גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה אדומה בבורסת ת"א; מניית דקסיה זינקה בכ-9%

מניות טאואר ונובה נפלו בכ-5% ● בנק דיסקונט הודיע הבוקר כי הוא קונה את בנק דקסיה ישראל תמורת 670 מיליון שקל ● המסחר במניות אופקו הלת' הושעה, לאחר שמנכ"ל ויו"ר החברה פיליפ פרוסט הואשם בהרצת מניות

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:45

המסחר בבורסת ת"א ננעל בירידות. מדדי ת"א-35 , ת"א-125 , ת"א-נדלן , ת"א-טכנולוגיה  ות"א-בנקים  סיימו במגמה שלילית. המניות שבלטו בעליות בת"א-35 הן אורמת , מזור רובוטיקה  וחברה לישראל . בירידות בלטו טאואר , לייבפרסון  ופריגו 

מחזור המסחר במניות הסתכם ב-1.36 מיליארד שקל. באג"ח הוא עמד על 2.35 מיליארד שקל.

הדולר היציג עומד על 3.588 שקלים לאחר עלייה של כ-0.2% לעומת אתמול. האירו היציג, שעומד על 4.1595 שקלים, ירד בשיעור דומה. 

16:30

המסחר בת"א שעה זו מתנהל בתנודתיות. כך, מדדי ת"א-35  ות"א-125  נסחרים שוב בירידות, לאחר שחזרו לעליות. ת"א-בנקים  נסחר בעליות. ת"א-נדלן  ות"א-טכנולוגיה  נסחרים בירידות. המניות הבולטות בעליות בת"א-35 הן אורמת , חברה לישראל  וקבוצת דלק . בירידות בולטות טאואר , פריגו  ופתאל החזקות . דיסקונט  מובילה את העליות בת"א-בנקים. 

מנתוני הבורסה עולה כי את חודש ספטמבר פתח שוק ההון המקומי ברגל שמאל, ובסיכום שבוע המסחר הראשון של החודש הנוכחי ירד מדד ת"א 35 בקרוב ל-2%, אחרי סיכום מוצלח באוגוסט בו עלה ביותר מ-5%. בסך הכול, מתחילת השנה מציג מדד הדגל של הבורסה עלייה של כ-8%. המגמה השלילית בשבוע החולף נרשמה בדומה לכיוון המסחר שאפיין את מרבית השווקים הגדולים ברחבי העולם. בצד השלילי בלט בשבוע החולף מדד הבנקים, שאיבד קרוב ל-3% מערכו, אולם מתחילת השנה עדיין נהנה מתשואה חיובית נאה של כ-11%. מדד SME60 המשיך לבלוט לשלילה גם בפתיחת החודש הנוכחי, וירד בכ-2% בשבוע הקודם, ירידה שהשלימה לו צלילה של כ-11% מתחילת השנה.

עוד מעידים נתוני הבורסה על התעוררות שוק גיוסי האג"ח הקונצרניים, עם הנפקות חוב בהיקף של כ-2.5 מיליארד שקל שביצעו שש חברות, בעיקר מתחום הנדל"ן. לעומת זאת, בשוק הנפקות המניות כמעט ולא נרשמה פעילות, עם הנפקה אחת של מניות לציבור שביצעה חברת הביומד אקסלנז ביוסיינס בסך של 16 מיליון שקל.

בלאומי שוקי הון פרסמו בימים האחרונים התייחסות למניית בזק, בה הותירו את המלצתם על "תשואת חסר" וציינו כי "לדעתנו לשוק ציפיות גבוהות מדי". מניית בזק  עולה, כשברקע למסחר שוב נרשמו שיבושים ברשת הסלולר של פלאפון, וכן הקבוצה עדכנה על הסכם קיבוצי שנחתם מול עיתונאי אתר וואלה.

מניית קמטק  צוללת אחרי מגמה שלילית שנרשמה בה בימים האחרונים במסחר בארה"ב.

חברת אליום מדיקל  עדכנה על מזכר הבנות עליו חתמה חברה בת שלה להפצת מוצריה במשך שלוש שנים, עם אופציה לרכישת כל נכסיה, וכן דיווחה על מענק מהרשות לחדשנות לאומית.

