גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א; אורמד נפלה ב-12.4%, דלק קידוחים קפצה ב-4.5%

ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1% ● מדד הנפט והגז טיפס ב-2.1%, ומדד הביומד ירד ב-2.1% ● וול סטריט ננעלה באדום ביום שישי, דאו ג'ונס רשם שבוע שלילי רביעי ברצף ● הביטקוין החל בהתאוששות לאחר הנפילה אתמול ● מי הישראלית הראשונה במדד S&P 500?

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 


16:00

המסחר בבורסת ת"א ננעל היום במגמה שלילית. ת"א 35 ות"א 125 איבדו כ-0.2% ות"א 90 ירד ב-0.1%.

ת"א ביומד צנח ב-2.1%, בהובלת אורמד  שהתרסקה ב-12.4%, ביוליין  שאיבדה 7%, אייסקיור מדיקל  שירדה ב-6.2% ואבוג'ן  שנפלה ב-5.5%.

מדד ת"א נפט וגז זינק ב-2.1%, בהובלת רציו  שקפצה ב-5.3%, לפידות חלץ יהש  שטיפסה ב-4.7% ודלק קידוחים  שעלתה ב-4.5%.

אקסיליון  הוסיפה 5.9%, טלסיס  שעלתה ב-4.4%, טאואר  שטיפסה ב-3.3% ואלקטריאון  שעלתה ב-3%. לייבפרסון  ירדה ב-5%, בריל  איבדה 3.4% וקמטק  נחלשה ב-3%.

מחזור המסחר הסתכם ב-672 מיליון שקל.

14:34

הירידות נמשכות: מדד ת"א 35 יורד ב-0.2%, מדד ת"א 125 מאבד 0.3% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.4%. מדד הנפט והגז מטפס ב-1.4%, ומדד הביומד יורד ב-2.2%.

טאואר עולה ב-3.5%, מיטרוניקס מתחזקת ב-0.9% ורציו  מטפסת ב-4.6%.

הביטקוין מתאושש ומתקרב ל-50 אלף דולר. 

13:30

המסחר בתל אביב ממשיך במגמה שלילית. מדדי ת"א 35, ת"א 90 ות"א 125 יורדים כולם בכ-0.4%.

לייבפרסון מאבדת 5.2%, בונוס ביוגרופ  יורדת ב-3.7%, קבוצת דלק  עולה ב-1.9%, וטבע  נחלשת ב-2.1%.

12:25

נמשכת המגמה השלילית בבורסה בת"א, ביומו הראשון של שבוע המסחר בארץ.

מדד ת"א-35  יורד ב-0.5%, מדדי  ת"א-90  ות"א-125  יורדים בשיעור דומה. 

רוב המדדים צבועים אדום, ביניהם הביומד  שיורד בלמעלה מ-2% והטכנולוגיה  שיורד בכ-0.9%, בעוד מדד הנפט והגז  עולה בשעה זו בכ-0.7%.

11:00

המסחר בתל אביב ממשיך להתקיים במגמה שלילית. הירידה של מדד ת"א 35 התמתנה ועומדת על כ-0.5%, ומנגד מדד ת"א 90 מאבד כ-1%. מדד הבנקים יציב, מדד הנפט היחיד בירוק עם עלייה של 0.3%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-185 מיליון שקל.

ירידות בולטות נרשמות לישרוטל  שמאבדת 5.5% (בעוד שמלונות דן  דווקא מתחזקת), ג'י.פי גלובל , אייסקיור מדיקל , לייבפרסון , אלוט  וקומפיוג'ן . בצד השני של הטבלה נרשמות עליות יפות לליניאג תרפיוטיק , אלביט מדיקל , טלסיס , אלקטריאון ואיירטאצ'. 

סונוביה  מתחזקת לאחר שדיווחה כי חתמה על הסכם השקעה עם מיטב דש, שלפיו תקצה לבית ההשקעות 854 אלף מניות בתמורה ל-10 מיליון שקל. ההסכם נערך לפי מחיר של 11.7 שקלים למניה, כאשר מחיר הבסיס שעמו התחילה את היום היה 11.5 שקלים. לאחר הקצאת המניות מיטב דש תהפוך לבעלת עניין בחברה המחזיקה כ-5.4% מהון המניות המונפק והנפרע של החברה (4.4% בדילול מלא).

