גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

פתיחת שבוע דרמטית נרשמה היום (א') במסחר בבורסת ת"א, עם ירידות שערים חדות של 2.3%-3.25% בשני המדדים המובילים ת"א 90 ות"א 35 בהתאמה. ירידות השערים היו רוחביות, בהן בלטו מדדי הנדל"ן והביטוח, שנחלשו בכ-4%, בעוד מדד הבנקים הציג ירידות של כ-2% ומדדי היתר (SME150, SME60) ירדו בכ-3%. ירידות השערים הגיעו גם לאפיק האג"ח הקונצרני, שם נחלשו כל המדדים הבולטים, בעוד באפיק האג"ח הממשלתיות הנטייה הייתה חיובית.

הירידות שנרשמו עם פתיחת שבוע המסחר בתל-אביב הגיעו אחרי סיום שבוע שלילי שנרשם בארה"ב, במה שנראה כתפיסה שמרנית יותר בה אוחזים המשקיעים בשלב הנוכחי, על רקע התגברות החששות שלהם לגבי ההשלכות השליליות האפשריות של התפשטות וירוס הקורונה מסין לרחבי העולם. בשוק האמריקאי בלטו בצד השלילי מניות הטכנולוגיה (מדד הנאסד"ק איבד כ-2.5% ביומיים), על רקע החששות מהפגיעה האפשרית בהן.

יש לציין כי המגמה השלילית בשווקים נרשמת כשהמדדים המובילים נסחרים סביב רמות השיא שלהם, אחרי תקופה ארוכה של עליות שערים. גם שינוי הכיוון שנרשם בשווקים לפני כמה שבועות, בהשפעת התגברות החששות מווירוס הקורונה, לא היה משמעותי, ועיקר הירידות החדות שנרשמו בעקבות כך נמחקו בהמשך. בשוק המקומי, בסוף השבוע נודע לראשונה כי ישנם ישראלים שנדבקו בווירוס הקורונה.

בבית ההשקעות פסגות ציינו היום בסקירתם השבועית כי "עד שכבר התרגלנו להסביר למה השווקים פיתחו חסינות לקורונה, הגיעו היומיים האחרונים של השבוע שעבר והראו שכנראה עוד מוקדם מדי לחזור לנשום רגיל".

לפי פסגות, "היכולת להעריך עד כמה ועד מתי הקורונה תלווה אותנו הולכת ופוחתת, שכן מצד אחד הנתונים השוטפים מלמדים שמספר המקרים הולך וקטן, ודי ברור שהסינים מצליחים להשתלט על התפשטות הנגיף בסין עצמה". מצד שני, הוסיפו בבית ההשקעות כי "התפשטות הנגיף במדינות שמחוץ לסין צוברת תאוצה. לכן, בעוד שההערכות שהסינים יסירו את הסגר ויחזרו לייצר מתישהו לקראת סוף הרבעון נראות בהחלט סבירות, לא ברור בכלל עד כמה הפעילות הכלכלית מחוץ לסין תוגבל בשבועות הקרובים, אם בכלל, והאם מדינות מערביות ודמוקרטיות יכולות בכלל למנוע מהתפשטות הווירוס להפוך למגפה גלובלית".

לכן, לפי פסגות, "לא מפתיע שסימני השאלה מקשים מאוד על שוק המניות למצוא כיוון ברור".

בבית ההשקעות אינפיניטי ציינו היום כי "רמת הסיכון בשוק המקומי עולה עם הגילוי על נשאי קורונה בישראל, ומדובר בשעת מבחן למערכת הבריאות הישראלית, שתידרש להכיל את ההתפרצות תוך שימוש בכלים לא שגרתיים. במקביל, חברות עסקיות נדרשות להיערך ולבצע התאמות לצורך המשך פעילות עסקית תקינה, ולמצוא דרך להשלים מלאים בלי התבססות על השוק הסיני".

באינפיניטי סבורים כי "נדרשת התאמה של תיק ההשקעות לאור הגברת רמת הסיכון בשוק המקומי".

הערכת בית ההשקעות היא כי "התנודתיות בשוק המניות תהיה גבוהה מאוד, אך שוק האג"ח לא צפוי להיפגע משמעותית. החברות הראשונות להיפגע הן חברות התיירות, התעופה והאופנה".

בזירת המאקרו המקומית, מחר (ב') צפוי בנק ישראל להודיע על שיעור הריבית במשק, ומרבית ההערכות בשוק הן כי הריבית תישאר ללא שינוי, ברמה של 0.25%.