המסחר בארה"ב נפתח במגמה מעורבת, כאשר דאו ג'ונס  עולה ו-S&P 500  ונאסד"ק  יורדים. המסחר באירופה מתנהל בעליות.

15:00

שני המדדים המובילים בבורסה בת"א - מדד ת"א-35  ות"א-125  עברו לירידות, לאחר פתיחה חיובית. התמתנו העליות גם במדד הבנקים .

מניית טבע  יורדת, על רקע חששות חדשים שהתעוררו בשוק בנוגע לקבלת אישור בארה"ב לתרופה של טבע לטיפול במיגרנה. מניית טלרד נטוורקס עולה, על רקע דיווח של החברה שלפיו זכתה בפרויקט להקמת רשת תקשורת עבור חברת תקשורת בהיקף של כ-22 מיליון דולר ל-5 שנים.

ביוטיים  וקמטק  עדיין מובילות בירידות. עוד בולטות בירידות טאואר , נורסטאר , נובה , סאמיט , אפריקה נכסים  ופריגו .

בולטות בעליות אשטרום , פוקס , קבוצת דלק , חברה לישראל  וישראל קנדה 

12:30

עליות שערים במסחר בבורסה בת"א היום בשני המדדים המובילים - ת"א-35  ות"א-125 . ת"א בנקים  קופץ בלמעלה מ-1%, כמו גם מדד הגז. 

ביוטיים  וקמטק  בולטות בירידות. מתחתיהן בטריטוריה השלילית טאואר , נובה , נורסטאר , סאמיט  ואפריקה נכסים . בולטות בעליות דקסיה ישראל לאחר ההודעה על רכישה על ידי דיסקונט , אורמת טכנו , אשטרום , ישראל קנדה , חברה לישראל , פוקס  ומזור רובוטיקה .

11:30

המסחר בבורסת ת"א מתנהל במגמה חיובית בשעה זו כאשר מדדי ת"א-35  ות"א-125  רושמים עליות שערים. מדד ת"א-בנקים  מזנק במעל 1% לאחר רכישת דקסיה ישראל על-ידי בנק דיסקונט , שמוביל את המדד בעליות בשעה זו. מניית דקסיה ישראל  מזנקת גם היא במסחר. מדדי ת"א-גז ונפט ות"א-תקשורת וטכנולוגיות מידע  רושמים גם הם עליות שערים בשעה זו.

בגלל שבוע המסחר הקצר בבורסת תל אביב, שלא פעלה בחמשת הימים האחרונים, מורגשת היום השפעת הארביטראז' על המניות של החברות הדואליות. כך למשל, מניית טבע , שירדה בניו יורק בכ-3% ב-5 ימי המסחר האחרונים, יורדת הבוקר בתל אביב ומצמצמת את פער המחירים מול וול סטריט. מנגד, מניית מזור רובוטיקה  שעלתה בנאסד"ק ב-3.4% ב-5 הימים האחרונים, עולה הבוקר בתל אביב וסוגרת את הפער החיובי.

09:45

יום המסחר הראשון לשנת תשע"ט בבורסה לניירות ערך בת"א נפתח ביציבות כאשר שני המדדים העיקריים, ת"א-35  ות"א-125  נעים במגמה חיובית.

בולטות בעליות במדד ת"א-35 בפתיחת המסחר מניות אורמת , מזור רובוטיקה  ובנק דיסקונט , שהודיע הבוקר על רכישת דקסיה ישראל  מידי בנק דקסיה העולמי תמורת 670 מיליון שקל. בצידו השלילי של המדד נמצאות בפתיחת המסחר מניות טאואר , פריגו  וטבע .

מניית אורמת  עלתה בבורסת ניו יורק ב-6.7% בחמשת ימי המסחר האחרונים, בזמן שבורסת תל אביב היתה בחופשת ראש השנה. כעת נסגרים פערי הארביטראז' והמניה מזנקת בתל אביב ביותר מ-5%.

מניית דקסיה ישראל  מזנקת לאחר הדיווח על מכירתה לדיסקונט.

חברת אופקו הלת'  מדווחת כי המסחר במניותיה בבורסת תל אביב מושעה, בעקבות השעיית המסחר בהן בנאסד"ק ביום שישי. ההשעיה באה על רקע תביעה של רשות ניירות ערך האמריקאית נגד פיליפ פרוסט, מנכ"ל אופקו ולשעבר יו"ר חברת טבע, המואשם יחד עם עוד 9 משקיעים בהרצת מניות של כמה חברות בארה"ב.