10:04

יום המסחר בתל אביב נפתח בירידות שערים של כ-0.7% בשלושת המדדים הגדולים, כאשר המניות הדואליות מובילות את הירידות. מדד הבנקים יורד ב-0.5%, מדד הביומד ב-1.1%.

את הירידות הבולטות מרכזות המניות הדואליות בהובלת אורמד  שצוללת בקרוב ל-13%. טבע ונייס יורדות בכ-2.3%, ירידות חדות נרשמות אצל ביוליין , פורסייט , פלוריסטם  ובריינסוויי .

אלקטריאון  מטפסת ב-4% לאחר שדיווחה כי השלימה בהצלחה התקנת כביש חשמלי באורך 1 ק"מ בכביש אגרה באיטליה.

9:30

ארד  זכתה במכרז לאספקת מדי מים בספרד בהיקף של כ-13 מיליון אירו . המכרז מתבסס על מדי המים של קונטזרה המשדרים באמצעות רשת סלולרית (NB-IoT).

ביג  דיווחה על עסקה משמעותית ראשונה לחברה הבת ביג אנרגיה, שדיווחה כי תקים פרויקט טורבינות רוח ברומניה בהשקעה של כ-109 מיליון אירו. זאת באמצעות רכישת חברה רומנית בעלת זכויות בפרויקט, המצוי בשלבי פיתוח. עבור רכישת המניות ופיתוח הפרויקט עד קבלת היתרי הבנייה תשלם ביג אנרגיה 7 מיליון אירו.

איירטאצ' סולאר , העוסקת בפיתוח פתרונות רובוטיים לניקוי פאנלים פוטו-וולטאים, פרסמה תחזית להכנסותיה בשנה כולה. להערכתה, ההכנסות יסתכמו בין 9.5-11 מיליון שקל, גידול של בין 390% ל-470% ביחס להכנסות בשנת 2020.

להב אל.אר  ואזורים  דיווחו כי הן רוכשות מידי נכסים ובניין  קרקע בשטח של 3.87 דונם ברחוב המסגר בת"א תמורת 390 מיליון שקל. בכוונתן להקים במתחם מגדל בן 40 קומות בשימוש של שטחי מסחר, תעסוקה ומגורים בשטח כולל של 37 אלף מ"ר.

7:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה שלילית

יום המסחר בבורסה התל אביבית ייפתח ככל הנראה בירידות קלות, בהמשך למגמה השלילית ששררה בשווקים הגלובליים ביום שישי האחרון (והמשיכה אתמול בשוק הקריפטו, ראו הרחבה בהמשך).

את השבוע שעבר סיימה הבורסה בירידות שערים. ת"א 35 ירד ב-1.4% (ומתחילת השנה עלה ב-24.7%), ת"א 90 ירד ב-1.9% (ומתחילת השנה עלה ב-27.6) ות"א 125 ירד ב-1.6% (ומתחילת השנה עלה ב-24.7%).

ירידה חדה נרשמה במדד הביומד שאיבד בשבוע שעבר 5.4% (ומתחילת השנה ירד ב-6.8%). מנגד, מדד הבנקים סיים את השבוע בירוק עם עלייה של 0.9% (ושל 59.2% מתחילת השנה).

2. וול סטריט נעלה את השבוע באדום

ביום שישי האחרון פורסם דוח תעסוקה מאכזב בארה"ב (שלפיו הכלכלה האמריקאית ייצרה בנובמבר רק 210 אלף משרות חדשות, נמוך משמעותית מהתחזיות שעמדו על כ-570 אלף משרות). מנגד, שיעור האבטלה המשיך לרדת והגיע לרמה של 4.2%, לעומת צפי של 4.5%.

המדדים המובילים רשמו ירידות חדות, כאשר במהלך הערב נאסד"ק  איבד קרוב ל-3%, אך ננעל בירידה של 1.9% בסופו של יום. S&P 500  ירד ב-0.8% ודאו ג'ונס  רשם ירידה קלה בלבד (0.2%-). בסיכום שבועי, דאו ג'ונס נסוג ב-0.9% (שבוע רביעי רצוף של ירידות), S&P 500 ירד ב-1.2% ונאסד"ק מחק 2.6%. 

