה נשאה הערב נאום מיוחד לאומה הבריטית, בו שיבחה את הנחישות של תושבי הממלכה המאוחדת במאבק בהתפרצות נגיף הקורונה ● 674 בני אדם מתו ביממה האחרונה מקורונה בספרד ● היקף המתים בגרמניה נכון לעכשיו עומד על כ-1,400 בני אדם

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

גנץ מבקש מהנשיא להאריך את המנדט להקמת ממשלה ב-14 יום

גנץ ונתניהו נמצאים במו"מ פוליטי מאז יום ה' 19 במרץ ● שאלת החלת הריבונות היא סלע המחלוקת העיקרי במשא ומתן בין כחול לבן והליכוד ● הסכמות לגבי חוק הגיוס

דובי אמיתי / צילום: יח"צ

עתירה לבג"ץ: הפתרונות של המדינה למגזר העסקי - "לעג לרש"

מרבית הארגונים המייצגים את המגזר העסקי התאחדו והגישו עתירה לבג"ץ נגד תוכנית הסיוע של המדינה לעסקים ● לטענתם, התוכנית כוללת פתרונות דלים מדי, ויש ליצור באופן מיידי מנגנון פיצוי או קרן תשלומים לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה

משרד בחברת הייטק. שטח נרחב לעובד, לצרכי התרחבות עתידית  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

בהייטק מחשבים מסלול מחדש, מגדלי המשרדים עשויים לשלם את המחיר

זרם חברות ההייטק שמילא בשנים האחרונות את מגדלי המשרדים הפך לנחשול והביא לעליית מחירים ● לכן ההאטה של חברות הטכנולוגיה במשבר הנוכחי היא חדשות רעות במיוחד עבור בעלי הבניינים הללו, שכבר עכשיו מתמודדים עם בקשות להנחות וצמצום שטחים

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

ענף הרכב נדבק בנגיף: ירידה במכירות לחודש מרץ

השפעות ראשונות של משבר הקורונה וסגר התחבורה: קריסה של 36% במכירות הרכב במרץ, צניחה דו ספרתית בצריכת הדלקים

רינה מצליח / צילום: אביב חופי

דעה: רינה מצליח הפכה לאויבת העם, חדשות 12 לא יוכלו להוריד את הראש ולקוות שהגל יעבור

רינה מצליח התייחסה ב"אולפן שישי" ל"רוב החרדים", ודבריה גררו גל שיימינג שהפך לצונאמי ● מצליח קוממה נגדה קהל מגויס, יצירתי ונקמן שהתעלם מכמה עובדות בסיסיות ● מצד שני, הגיע הזמן שגם הפריים-טיים יכיר את המורכבות של החברה החרדית

אורי חפץ / צילום: נתי שוחט

הכלכלן האופטימי: "מיליון איש ייזרקו לרחוב בגלל הקורונה? אני לא רואה את זה קורה"

פרופ' אורי חפץ, מומחה לכלכלה התנהגותית, מסביר מה הממשלה צריכה לעשות כדי לאפשר לאנשים בבית לצלוח את המשבר, ומדוע היה קשה לחלקם להיענות להנחיות • לדבריו, למרות החורים, תוכנית החילוץ הכלכלית טובה, ומוכרחים לפתוח עוד את הברז התקציבי

פטר בהוצאה לפועל ללא הליך פשיטת רגל /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בנק קטן בווירג'יניה המערבית קרס; "בעיותיו קדמו למשבר"

ביום שישי השתלט התאגיד הפדרלי לביטוח פיקדונות על בנק קטן בווירג'יניה המערבית, ששווי נכסיו הכולל הסתכם ב-152 מיליון דולר ● לכישלונו של הבנק אין קשר למשבר הפיננסי הנוכחי בארה"ב, אלא לקשיים שעימם התמודד מאז 2015

דן אריאלי / צילום: איל יצהר, גלובס

דן אריאלי נגד הקורונה: המדינה מגייסת את הכלכלה ההתנהגותית למיגור המגפה

למרות לוחות הזמנים הלא ריאליים, הערפל סביב זהות המזמין והעובדה שבמשרד הבריאות לא מכירים את הפרויקט, הצליח אריאלי להגיש הצעה למכרז הבזק החשאי

חרדי תושב בני ברק עם מסכת פנים סוחב עגלת קניות  / צילום: Oded Balilty, AP

בירושלים ובבני ברק יש הכי הרבה חולי קורונה. ומה קורה בעיר שלכם?

מספר מקרי הקורונה בישראל הוא 8,430 ● 49 מתו מהנגיף, ו-139 שרויים במצב קשה ● היקף הנדבקים בעולם עומד על 1,205,801 בני אדם, 64,975 מתו ו-247,961 החלימו ● המשטרה חילקה למפרי צווי משרד הבריאות מעל ל-12 אלף קנסות בהיקף של 11 מיליון שקל

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הירידות בת"א התחזקו לקראת הסיום; המדדים המובילים איבדו 2%, מדד הבנקים נחתך 4%

מדד הנפט והגז התחזק ב-3.5%; דלק זינקה יותר מ-14% אך עדיין רחוקה כ-75% מהשיא ● מניית מבנה איבדה קרוב ל-10% ● מניות חברות הבדים הלא-ארוגים המשיכו לבלוט לחיוב: אבגול קפצה ב-14%, ומניות עלבד וספאנטק טיפסו בכ-9% וב-6%, בהתאמה

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

בעזרת הלוואה מבעל הבית: תמיר כהן מצטרף לגרעין השליטה בשיכון ובינוי

יו"ר שיכון ובינוי ואיש אמונו של בעל השליטה, נתי סיידוף, ירכוש מידיו כ-4% ממניות החברה תמורת כ-200 מיליון שקל - ויקבל אופציה לרכישת 7% נוספים

קניות אונליין / צילום: יח"צ

גל הונאות ברשת, גניבת פרטי אשראי, הלבנת הון ואיומי סייבר: כך תמזערו את הסיכוי ליפול בצד האפל של קניות ברשת

הרשות לאיסור הלבנת הון ממליצה לגופים הפיננסיים לגלות ערנות כלפי עלייה אפשרית בהונאות רשת, והיא לא היחידה ● בתקופה של ריבוי קניות אונליין יש כמה דברים פשוטים שכדאי לשים אליהם לב כדי למזער את הסיכון ליפול קורבן לתקיפות סייבר

איתי הראל, שותף מנהל בקרן פיטנגו / צילום: תמר מצפי, גלובס

גיוס של 70 מיליון דולר לחברה המוציאה את הבדיקות מן המעבדה

בגיוס החברה האמריקאית השתתפה קרן פיטנגו הישראלית