בסקירה החודשית של UBS ציין הבנק כי קיימת חוסר ודאות לגבי השלכות התפשטות הקורונה, אולם לפי תרחיש הבסיס של הבנק, תושג שליטה על הווירוס עד סוף חודש מרץ.

עוד סבורים ב-UBS כי למרות חוסר הוודאות הקשורה לקורונה, הכיוונים מעולמות הפוליטיקה, הסחר והמדיניות הכלכלית תומכים בשוקי המניות.

במדד ת"א 35, מרבית המניות רשמו ירידות שערים משמעותיות, בהן פתאל החזקות  צנחה בכ-7%, המניות הדואליות של טאואר  ולייבפרסון  איבדו כ-5% ומניות חברות הנדל"ן המניב גזית גלוב  ומליסרון  ירדו בכ-5%.

שלל מניות בולטות נוספות רשמו במסחר ירידות שערים חדות, בהן מגדל, אטראו שוקי הון  ודלתא  שאיבדו כ-7.25% ו-5% בהתאמה.

עוד במסחר, מניות אלטשולר שחם גמל  ומטריקס  ריכזו עניין ואיבדו כ-3% ומניית אל על  צנחה בכ-6.3%. חברת פז נפט  פרסמה תוכנית אסטרטגית ומנייתה איבדה כ-4%. החברות אלקטרה  וישראל קנדה  עדכנו על הסכמי מכר של חלקות בפרויקט בו הן מחזיקות, ומניותיהן נחלשו בכ-3% ו-6% בהתאמה.

חברת סטרווד ווסט  עדכנה על תוספת ריבית לאג"ח א' בעקבות הורדת דירוג עליה הודיעה חברת S&P מעלות, ל-BBB עם תחזית שלילית, והסדרה צללה היום בכ-6%. 

15:00

הירידות בבורסה בתל אביב נמשכות בשעה זו, כאשר מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בכ-750 מיליון שקל עד כה, מחזור שנחשב גבוה יחסית לימי ראשון של השבוע. מדד ת"א 35 מאבד 2.4%, ת"א 90 צונח ב-2.9%, מדד ת"א ביומד מאבד 2.7%, מדד ת"א All Share נופל ב-2.95%. 

המניות פתאל החזקות  ומליסרון  צונחות ביותר מ-5% ומובילות את הירידות במדד ת"א 35, גזית גלוב  צונחת בשיעור דומה, שפיר הנדסה  נופלת ב-4.7%, לייבפרסון  צונחת ב-4.1%, בזק  צונחת ב-2.95%, מניות הביטוח הפניקס  והראל  מאבדות 3.6%. 

בנק ישראל צפוי להכריז מחר על גובה הריבית במשק. לפי כלכלני לידר שוקי הון, "למרות שהשוק לא צופה זאת, מחר קיים סיכוי לא מבוטל להורדת ריבית ו/או הודעה על תוכנית רכישת מט"ח לא מעוקרת, אם לא מחר אז בהחלטה הבאה. הסיכונים הגלובליים עלו בשל ההשפעה הממותנת של ווירוס הקורונה.יחד עם זאת, גורם זה עשוי לעכב את הורדת הריבית, כאשר בנק ישראל יעדיף לבחון את התפתחות הווירוס ומיגורו. יתכן שבמקום הודעה על הורדת ריבית, בנק ישראל יעדיף להודיע על תוכנית רכישת מט"ח לא מעוקרת. תוכנית מסוג זה משמעותה לחץ להורדת ריבית אפקטיבית, אך בלי להודיע על הורדה בריבית הרשמית".

13:00

נמשך הלחץ על הבורסה בצל החשש מהתפשטות נגיף הקורונה, כאשר באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש. "ההתפתחויות סביב התפשטות וירוס הקורונה צפויות, בתרחיש מרכזי שמניח השתלטות על המגפה עד לסוף הרביע הראשון של 2020, להוביל לפגיעה מתונה בצמיחת המשק העולמי וכתוצאה גם בזו של המשק המקומי" כך לפי כלכני בנק לאומי. להערכתם מדובר בירידה של 0.1-0.2 נקודות אחוז ביחס לתחזית המקורית, אל מתחת ל-3%. "התממשות של תרחיש פסימי יותר, בעל הסתברות נמוכה יחסית, עלולה, לפי אומדננו, להאט את צמיחת המשק הישראלי בשנת 2020 באופן משמעותי יחסית, שמשמעותו צמיחה נמוכה מ-2% (ריאלי)".

11:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל תחת לחץ בהמשך לבהלת הקורונה בעקבות הדיווח על התפשטות הנגיף לאיטליה, שם מספר הנדברים עלה ל-100 איש, ועל האפשרות להדבקה בישראל. המדדים ת"א 90 ומדד ת"א נפט-גז מובילים את הנפילות בירידה של 3.3% כ"א. מדד ת"א 35 מאבד 2.5%, כאשר כל מניות המדד מלבד פריגו צבועות באדום בוהק.

מניות הביטוח והפיננסים, מניות האנרגיה ומניות חברות התעופה והתיירות מובילות את הירידות. מגדל ביטוח  צונחת בכ-5%, כלל עסקי ביטוח  בכ-4%, פנינסולה  יורדת בשיעור דומה, נאוי  מאבדת 4.5%, בשוק האנרגיה מניית אנרג'יקס  צונחת ביותר מ-4%, בתחום התיירות אל על  צוללת בכ-7%, פתאל החזקות  צונחת ב-5.4%, מניות הנדל"ן בולטות גם הן בירידות, כך גזית גלוב  צונחת בכ-5%, אלקטרה  צונחת ב-3%. 

"הקורונה עשתה עלייה לישראל ואנחנו כבר רואים את ההשלכות הראשוניות שלה עם הירידות בשוק המקומי", כך כותבים הבוקר בסקירה של המחלקה הכלכלית של בית ההשקעות אינפיניטי. "רמת הסיכון בשוק המקומי עולה עם הגילוי על נשאי קורונה בישראל, ומדובר בשעת מבחן למערכת הבריאות הישראלית, שתידרש להכיל את ההתפרצות תוך שימוש בכלים לא שגרתיים. במקביל, חברות עסקיות נדרשות להיערך ולבצע התאמות לצורך המשך פעילות עסקית תקינה, ולמצוא דרך להשלים מלאים בלי התבססות על השוק הסיני".

להערכת אינפיניטי, "נדרשת התאמה של תיק ההשקעות לאור הגברת רמת הסיכון בשוק המקומי. התנודתיות בשוק המניות תהיה גבוהה מאד, אך שוק האג"ח לא צפוי להיפגע משמעותית. החברות הראשונות להיפגע הן חברות התיירות, התעופה והאופנה. מצד שני, תעשיית המלונאות ובעלי הצימרים בישראל כבר מרוויחה לאור ביטולי החופשות בחו"ל והחזרה לחופשות בישראל. להערכתנו, בנק ישראל לא צפוי לשנות את הריבית וימשיך לרכוש מט"ח ביתר שאת".

10:00

בהלת הקורונה מתגלגלת לבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 צונח ב-2.2% בפתיחה, וזאת בצל החשש מהתפשטות הנגיף גם לישראל. באיטליה מתו שני אנשים מהשפעות הנגיף, ומספר החולים בדרום קוריאה הוכפל בסוף השבוע ל-433 איש. משרד הבריאות בישראל הודיע כי התקבל עדכון מדרום קוריאה, לפיו תשעה תיירים מקבוצה ששהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 אובחנו כחולים בקורונה לאחר חזרתם לדרום קוריאה.

מדד ת"א 90 מאבד 2.4%, מדד הבנקים צונח ב-2.5%, מדד הביומד מאבד 1%, מדד הנדל"ן צונח ב-2.9% ומדד ת"א נפט גז מאבד 2.3%.

מניות הבנקים בולטות בירידות חדות, מניית פועלים  נופלת ב-2.7%, מזרחי טפחות  צונחת 1.7%, דיסקונט  ב-2.7%. מניית לאומי  מובילה את הירידות מבחינת מחזור המסחר ויורדת ב-1.8%. טבע  צונחת ב-2.6%, אנלייט אנרגיה  צונחת ב-4%, בזק  נופלת ב-3%, מניית פריגו  עולה בכ-1% כנגד המגמה. למעשה, כל מניות מדד ת"א 35 צבועות באדום בוהק מלבד פריגו.

מניות הנדל"ן מליסרון  ושיכון ובינוי  מאבדות כ-4%, אשטרום קבוצה  צוללת ב-6.4%, אלקטרה נדל"ן צוללת בכ-8%, פרשקובסקי צונחת ב-5% ומניית המלונאות פתאל החזקות  צונחת ביותר מ-5%.