3. פערי ארביטראז' שליליים

על רקע הירידות האמורות, מרבית המניות הישראליות שנסחרות בניו יורק שבו עם פערי ארביטראז' שליליים והן צפויות לאבד גובה גם בתל אביב היום. פער הארביטראז' על מדד ת"א 35 עומד על קרוב למינוס 0.6%.

לייבפרסון  שוב עם פער שלילי עמוק של 5%, טבע  עם מעל ל-3.5%, נייס  ונובה  עם כ-2%. בין המניות הספורות שרשמו פערים חיוביים נמצאת טאואר , שתתחזק היום לאור פער של 2%.

4. יום שבת סוער בשוק הקריפטו

שוק המטבעות הווירטואליים נצבע אדום בוהק בבוקר יום שבת, כאשר מחיר הביטקוין צנח בכ-10 אלף דולר תוך שעה עד לרמה של 42 אלף דולר למטבע וגם האת'ר איבד ושאר המטבעות בשוק רשמו ירידות חדות, שהגיעו גם ליותר מ-20%.

הבוקר נסחר הביטקוין בעלייה קלה תמורת 49 אלף דולר, ירידה של כ-10% בהשוואה לערב שישי. האת'ר מתחזק בשיעור גבוה יותר (קרוב ל-9%) ונסחר סביב 4,204 דולר.

5. הישראלית הראשונה ב-S&P 500

ביום שישי לאחר סגירת המסחר פורסם כי סולאראדג'  הישראלית, שעוסקת באנרגיה חכמה ומערכות סולאריות, תצטרף למדד ה-S&P 500 היוקרתי. השינוי ייכנס לתוקף ב-20 בדצמבר.

החברה הונפקה בנאסד"ק באפריל 2015 לפי שווי של 620 מיליון דולר ונסחרת כיום בשווי של מעל ל-16 מיליארד דולר. החברה מאוגדת בארה"ב ולכן מתאפשר לה להיכנס למדד המדובר, שהוא מדד של חברות אמריקאיות בלבד.

בתחילת נובמבר החברה פרסמה את דוחות הרבעון השלישי, שבמהלכו רשמה הכנסות של כ-526 מיליון דולר, נמוך מעט מתחזיות האנליסטים ובתוך טווח התחזית שהחברה מסרה בעבר. הרווח הנקי Non-GAAP למניה, שהגיע ל-1.45 דולר, עקף ב-9 סנטים את תחזיות הרווח של האנליסטים.

עוד כתבות

טל גרנות גולדשטיין, מנכ''לית הוט / צילום: רמי זרנגר

הוט יוצאת במכרז על תקציב דיגיטל בהיקף 10 מיליון שקל בשנה

במכרז מתמודדות סוכנויות הפרסום אושן מקבוצת גיתם BBDO, K LOGIK וארלו של ראובני פרידן ● הוט ממוקמת כמעט כל שנה בטבלת 20 המפרסמים הגדולים בישראל

יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

מנדלבליט מנקה שולחן: נחתם הסדר טיעון מקל עם יעקב ליצמן

לגלובס נודע כי חלק מהסדר הטיעון, ליצמן הודה בעבירת הפרת אמונים בפרשת מלכה לייפר ונמחק סעיף שיבוש מהלכי משפט ● בנוסף תיק המעדנייה נסגר ● העונש המוסכם הוא מאסר על תנאי וליצמן יוכל להמשיך לכהן כחבר כנסת

המפעל החדש של קורנית דיגיטל / צילום: ויקטור לוי

קורנית דיגיטל חנכה מפעל חדש בקריית גת בהשקעה של 80 מיליון שקל

קורנית, שמייצרת מערכות דפוס דיגיטלי להדפסה על טקסטיל, ציינה כי המעבר למפעל החדש צפוי להגביר את התפוקות בעקבות הביקוש ההולך וגדל, תוך שיפור יעילות העובדים

אלון מאסק / צילום: Shutterstock, john smith williams

העתיד של טסלה זרוע במוקשים, אבל את החסידים של מאסק זה לא מעניין

מצד אחד הדוח השנתי של טסלה ב-2021 מציג חברה במצב מעולה עם שבעה רבעונים רצופים שבהם הכתה את תחזיות האנליסטים ● מהצד השני קשה להתעלם ממה שצפוי לחברה בשנה הקרובה, שבה תצטרך להתמודד עם קשיים באספקה ודחייה נוספת בהשקה של דגמים חדשים ● בינתיים, המעריצים מתייצבים מאחורי מאסק ומחכים לבשורה שמבוששת להגיע

