גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הירידות בבורסה החריפו בסיום: מדד ת"א 90 צנח ב-2.7% בנעילה

המסחר בבורסה הושפע מהירידות החדות בוול סטריט ומדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.9%, מדד הנפט והגז נפל ב-3.8% ומדד מניות הביטוח ירד ב-3.6% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל

ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי
ירידות בבורסה / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:27

המסחר בבורסה הושפע בשעה האחרונה מהירידות החדות בוול סטריט ומדד ת"א 35 ננעל בירידה של 1.9%, מדד ת"א 90 צנח ב-2.6%, מדד הנפט והגז נפל ב-3.8% ומדד מניות הביטוח ירד ב-3.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל.

מדד ת"א 35 עלה השבוע ב-0.4%, ומתחילת השנה ירד ב-7.5%. מדד ת"א 90 ירד השבוע ב-0.3%, ומתחילת השנה ירד ב-9.6%.

אלביט מערכות בלטה בעלייה של כ-7%. עוד בלטו בעליות ווישור , אינרום וג'נסל.

מנגד, ירידות חדות נרשמו באזורים , אקרו, מיטרוניקס, פתאל החזקות , שיכון ובינוי, מבנה, כלל ביטוח והפניקס.

15:45

הירידות בבורסה נמשכות, כאשר מדד ת"א 90 נופל ב-1.7% ות"א 35 יורד ב-1.6%. מדד הנפט וגז צונח ב-3%, מדד הבנקים יורד ב-2.4%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל.

ירידות חדות רושמות שיכון ובינוי , ראדא, אלקטרה צריכה , מבנה ומיטרוניקס.

13:50

הירידות בבורסה ממשיכות להחריף, כאשר מדד ת"א 90 נופל כבר ב-2% ות"א 35 יורד ב-1.6%. המדד הענפי היחידי ששומר על מומנטום חיובי הוא הביומד, שעולה ב-0.7% הודות לעליות חזקות של ליניאג, ביומיקס, אינטליקנה וקנבוטק. מדד הנפט וגז צונח ב-2.5%, מדד הבנקים ב-2%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל.

בשוק המט"ח הדולר מזנק ב-1.2% לשער של 3.49 שקלים, האירו יציב סביב 3.63 שקלים והפאונד קופץ ב-0.9% לשער של 4.23 שקלים.

ירידות חדות במיוחד רושמות אלקטרה נדלן  שמאבדת 6.7%, וגם שיכון ובינוי , חנן מור ומבנה יורדות מהותית. גם שותפות הפודטק מילניום  צונחת היום בכ-11% במחזור גבוה מהרגיל, ישראייר מאבדת 6%, ריטיילורס ומיטרוניקס עם ירידות של כ-5.7% כל אחת. בקרב הבנקים, לאומי נסוג ב-2.6%, דיסקונט ב-2.3% והפועלים ב-1.9%.

תדיראן  הודיעה שהיא משלימה את רכישת יתרת המניות בחברה הבת תדיראן סולאר תמורת כ-85 מיליון שקל, שנה וחצי לאחר שרכשה 75% ממניותיה. הראל השקעות  הודיעה כי חגית ציטיאט-לוין מונתה למנכ"לית הראל פיננסים, בית ההשקעות של הקבוצה. ציטיאט-לוין מכהנת היום כמנכ"לית בססח (החברה הישראלית לביטוח אשראי) ותיכנס לתפקידה החדש בנובמבר הקרוב. היא תחליף את טל קדם, שהודיע לאחרונה על רצונו לסיים את תפקידו לאחר 5.5 שנים.

12:15

המגמה השלילית בבורסה ממשיכה להעמיק, כאשר מדד ת"א 35 מאבד 1.3%, ת"א 125 יורד ב-1.4% ות"א 90 ב-1.7%. מדד הנפט וגז צונח כבר ב-2.3%, כאשר קבוצת דלק  גוררת מטה בעודה יורדת ב-3.3%. מדד הבנקים נסוג ב-1.1%, מדדי הביומד והקנאביס צמצמו את העליות ל-0.2% ו-0.6% בהתאמה.