רפק  מודיעה על מכירת 50% מהחברה הבת רפק אנרגיה לקרן ג'נריישן קפיטל, תמורת 70 מיליון שקל. רפק אנרגיה, חברה בת של רפק תקשורת ותשתיות הציבורית, מחזיקה ב-82% מהון המניות של כל אחת מאיי.פי.פי. אלון תבור ואיי.פי.פי. רמת גבריאל, הפועלות להקמתן של תחנות כוח פרטיות.

בזק  מדווחת כי בחברה הבת פלאפון היו הבוקר שיבושים נוספים ברשת הסלולר, בהמשך לשיבושים שאירעו בפלאפון אתמול ולפני 10 ימים. לטענת נציגי פלאפון, התקלה טופלה ובשעה זו הרשת חזרה להתנהלות תקינה. נוסף על כך, בזק מדווחת כי בחברה הבת וואלה אישר הבוקר הדירקטוריון הסכם קיבוצי בין החברה לבין ארגון העיתונאים בישראל, ההסתדרות וועד עובדי וואלה.

06:30

היום ייפתח יום המסחר הראשון לשנת תשע"ט, כשהבורסה לניירות ערך תחזור מחופשת ראש השנה.

בנק דיסקונט חתם על עסקה לרכישת דקסיה ישראל מידי בנק דקסיה העולמי תמורת 670 מיליון שקל - מחיר הגבוה ב-12% מזה שבו נמכרו מניות השליטה בדקסיה ישראל לפני חצי שנה.

לפני החג, הבורסה ננעלה בירוק, עם מחזור של 3.5 מיליארד שקל. עם זאת, מדד ת"א-35  ירד בשבוע שעבר ב-1.8% ומדד ת"א-125  ירד ב-1.7%.

הדולר  והאירו  נחלשו מול השקל.

המסחר בשוקי אסיה מתנהל בשעה זו במגמה שלילית.

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל אמש במגמה חיובית.

עוד כתבות

נפתלי בנט / צילום: זיו קנטור

בנט תומך במועמדותו של השר אלקין לראשות עיריית ירושלים

הודעת בנט מגיעה יממה אחרי שדגל התורה וש"ס התייצבו לצד משה ליאון ● אגודת ישראל בירושלים טרם הודיעה במי תתמוך, אך רצף ההודעות מצמצם את האפשרות שהמועמד החרדי לראשות העיר, יוסי דייטש, ימשיך בקמפיין שלו

מחלקת עסקים של קתאי פסיפיק / צילום: יחצ

כמו התחלה של בדיחה: לאן נעלמה ה-F של קתאי פסיפיק?

טעות הגהה מביכה הפכה לבדיחה היומית ברשת ● חברת התעופה הציגה מטוס בואינג 777 חדש מהניילונים, ועליו הכיתוב של שמה עם טעות: במקום Cathay Pacific נשמטה ה-F והופיע הכיתוב Cathay Paciic

נחמה בוגין  | צילום: פרטי

השמאית נחמה בוגין הגיעה למקום הרביעי במרוץ מכוניות

וגם: השבוע ערכה עמותת רפואה ושמחה ערב התרמה והצדעה באולם OCEAN שבמרכז הירידים בתל אביב

פליטים - שביל הבריחה / צילום: אסף אוני

עקפנו את הונגריה: ישראל ראשונה בעולם בסלידה מפליטים

באיזו מדינה בעולם יש הסלידה הגדולה ביותר מפליטים? בישראל ● סקר של מכון PEW מצא כי 57% מתושבי ישראל מתנגדים לפתוח את שעריה לפליטים ● רק הונגריה מתקרבת לישראל בסירובה לקלוט את הנמלטים מאלימות ומלחמה – 54% ● לשם השוואה: בגרמניה רק 16% מתנגדים, בארה"ב 29%, ובספרד 13%