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

דוח פינטק: למה בישראל קשה לממש ביטקוין

עולם הקריפטו מפותח מאוד בישראל, אך בכל הנוגע ליכולת המימוש של ההשקעה – ישראל מפגרת אחרי מדינות אחרות בעולם, כמו שווייץ ● מהי הסיבה לכך ומה אפשר לעשות? ● האזינו

רשעה משמעתית לרו''ח שביקש הלוואה מלקוח ולא החזיר / צילום: Shutterstock

המשק זקוק לכך: להקים בית משפט כלכלי לענייני משפחה

כ-50% מהחברות הנסחרות בבורסה הן בשליטה משפחתית - הדבר מציב בפנינו אתגר משמעותי, ויש לקדם מענה לכך ● הגיעה העת להקים בישראל בית משפט כלכלי לסכסוכים משפחתיים

המכון הביולוגי, נס ציונה / צילום: איל יצהר

"החיסון צבר בעצמו מוטציות": תוצאות מבטיחות בניסוי בחיסון של המכון הביולוגי נגד אומיקרון

החיסון של חברת NRX, המפתחת את החיסון של המכון הביולוגי, הצליח לנטרל את וריאנט האומיקרון ביחס של שליש ביחס ליכולת הנטרול של החיסון נגד הנגיף המקורי ● במהלך הניסוי, 10 מתוך 13 המחוסנים הפגינו "רמות מדידות" של נוגדנים נגד אומיקרון ● החוקרים מציינים נתון מעניין: החיסון למעשה עבר אבולוציה באופן ששיפר את הפעילות שלו מול אומיקרון

פתיחת מרכז הפיתוח של Walkme בקייב / צילום: Valentina Rostovikova

חברות הטק הישראליות חיפשו עובדים בשכר נמוך באוקראינה, ומצאו עצמן באזור מלחמה

חברות הייטק ישראליות נהרו לאוקראינה כדי להקל על מצוקת גיוס העובדים ● כעת הן עוסקות בנוהלי פינוי עובדים ובתכנון המשכיות עסקית במדינה שעשויה להפוך לזירת קרב בתוך ימים ● ובכל זאת, בחברות משדרים אופטימיות וסבורים שהצמיחה במדינה המזרח אירופית תימשך לאחר שיעבור זעם

אודי עטר / צילום: דוברות בזק

אודי עטר ימונה למנכ"ל תקשוב במקום דניאל ספיר

עטר, המשמש כסמנכ"ל לקוחות פרטיים בבזק, יחליף את ספיר שיוכל כעת להיכנס לתפקיד מנכ"ל סלקום

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום

קבוצת טדי שגיא מוכרת נכס בלונדון ברווח של יותר מ-100 מיליון ליש"ט

חברת LabTech, שבבעלות הקבוצה, מוכרת לקבוצת נדל"ן קנדית את בית ויקטוריה ב-430 מיליון ליש"ט ● הבית במרכז לונדון נרכש על ידי קבוצת טדי שגיא לפני 3 שנים תמורת כ-300 מיליון ליש"ט ועבר שיפוץ מקיף

פלטפורמות הצפייה הקיימות בשוק / צילום: Reuters, Riccardo Milani

דיסני פלוס מול נטפליקס: לאן הולך שוק הטלוויזיה הישראלי הסוער?

ענקית הסטרימינג דיסני פלוס תיכנס לישראל בקיץ הקרוב, ככל הנראה באמצעות שיתוף-פעולה עם yes, ותצטרף לנטפליקס, אמזון פריים, אפל TV והשחקניות המקומיות ● כיצד ישפיע ריבוי הפלטפורמות על שוק הפרסום ועל תעשיית התוכן המקומית, ומי עלול לא לשרוד את הצפת המסכים

 

 

 

זירת האסון במירון / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

לא מחכה לבג"ץ: המדינה מקדמת את הפקעת מירון

המדינה בוחנת הקמת חברה לניהול קבר הרשב"י ● ראש ועדת החקירה, השופטת מרים נאור ז"ל, השיבה לפני מותה לשאלתה של המשנה ליועמ"ש האם יש מניעה להפקעה: "תעשו כחוכמתכם"

חיים כצמן וברק רוזן מהלילה / צילום: ק.י

הקורבן של כצמן: חשש ממהלך השתלטות של רוזן וטוכמאייר על נורסטאר, אז הפך אותם לשותפיו