שתי מניות בלבד במדד ת"א 35 נסחרות בירוק, אלביט שעולה ב-3.7% וטאואר  שמוסיפה 0.2%. בתחתית המדד מבנה  שנחתכת ביותר מ-4%.

בשוק האג"ח, מדדי תל בונד הקונצרניים עולים ב-0.3%-0.4%. תשואת האג"ח הממשלתית השקלית ל-10 שנים נחלשת ב-5 נקודות, ל-2.75%.

הבורסה הודיעה שבעקבות תקלה טכנית בוטלו את כל העסקאות בני"ע גיבוי אחזקות אג"ח א'  וגיבוי אחזקות אג"ח ב' . החברה, כאמור בעדכון קודם, נכנסה הבוקר להפסקת מסחר מלאה בשל חשש להתנהלות לקויה של סניף החברה בצפון.

11:00

הירידות בבורסה מתחזקות. מדד ת"א 35 יורד ב-0.8% ות"א 90 נחתך כבר ב-1.2%. מדד הבנקים נסוג ב-1% כאשר את הירידות מובילים לאומי  ודיסקונט הבינלאומי  דווקא רושם עלייה קלה), מדד הנפט וגז מוחק 1.8% - הירידה הגבוהה ביותר בקרב המדדים הענפיים. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-415 מיליון שקל.

נובה  מאבדת 2% לאחר שחזרה עם ארביטראז' שלילי. בבנק אוף אמריקה הותירו המלצת קנייה אך חתכו את מחיר היעד של המניה מ-140 דולר ל-115 דולר (כאשר אמש ננעלה בשער של 89.3 דולר). עוד בולטות בירידות איי.סי.אל , מיטרוניקס , מבנה, החברה לישראל, אנרג'יקס  ואורמת. עשות מזנקת ב-8% לאחר שהושלמה מכירת השליטה לקרן פימי (מידי אלביט, שמככבת בתורה הודות לחוזים חדשים).

שני המדדים הענפיים היחידים שלא מצטרפים למומנטום השלילי בשוק הם מדדי הקנאביס והביומד, שעולים ב-1.5% ו-1.1% בהתאמה. בראש מדד הביומד ליניאג  ואינטליקנה  (שכלולה גם במדד קנאביס) שמזנקות ביותר מ-12% כל אחת, שתיהן בלי דיווחים ברקע. גם ביומיקס , קנבוטק  (גם היא במדד קנאביס) פלוריסטם, אפיטומי ואייסקיור  מתחזקות. 

10:35

חברת האשראי החוץ בנקאי גיבוי אחזקות  נכנסה להפסקת מסחר מלאה, לאחר שהדירקטוריון החליט על מינוי בודק חיצוני בשל חשש להתנהלות לקויה שנתגלתה על ידי קצין ציות שמונה לאחרונה בחברה. בין השאר ציינו שזאת בשל האטה בקצב פירעון הצ'קים בסניף הצפוני וגידול בבקשות לפריסות תשלומים בסניף זה. "החברה החלה לנקוט פעולות גבייה משמעותיות בתיק, הידוק בטחונות ובקרה על עסקאות חדשות, וכן פועלת להעברת פעילות הסניף למשרדיה בת"א תוך ניהול מגעים עם חברי הנהלת הסניף לסיום ההתקשרות עמם".

בחודש יוני אשתקד חתם ההנפקות יונתן כהן רכש את השליטה בגיבוי מידי האחים אריאל ואביטל פרדו (מיזמי חברת הפינטק שקורסת בימים אלה בוול סטריט, פאגאיה), תמורת קצת יותר מ-40 מיליון שקל.

קרן פימי השלימה רכישת 85% ממניות עשות אשקלון  מידי אלביט מערכות בתמורה ל-291 מיליון שקל. ישי דוידי ולילך אשר טופילסקי הם בין הדירקטורים החדשים בעשות.