בצלאל מכליס, נשיא ומנכ"ל אלביט / צילום: תמר מצפי

אלביט תמכור עמדות נשק ימיות באסיה ב-173 מיליון דולר

החברה דיווחה הבוקר על עסקה לאספקת עמדות נשק ימיות הנשלטות מרחוק לכוחות הצבאיים של מדינה באזור אסיה-פסיפיק ● היום עולה מניית אלביט מערכות בבורסת תל אביב בכ-3%, לאחר שאתמול עלתה בנאסד"ק בכ-0.5% ● החברה נמצאת בישורת האחרונה לקראת הרכישה של תעש מהמדינה בסכום של כ-1.8 מיליארד שקל

רביב צולר / צילום: שלומי יוסף

עליית מחירי האשלג חיזקה את מניית כיל ב-30% ב-3 חודשים

מניית כיל ממשיכה לרכז מחזורי מסחר ערים ועולה הבוקר בכ-2%, כשהיא מצמצת את פער הארביטראז' מול בורסת ניו יורק ● הסיבה העיקרית לעלייה, ככל הנראה, היא חוזה לאספקת אשלג שחתמה חברת BPC מבלארוס לסין במחיר של 290 דולר לטונה ● באוגוסט דיווחה החברה, הנמצאת בשליטת החברה לישראל של עידן עופר, על חתימת חוזה לאספקת אשלג בהודו בהיקף של 550 אלף טונות

דני דנון / רויטרס

המשטרה: לא נמצאת תשתית ראייתית נגד דני דנון

משטרה סיימה בדיקה שהחלה בעקבות פרסום תחקיר של העיתונאי עמית סגל בעניינו של דני דנון שגריר ישראל באו"ם ● בתחקיר עלו חשד לביצוע עבירות בתחום טוהר המידות ושחיתות ציבורית ● לא נמצאה תשתית ראייתית המצביעה על חשד לביצוע עבירות פליליות

אמזון גו בסיאטל  / צילום:רויטרס

אמזון שוקלת לפתוח 3,000 חנויות אמזון גו ללא קופות עד 2021

לפי דיווח בבלומברג, בחנויות החדשות יימכר אוכל מוכן לצד מצרכים, או שהן יהיו מקום לקניית ארוחות קלות בלבד עבור אנשים מהרים

משה כחלון / צילום: יוסי אלוני

מחיר למשתכן: כישלון באשקלון, הצלחה בחיפה ובאילת

גם במעלה אדומים נכשלה התוכנית, ולא הוגשה אף הצעה למכרזים ●  בעיר צפת נרשמה הצלחה חלקית, ושווקו שניים מתוך שלושה מגרשים ● תוצאות המכרזים מעידות שוב כי הביקוש למגרשים בפריפריה אינו קשיח

רכב של פולקסווגן / צילום: רויטרס

מיישרת קו עם ארה"ב: פולקסווגן מוציאה את עסקיה מאיראן

מדובר במכה לאיחוד האירופי, שמנסה לשמר את הסכם הגרעין עם איראן

איתי בן זאב  / צילום: Gettyimages ישראל

ביטול הפרשה העביר את הבורסה לרווח רבעוני של 70 מיליון ש'

הבורסה לניירות ערך בתל אביב פרסמה היום לראשונה דוחות כספיים חצי-שנתיים, עם שיפור ניכר בתוצאותיה ● השיפור נזקף בעיקר לזכות ביטול כל ההפרשה לירידת ערך בגין המשכן המפואר שנבנה לבורסה בעלות של 350 מיליון שקל ● הבורסה הקצתה לכמה נושאי משרה הכפופים למנכ"ל, איתי בן זאב, אופציות לרכישת מניותיה בשווי 4.5 מיליון שקל

נציב הקבילות יצחק בריק מוסר הדוח  לאבי דיכטר / צילום: דנה שרגא, משרד הביטחון

הצבא צועד על גאוותנותו: האם צה"ל מוכן למלחמה הבאה?