אלטשולר שחם גמל  ומניית מור השקעות  צוללות בכ-5.5% כ"א. מניות נוספות שבולטות בירידות חדות, אל על  שנופלת ביותר מ-6%, להב  שמאבדת 5%, כך גם מנייתה של חברת האופנה פוקס , ומניית אלקטריאון  נופלת בכ-5%.

06:15

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לסנטימנט השלישי שנרשם בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, וזאת בצל נתוני מאקרו חלשים. הפעילות העסקית בארה"ב ירדה בפברואר לרמתה הנמוכה ביותר מזה יותר מ-6 שנים, כאשר חברות צמצמו פעילות על רקע התפרצות נגיף הקורונה והחשש שהיא תאט את הצמיחה הכלכלית, לפי סקר IHS Markit. מדד התפוקה המשולב לארה"ב ירד בפברואר ל-49.6 נקודות מ-53.3 נקודות בינואר. רמה מתחת ל-50 נקודות מציינת התכווצות כלכלית. בכך השלימו בורסות וול סטריט את שבוע המסחר בירידות בצל חששות המשקיעים מהתפשטות וירוס הקורונה והשפעותיו על הכלכלה העולמית, אם כי בסין נרשמת ירידה במספר הנבדקים ועלייה במספר המחלימים.

עם זאת, מספר החולים בדרום קוריאה הוכפל בסוף השבוע ל-433 איש. משרד הבריאות בישראל הודיע כי התקבל עדכון מדרום קוריאה, לפיו תשעה תיירים מקבוצה ששהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 אובחנו כחולים בקורונה לאחר חזרתם לדרום קוריאה.

יום המסחר האחרון בבורסה המקומית ננעל בירידות בהובלת מניות הבנקים. מדד ת"א 35 איבד 0.5%, מדד ת"א 90 השיל 0.8%, ומדד הבנקים נפל ב-1.4%. בסיכום שבועי, מדד ת"א 35 איבד 0.3% (ומתחילת השנה עלה ב-2.5%), ומדד ת"א 90 עלה השבוע ב-1.7% (ומתחילת השנה טיפס ב-4.1%).

בהמשך לפרסום הדוחות, טבע פרסמה בסוף השבוע האחרון את הדוח המורחב שלה ל-2019: בשנת 2019, שבה הסתיימה תוכנית ההתייעלות שהציג המנכ"ל קאר שולץ בסוף 2017, מספר העובדים צומצם ב-22.7% תוך שנתיים. מדובר בקרוב ל-12 אלף עובדים.

טבע חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' שלילי של כ-1%, נייס חוזרת עם פער שלילי דומה, וכך גם אלביט מערכות. טאואר ולייבפרסון חוזרות עם פער שלילי של 2.4% כל אחת, איי.אפ.אפ חוזרת גם היא בירידות של כ-2%.

ב-5 במרץ יצורפו למדדים המניות מיט-טק ויונט קרדיט, כך מסרה הבורסה ביום חמישי האחרון לגבי העדכון החודשי של מדדי המניות. מיט-טק תצורף למדדים: ת"א-טכנולוגיה, ת"א גלובל-בלוטק ת"א-צמיחה ות"א-AllShare. יונט קרדיט תיכנס למדדים: ת"א-פיננסים, ת"א ביטוח-פלוס, ת"א-צמיחה ות"א-AllShare.

עונת הדוחות נמשכת כאשר הבנקים ירכזו עניין. מזרחי טפחות יפרסם דוחות ביום שלישי, בנק לאומי - ברביעי. חברת מליסרון תפרסם דוחות ביום רביעי, וחברת התרופות אופקו הלת', הכלולה במדד ת"א 35, צפויה לפרסום דוחות ביום רביעי הקרוב. ביום חמישי פריגו תפרסם דוחות.

עוד כתבות

תמיר פרדו/צילום: "חיילים על הקשת" יח"צ

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו מזהה פוטנציאל להשקעה בחברת אינטר תעשיות

חברת OSEG, שבה שותף פרדו עם ניסן כספי, מבעלי ג'י.פי גלובל פאוור, ועם אסי שלגי, לשעבר מנכ"ל משרד האנרגיה - תשקיע עד 21 מיליון שקל במניותיה של אינטר תעשיות, לפי שווי כפול ממחיר השוק

ראש הממשלה נתניהו מחמיר את ההנחיות לציבור בצל איום הקורונה על ישראל / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

נתניהו: "מענקים בסך 500 שקל לכל ילד, מהדקים את הגבלות התנועה על בני ברק"