10:01

הבורסה בת"א נפתחה במגמה שלילית, בעוד שברקע הירידות של החוזים העתידיים בוול סטריט הולכות ומתחזקות. מדד ת"א 35 יורד ב-0.6% וכך גם ת"א 125, ות"א 90 נסוג ב-0.4%. בקרב המדדים הענפיים, מדד ביומד בולט בניגוד למגמה עם עלייה של 0.8% ואילו מדד הבנקים יורד בשיעור דומה. אחרי ירידת מחירי הנפט הגולמי, מדד הנפט מאבד יותר מ-1%.

בראש מדד ת"א 35 אלביט עם עלייה של 3.8% לאחר דיווח על שני חוזים גדולים, בתחתית אורמת  שיורדת ב-3% בשל ארביטראז' שלילי.

או.פי.סי אנרגיה  השלימה את השלב המוסדי של הנפקת מניות, במסגרתו תגייס כ-330 מיליון שקל (מתוך ביקושים בהיקף של 531 מיליון שקל). ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 35 שקל, בדומה למחיר הסגירה של המניה אתמול בבורסה. טוגדר  קיבלה היתר ייבוא נוסף של 850 ק"ג קנאביס רפואי מהחווה של החברה באוגנדה לישראל. רובוגרופ  הודיעה שהיא משהה את הפעולות לרישום מניותיה בנאסד"ק, "בין היתר, בשל המצב בשוקי ההון".

09:25

עוד עסקת ענק לאלביט : לאחר הדיווח על חוזה בהיקף של 220 מיליון דולר (ראו עדכון מהבוקר), החברה מדווחת הבוקר על חוזה גדול אף יותר, בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר. החברה תספק יכולות לוחמה רשתית רב ממדית למדינה באסיה פסיפיק.

מודיעין אנרגיה  חתמה על מכתב כוונות לרכישת זכויות (עד 30%) בנכס גז טבעי יבשתי בקנדה ביחד עם קרן פרייבט אקוויטי מניו יורק, בתמורה ל-30 מיליון דולר (חלק השותפות). בפרויקט נקדחו אלפי קידוחים מפיקים והוא מחובר לתשתית הולכה למכירת גז טבעי למזרח קנדה וצפון ארה"ב.

קבוצת הנדל"ן אקרו  דיווחה שחברה בת (80%) רכשה פרוייקט התחדשות עירונית בת"א בתמורה ל-266 מיליון שקל, שלו צפי הכנסות כוללות של 338 מיליון שקל. הפרויקט צפוי לצאת לדרך רק בעוד 5 שנים.

08:50

הירידות בחוזים העתידיים בוול סטריט מתחזקות בשעה זו, ועומדות על 0.6% עד 0.9%. לצד זאת בשוק המט"ח הדולר מתחזק ב-0.4% מול השקל ושערו עומד על 3.46 שקלים. האירו לעומתו נסוג ב-0.3%, לשער של 3.62 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי למגמה מעורבת

סוגרים חודש ורבעון בבורסה: יום המסחר בתל אביב ייפתח ככל הנראה במגמה מעורבת, במקביל למגמה באסיה וברקע ירידות קלות בחוזים. במט"ח, הדולר מתחזק ב-0.3% לשער של 3.46 שקלים.

אתמול הירידות בבורסה הצטמצמו לקראת צלצול הנעילה, ומדד ת"א 35  ננעל בסופו של יום בדומה לרמת הפתיחה. ת"א 125  השיל 0.1%, ת"א 90  נחלש ב-0.5%. בקרב המדדים הענפיים, מדד הנפט וגז עלה ב-1%, מדד הבנקים ננעל ביציבות ומדדי הביטוח, הקנאביס ותשתיות האנרגיה התחזקו. מחזור המסחר הסתכם ב-1.98 מיליארד שקל.