במהלך בזק מפתיע רכשה ישראל קנדה של ברק רוזן ואסי טוכמאייר כ-11% ממניות נורסטאר ויצרה איום על שליטתו של חיים כצמן בחברה, המחזיקה בענקית הנדל"ן גזית גלוב ● בתגובה זימן כצמן את השניים לפגישה שבסיומה מכר להם נתח ממניותיו בנורסטאר, והבטיח להם השפעה מהותית בחברה, בעוד הוא ימשיך להוביל את עסקיה

זאב אלקין / צילום: איל יצהר

האם התוספת לתקציב הבריאות היא הגדולה ב־20 השנה האחרונות?

הממשלה הנוכחית אחראית לשני תקציבי בריאות. איך הם נראים ביחס לעבר? ● המשרוקית של גלובס

מייסדי פיירבלוקס, מימין: פבל ברנגולץ, מיכאל שאולוב ועידן עפרת / צילום: יוליה נר

פי 100 מההכנסות: פיירבלוקס דילגה מעל הירידות בקריפטו לשווי של 8 מיליארד דולר

הסטארט-אפ, שעוזר לבנקים ולגופים פיננסים להקים פעילות קריפטו עצמאית, הופך לאחת החברות הפרטיות בעלות השווי הגבוה ביותר בישראל ● פיירבלוקס גייסה כמיליארד דולר בתוך שנה, וגם העובדים והיזמים יקבלו עשרות מיליוני דולרים

ציון קינן, מנכ''ל הפועלים לשעבר / צילום: תמר מצפי

קיימת אפשרות מסתברת שציון קינן ויאיר סרוסי הפרו את חובת הזהירות בפרשת העלמות המס

מסקנות הוועדה שהקים בנק הפועלים לבדיקת התנהלות בכירי החברה בפרשה קובעות כי הבדיקה הפנימית שהתבצעה באותן השנים לקתה בחסר והייתה מצומצמת ומוגבלת בהיקפה ועומקה ● קינן הודה שלא קיים ולו ישיבה אחת עם צוות עורכי הדין על כל חבריו ולא הכיר את הפניות של הרשויות האמריקאיות

אילן ישראלי / צילום: עידן גרוס

המניה זינקה במעל 400% ושווי המניות שקיבלה גרושתו של מנכ"ל דנאל קפץ

מהדיווח של חברת כוח האדם והסיעוד, עולה כי במסגרת הסכם הגירושין ב-2017 קיבלה אורנה ישראלי מניות דנאל, שכמעט מחצית מהן מומשו מאז ● בידי המנכ"ל, אילן ישראלי, נותרו מניות בשווי נוכחי של כ-15 מיליון שקל

הבורסה בטוקיו, יפן / צילום: Shutterstock

בורסות אסיה צונחות בעקבות הודעת הפד; עליבאבא יורדת ב-6.7%

לאחר שהפד הותיר את הריבית ללא שינוי ואותת על העלאה ראשונה בקרוב, המדדים המובילים באסיה רושמים ירידות ● וול סטריט ננעלה במגמה מעורבת

סטטיסטיקה. לעיתים עלולה לשקף את ההפך המוחלט מהמציאות / צילום: Shutterstock

אלף ואחת דרכים למדוד שינויים: כשהסטטיסטיקה משרתת מניפולציה

דאטה נדמית לנו לא פעם כעוגן בטוח, אך עליות או ירידות גדולות בנתונים עשויות לעיתים לשקף את ההפך המוחלט מהמציאות ● המבט של הלמ”ס מוגבל, הממוצע לא מתייחס לתמונה המלאה, והפוליטיקאים, כמו פוליטיקאים, תמיד ימצאו את הנתון שעושה להם טוב

ברק רוזן ואסף טוכמאייר / צילום: איל יצהר

ישראל קנדה של רוזן וטוכמאייר רכשה כ-10% ממניות נורסטאר

מניית נורסטאר ריכזה היום בבורסה מחזור ענק של כ-60 מיליון שקל, ורשמה זינוק של 37% ● חיים כצמן, בעל השליטה בנורסטאר: "אני מברך על הבעת האמון של קנדה ישראל, חברה עתירת זכויות בתחום הנדל"ן, שמצטרפת להבעת האמון של יצחק סלע"