הצעדים החדשים של ראש הממשלה כוללים מענק של 500 שקל לכל ילד - עד הילד הרביעי במשפחה ● עוד יוטלו הגבלות תנועה על בני ברק וממנה, ניתנה הנחיה לחבוש מסכות במרחב הציבורי והחלטה כי כל ישראלי ששב ארצה יוכנס לבידוד במלונית

שחר דניאל מנכל סייפטי / צילום: יחצ

הישראלית שזינקה ביותר מ-100% בעקבות קפיצה בהכנסות

את הרבעון הרביעי סיימה סייפ-טי עם הכנסות של כ-1.1 מיליון דולר, עלייה של 141% לעומת הכנסות בסך 463,000 דולר ברבעון המקביל ב-2018

אמן מצייר על לוחות שחוסמים מסעדות סגורות בסיטאל, ארה"ב / צילום: Elaine Thompson, AP

לתשומת לב הישראלים: כך מנסה ענף המסעדנות בארה"ב להתאושש

נגיף הקורונה מוחק במהירות את תעשיית האירוח וההסעדה בארה"ב ● כאשר כל אמריקה נאבקת בקורונה, המסעדות החלו לשווק מרצ'נדייז אישי, ורבים רוכשים מוצרים במטרה לעזור ולתמוך בעסקים

פגישת הנשיא ריבלין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמש בבית הנשיא / צילום: קובי גדעון, לע"מ

המו"מ הפוליטי תקוע: חילוקי דעות על אדלשטיין ועל מינויים משפטיים

בלשכת ראש הממשלה מתעקשים על זכות וטו (או חובת הסכמה הדדית) בנושא מינוי פרקליט המדינה הבא והיועץ המשפטי לממשלה הבא ● בכחול לבן לא מעוניינים בחזרתו של אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

חודש שחור לקופות הגמל, פדיונות חסרי תקדים בקרנות

עפ"י הערכת מיטב דש, קופות הגמל רשמו במרץ תשואה שלילית ממוצעת של 9.3% שהביאה לתשואה שלילית של 11.4% ברבעון הראשון ב-2020 ● קרנות הנאמנות פדו סדר גודל חסר תקדים של 42 מיליארד שקל בחודש החולף

עובדים הודים מתחילים את המסע מניו דלהי הביתה / צילום: Altaf Qadri, AP

פרשנות: סגר הזוועה בהודו: מודי נתן ארבע שעות, ודלת-העם החלה לצעוד מאות קילומטרים

ראש ממשלת הודו הוא חזק ופופולרי, ונוהג לנצח בקלות בבחירות ● עכשיו הוא מבקש סליחה על הייסורים שצו ההסגר שלו גרם ● הודו נזכרת ב־1947, הטרגדיה של ייסודה, כאשר מיליונים נמלטו מבתיהם ● הפעם הם גם נותנים טרמפ לקורונה

שלט מחוץ לחנות נוחות סגורה בניו יורק  / צילום: Wong Maye-E, Associated Press

מספר מקרי הקורונה המאומתים בארה"ב עלה מעל ל-200 אלף

ארה"ב: מספר המקרים הפעילים במדינת ניו יורק עקף את מחוז חובאיי ● בריטניה: 563 קורבנות חדשים ביממה האחרונה ● ספרד: יום חמישי ברציפות עם מעל 800 קורבנות קורונה ● צרפת: חולים קשים מפונים מפריז בגלל מצוקת מקום בביה"ח ● גרמניה: גיל הקורבנות הממוצע של החולים – 80

דודי עזרא, בעל השליטה בחברת נטו / צילום: יח"צ

ההנפקה בוטלה, העסקה נפלה: דודי עזרא נשאר עם 50% משיווק הפירות והירקות של ביכורי השדה

נטו אחזקות, שהייתה אמורה למכור לביכורי השדה את חלקה בחברה-הבת המשותפת תמורת כ-300 מיליון שקל: "החברה בוחנת אפשרויות שונות ביחס להחזקותיה"

עץ הסיגלון מרחוב פרופסור שור 5–7 ניצל, בינתיים / צילום: יח"צ

עץ הסיגלון מרחוב פרופסור שור 5-7 בצפון תל אביב ניצל, בינתיים

פרוייקט תמ"א 38/2 בצפון תל אביב, שקודם עד לרמת היתר בנייה, נעצר עקב החלטת פקיד היערות הארצי לשמור עץ בן 65 שנים, הממוקם בחזית הבניין

 