מליאת הכנסת תתכנס הבוקר לדיון בחוק פיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. לאחר אישור החוק תתפזר הכנסת ה-24 ובחצות יתבצעו החילופים בלשכת ראש הממשלה בין נפתלי בנט (שהודיע אתמול שלא ירוץ בבחירות הבאות) ליאיר לפיד באופן רשמי.

2. ירידות קלות בחוזים

החוזים העתידיים יורדים הבוקר בעד 0.3%, בהמשך לנעילה יציבה יחסית אמש בתום יום הפכפך ותנודתי במיוחד. מדד דאו ג'ונס  הצליח לשמור על עלייה קלה וטיפס ב-0.3%, ואילו נאסד"ק  ו-S&P 500  רשמו ירידות מזעריות.

תשואת האג"ח של ממשל ארה"ב ל-10 שנים נפלה אמש ב-11 נקודות וננעלה על 3.09% (הבוקר עומדת על 3.10%), ותשואת האג"ח לשנתיים השילה 7 נקודות והגיעה לרמה של 3.05% והיא עודנה ברמה זו.

היום ב-15:30 שעון ישראל יפורסם מדד המחירים של הוצאות הצרכנים (PCE), מדד המחירים המועדף על הפד. הצפי הוא לעלייה של 6.4% באינפלציה, לאחר עלייה של 6.3% בחודש הקודם. בנוסף יפורסמו מדד המחירים בצרפת ובגרמניה ונתוני הצמיחה בבריטניה לרבעון הראשון.

3. פערים מעורבים לדואליות, חוזה גדול לאלביט

המניות הדואליות הבכירות של הבורסה שבו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים. ההשפעה המשוקללת על מדד ת''א 35 לא מהותית ועומדת על מינוס 0.2%.

אורמת  שזינקה אתמול בבורסה המקומית לא הלהיבה את המשקיעים הזרים באותה מידה וחזרה עם פער שלילי של 2.7% וגם איי.סי.אל , נייס  וטאואר  צפויות לאבד גובה.

אלביט מערכות  פתחה פער חיובי, אחרי שהודיעה בערב על חוזה חדש בהיקף של 220 מיליון שקל לספק פיתרון חימוש מונחה מדויק אווירי למדינה באסיה פסיפיק. החוזה יבוצע במהלך תקופה של 15 חודשים ובמסגרתו אלביט תספק את ערכות הליזרד (Lizard) להנחיה מדויקת עבור ראשי קרב אוויריים כלליים. ערכת הליזרד כוללת ראש ביות לייזר, מחשב וכנפי היגוי וכן זנב מייצב. הנשיא והמנכ"ל בצלאל (בוצי) מכליס ציין כי "יש ביקוש גובר ליכולות האש המדויקות שלנו על רקע הפיכתו של הדיוק להכרח מבצעי בכל ממדי הלחימה. צבאות ברחבי העולם דורשים פתרונות שמאפשרים להמיר ביעילות מלאים של תחמושת ליכולת הרלוונטית לשדה הקרב המודרני, בייחוד על רקע הלקחים הנלמדים מהעימותים הצבאיים האחרונים".

4. מגמה מעורבת באסיה

המסחר בבורסות אסיה מתקיים הבוקר במגמה מעורבת, כאשר בטוקיו נרשמת ירידה של יותר מ-1.5% למדד ניקיי , בהונג קונג מדד הדגל  ללא שינוי ובסין המדדים עולים ב-1.3% עד 2%.

בין הנתונים שמעיבים על המסחר בטוקיו אפשר לציין ירידה חדה של 7.2% בייצור התעשייתי בחודש מאי, כשהצפי היה לירידה פעוטה של 0.3% בלבד. באפריל ירד הייצור ב-1.5%. בסין, מדד מנהלי הרכש במגזר היצרני גם לא עמד בתחזיות בשוק והגיע ביוני ל-50.2 נקודות (התחזיות היו ל-50.5), אך זוהי בכל זאת רמתו הגבוהה מאז פברואר כך שמדובר בשיפור. בחודש שעבר עמדה הקריאה על 49.6 נקודות.