אם שואלים את יצחק בריק, נציב קבילות החיילים, צריך לפחד מהתשובה ● מה עושים עם מחלה שתוקפת ארגון שלם? ● ומדוע יש לשקול לשלוח את שוטרי ישראל לשיעורי כתיבה תמה? ● פרשנות

בנימין נתניהו וישראל כ"ץ בטקס חנוכת קו הרכבת ת"א י-ם / צילום: ששון תירם

בעוד חצי שנה נגיע ליעד: קו רכבת ת"א י-ם נחנך היום

ראש הממשלה נתניהו והשר ישראל כ"ץ חנכו את תחנת נבון בירושלים, אך הרכבת נוסעת בינתיים עד נתב"ג בלבד ● חלק מתרגילי החילוץ וההצלה שנעשו בשבועיים האחרונים לקראת הפתיחה המתקרבת הסתיימו ללא הצלחה ● כחצי שנה עד שיגיע הקו ליעדו הסופי: תל אביב

שאול שני / צילום: איל יצהר

שאול שני מנסה להנפיק את ECI במחצית מהשווי שבו נרכשה

החברה תנסה לפי שווי של כ-650 מיליון דולר "לפני הכסף" ● חברת ציוד התקשורת הוותיקה ולמודת המשברים, שנרכשה על ידי שני ב-2007, מציגה בשנתיים האחרונות צמיחה בהכנסותיה, אך היא עדיין רושמת הפסדים, שעמדו על 19 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2018 ● תנסה לגייס 230 מיליון דולר במקביל להצעת מכר של הבעלים שני

פרדי רובינסון / צילום: איל יצהר

נשיא המדינה ריבלין חנן את איש העסקים פרדי רובינסון

רובינסון בן ה-72, שעמד בראש החברה הציבורית מילומור ומרצה מחודש מאי האחרון עונש מאסר בגין מרמה ● ביולי 2016 הורשע רובינסון תוך שיוחסו לו ביצוע משיכות כספים אסורות של עשרות מיליוני שקלים

הרכבת הקלה, עבודות בקרליבך/ צילום: רפי קוץ

צו מניעה זמני לחלק מעבודות הרכבת הקלה בבני ברק בשבתות

הצו הוצא לאחר שעיריית בני ברק טענה שעל פי ההסכם שנחתם ב-2012 התחייבה חברת נת"ע המבצעת את פרויקט הקו האדום בגוש דן לא לבצע עבודות בשבת ובחגי ישראל ● זאת "למעט עבודות הכרחיות מתחת לפני הקרקע שאי ביצוען במועד עלול להסב אבדות בנפש"

ליברמן למשרד האוצר: "תפסיקו לבלבל את המוח"

שר הביטחון זעם על הביקורת שנוגעת לתקציב הביטחון: "בפועל, מערכת הביטחון לא קיבלה שקל אחד - להפך. בקיצור, במקום מיליארדים - פרולה פרולה" ● גורם באוצר בתגובה: "תקציב הביטחון מעולם לא היה כל-כך גבוה. אנו מציעים לשר הביטחון להתעדכן מהרמטכ"ל"

תחנת רכבל אוניברסיטת חיפה \ הדמיה: יפה נוף

ישראל רוצה לעבור לריחוף: רכבל הוא הפתרון לבעיית הפקקים?

ירושלים, נתניה, הרצליה, חיפה ונצרת עילית מקדמות תוכניות לבניית מערך רכבלים בשטחן ● הסיבה הרשמית: הקלה על עומס התחבורה ● המומחים מטילים ספק ביכולת של הרכבלים לספק פתרון תחבורתי יעיל, אך כשהבחירות באופק, אף אחד לא מקשיב להם

יוליה שמאלוב ברקוביץ / צילום: יחצ

הרשות השנייה לערוץ 10: במקום מיזוג שדרו רק חדשות

ל"גלובס" נודע כי יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הציעה לבעלי המניות של ערוץ 10 לבחון את האפשרות להפוך לערוץ חדשות בסגנון CNN, כחלופה למיזוג עם רשת ● בנוסף הוצע לעבור לפורמט של "ערוץ זעיר" - הגדרה ששמורה בעיקר לערוצים בתחילת הדרך עם היקף הכנסות נמוך ● בערוץ 10 מתנגדים בינתיים לרעיון

יצחק תשובה / צילום: יחצ

קבוצת דלק מכרה עוד 0.5% ממניות הפניקס ב-25 מיליון שקל

קבוצת דלק השלימה בתוך פחות מחודש מימוש של 17% ממניות הפניקס בכ-850 מיליון שקל ● בעקבות המכירה האחרונה נותרה דלק עם החזקה של 30.1% ממניות הפניקס ● כעת נותרה לדלק, שנמצאת בשליטת יצחק תשובה, אפשרות לממש כ-0.1% בלבד ממניות הפניקס לפני החזקת שליטה מינימלית בקבוצת הביטוח