סוגת קמח חיטה

אפקט הקורונה: הקמח בישראל עומד להתייקר

מחירי קמח החיטה יעלו ב-7%, כשההתייקרות תיכנס לתוקף ב-8 באפריל; ואילו מחירי קמחים העשויים מכוסמין עומדים לעלות ב-25% החל מ-1 במאי

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנר / צילום: תמר מצפי

בפרטנר חששו ממכירת הסיבים האופטיים: מה קרה בדרך לביטול העסקה עם הוט

בפרטנר חששו שרשות התחרות תדרוש מהם למכור את פעילות הסיבים האופטיים ● הוט העריכה כי העסקה תאושר מפני שלא תייצר פגיעה בתחרות בשום מקטע בשוק התקשורת ולא תביא לעליית מחירים ● "גלובס" מביא פרטים נוספים על הנעשה מאחורי הקלעים בדרך לביטול העסקה

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

אין לכם חום? כך תוכלו לבדוק אם נדבקתם בקורונה - דרך הסלולר

צוות מאסותא אשדוד, בשת"פ עם לומינטי נטוורק, בדק חולי קורונה ללא תסמינים - ומצא כי אצל 60% מהם רמות החמצן בדם היו נמוכות ● הצוות המליץ לבדוק קורונה ע"י בדיקת רוויון החמצן - וחלקכם יכולים לבדוק זאת ממש עכשיו, שכן הבדיקה מוטמעת במספר מכשירי סלולר ושעונים חכמים

בדיקות קורונה במעבדה בסין  / צילום: Thomas Peter, רויטרס

המודל המתמטי שעשוי להחזיר את המשק לחיים

ההצעה של מכון ויצמן היא להפעיל את המשק במשך 40% מהזמן ולעבור למודל של סגר לסירוגין ● "זה עובד במודלים מתמטיים"

טכנולוגיית סמארטפון/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

פצצה מתקתקת: חברות התקשורת חוששות שלקוחות יפסיקו לשלם על עסקאות עבר

לחברות הסלולר יש חובות במיליארדי שקלים של אשראי לקוחות על ציוד קצה, אשר חלקם עשויים להפוך לחובות מסופקים ● כרגע התופעה היא בשוליים, אבל התמשכות משבר הקורונה עלולה להביא להפסדים כבדים

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

מספר הנדבקים בישראל עלה ל-6,092; שישה מקרי מוות ביממה האחרונה

95 מהחולים במצב קשה, 6 מקרי מוות ביממה האחרונה ● נתניהו הנחה את משרד הביטחון להעביר את כל הבאים מחו"ל לבידוד במלוניות תחת השגחה ● קופות-החולים יפתחו מרכזים ומרפאות לבדיקות קורונה במגזר הערבי ● משרד החינוך: התלמידים ייבחנו השנה עד 5 בחינות בגרות בלבד

דורשי עבודה רשומים בשירות התעסוקה

שירות התעסוקה: שיעור האבטלה מטפס ל24.4%; כ-850 אלף נרשמו בתוך חודש

המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל הוא 1,017,468 ●היום עד השעה 17:00 נרשמו 19,203 דורשי עבודה בשירות התעסוקה ● 89.7% מדורשי האבטלה בחודש מרץ הוצאו לחל"ת

בורסת ניו יורק / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

ירידות של כ-4.4% בסיום בוול סטריט; בואינג צנחה ב-12.4%

מדד מנהלי הרכש (ISM ) של התעשייה בארה"ב ירד לרמה של 49.1 נק' במרץ, לעומת 50.1 נק' בפברואר ● בורסות אירופה ננעלו בירידות של 3.8%-4.3% ● טבע ירדה ב-5.6%

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערב הקורונה, הציבור המשיך להתנפל על הבנקים למשכנתאות

מנתוני בנק ישראל עולה כי פברואר 2020 היה הגבוה ביותר בהיקף לקיחת המשכנתאות מכל חודשי פברואר בעשור האחרון

ד"ר יאיר שינדל / צילום: תמר מצפי

לא להגן עליכם - אלא מפניכם: "תלבשו מסיכות בשביל הערבות ההדדית"

ד"ר יאיר שינדל, שותף בקרן aMoon: "אם כל אחד מאיתנו שעדיין חייב לצאת מביתו יתייחס לעצמו בתור כור אטומי פוטנציאלי שיכול לעשות נזק לסביבתו, ולכן עליו לכסות את פניו ולחטא את סביבתו אחריו גם כשהוא בטוח שאינו חולה - ייתכן שיהיה בכך כדי להפחית משמעותית את קצב ההדבקה"