5. יציבות בשוק הנפט,ירידות קלות בקריפטו

מחירי הנפט הגולמי נסחרים הבוקר ביציבות, לאחר שירדו אתמול בכ-2%. מחירה של חבית נפט מסוג ברנט עומד על 116 דולר והחוזים על הנפט האמריקאי נעים סביב 110 דולר לחבית.

בשוק הקריפטו, הביטקוין יורד ב-1% לרמה של 20.4 אלף דולר. האת'ריום יורד בכמעט 5% ושערו נע סביב 1,090 דולר.

עוד כתבות

ענת כהן דייג, מנכ''לית קומפיוג'ן / צילום: רמי זרנגר

לא רק כדי לחסוך בהוצאות: קומפיוג'ן מסיימת את ההסכם עם BMS

חברת הביומד הישראלית תסיים את הסכם הפיתוח המשותף עם בריסטול מיירס, ותנסה להתמקד באינדיקציות העצמאיות ● מניית החברה צללה ביותר מ-90% מאז השיא לפני שנתיים

אלפרד אקירוב / צילום: בן יוסטר

אלרוב לכלל ביטוח: הציגו פרוטוקולים וחוות-דעת בלתי תלויה לאישור רכישת מקס

פחות משבוע לתום הארכה שניתנה לכלל ביטוח להשלים את רכישת חברת כרטיסי האשראי, בעלת המניות הגדולה בחברה פנתה ליו"ר הדירקטוריון חיים סאמט ● "אין חולק כי עסקת מקס היא עסקה חריגה וגורלית, בין אם תתברר כעסקה מצוינת ובין אם תתברר כעסקה כושלת אשר, חלילה, תביאה לפי התהום", כתבו באלרוב

עודד קבקוב / צילום: איל יצהר

הצעיר שעד גיל 23 הספיק לקנות שתי דירות בדימונה: "מאמין שהמחירים עוד יעלו"

קורס ללימודי ייעוץ משכנתאות פתח לעודד קבקוב את הראש והוביל אותו לרכוש עד גיל 23 שתי דירות בדימונה • חמוש בידע ובביטחון שצבר מהעסקה הראשונה, הוא המשיך לרכישת דירת שתי חדרים שלדבריו מאוד מבוקשות בעיר ● האזינו

יונדאי איוניק 5 בגרסת ELITE / צילום: יח''צ

גל ההתייקרויות בשוק הרכב: קיה ויונדאי מעלות מחירים, בינואר צפויה טלטלה נוספת

מחירי הרכב החדש ממשיכים להתייקר בשל שחיקת המטבע, התייקרות התובלה והעלאת המחירים ע"י היצרנים ● בתוך כך, עדכון חדש של "המס הירוק" בינואר יביא להתייקרות של אלפי שקלים במכוניות הקטנות והזולות עם מנועי בנזין, שהטבת המס עליהן תפחת משמעותית

שיגורים מרצועת עזה הערב (ש') לעבר ישראל / צילום: Associated Press, Adel Hana

בצה"ל מעריכים כי בכיר נוסף בג'יהאד חוסל בעזה

לראשונה מאז התחיל מבצע "עלות השחר" נשמעו אזעקות בתל אביב ● הפלסטינים מדווחים עד כה על 12 הרוגים ו-84 פצועים כתוצאה מתקיפות צה"ל ברצועה ● בתום הערכת מצב, שר הביטחון גנץ הנחה את צה"ל להמשיך בתקיפות ובפעולות סיכול הירי על ישראל ● יו"ר האופוזיציה נתניהו יגיע לקבל עדכון ביטחוני מראש הממשלה יאיר לפיד

התחדשות עירונית  ברחוב בצלאל 9 תל אביב / הדמיה: AA STUDIO

התחדשות עירונית בת"א: "הבניין התחיל להתפורר. העירייה המליצה לחזק אבל לא חייבה אותנו"

הבניין ברחוב בצלאל 9 בתל אביב נהרס לאחרונה ● לשמונה הדירות שהיו בבניין יתווספו עוד 15 דירות בתמהיל משתנה ● דירות בשטח 108 מ"ר נמכרות בכ-7.8 מיליון שקל

מחקר אחד בשבוע. איך מקשיבים לעובדים ממדינות שונות / צילום: Shutterstock

הפעולה הפשוטה והיומיומית שכל מנהל חייב לזכור לעשות

בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבותה של ההקשבה, וארגונים גלובליים כמו פייזר, IBM ופורד מעבירים לעובדים ולמנהלים הכשרות בנושא ● אבל מתברר שבתרבויות שונות צריך להקשיב בצורות שונות

בניין היוקרה Murano at Portofino במיאמי ביץ' / צילום: Shutterstock

שנה לאחר קריסת הבניין במיאמי: מחירי הדירות באזור בירידה

הירידה במחירים משקפת את חששותיהם של הקונים בנוגע לבטיחות וצפי להוצאות של מאות אלפי דולרים על תיקונים

התפלגות האשראי שניתן לציבור לפי סוג מוסד

הדומיננטיות של הבנקים נחלשת, אך הם עדיין שולטים באשראי הצרכני

בואו לצלול איתנו למספרים ולנתונים שמאחורי החיים עצמם ● והפעם: הבנקים עדיין שולטים באשראי הצרכני, אבל פחות

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

במקום EY שהתפטר: שטיינמץ עמינח מונו למשרד רואי החשבון של יונט קרדיט

פירמת EY ישראל התפטרה לאחר שהתנערה מדוחות יונט, ואחד מבכיריה אף נחקר בפרשת האי-סדרים בחברת האשראי החוץ-בנקאי

נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה''ב ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Lintao Zhang, Pool

ארה"ב וסין: האם המשבר המתרחב סביב טייוואן יתדרדר למלחמה?

ההסגר שהצי הסיני הטיל השבוע על טייוואן, בעקבות ביקורה של יו"רית בית הנבחרים ננסי פלוסי, ממחיש את הסכנה הממשית של מלחמה בין ארה"ב לסין ● בטוריו על עניינים בינלאומיים יואב קרני הקדיש בשנים האחרונות תשומת-לב מיוחדת ליחסים המתוחים בין שתי המעצמות ולהשפעות על מדיניות החוץ של ישראל

נעם וימן, מנכ''ל דיפלומט / צילום: קרן בן ציון גפני

מחאות הצרכנים מול בית המנכ"ל והלחץ מהמשקיעים: המלכוד של דיפלומט

מצד אחד, יבואנית אגרסיבית של מוצרי צריכה הנהנית משיעור רווחיות גבוה; מצד שני, חברה ציבורית שכבולה למחירים של יצרניות גלובליות ומחויבת לרווחיות עבור בעלי המניות ● כיצד הפכה דיפלומט, שהונפקה רק לפני כשנה וחצי, לסמל המאבק ביוקר המחיה בישראל, עד כמה יש לה אחריות לכך, ולמה המנכ"ל נועם וימן מרגיש שעיר לעזאזל

האוצר מנסה לשכנע שהעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמליים ופלאג־אין  הכרחית לשמירה על הכנסות המדינה / צילום: Shutterstock

בעולם מסבסדים את המכוניות החשמליות, בישראל מעלים את המיסוי

לקוחות רבים שהזמינו רכב חשמלי יגלו בינואר כי הם נדרשים להוסיף עוד אלפי שקלים למחיר ששילמו ● באוצר הציגו את המהלך להעלאת מס הקנייה על כלי רכב חשמלי ופלאג־אין כחיוני לשמירה על הכנסות המדינה, אלא שבחציון האחרון ההכנסות ממסי רכב רק זינקו

חסימת צמתים בעוטף עזה, יום שישי האחרון / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

מבצע עלות השחר: אילו עסקים זכאים לפיצויים?

עדיין לא ברור האם יינתן סיוע לכל העסקים שעלולים להיפגע כלכלית מתרחיש של התמשכות מבצע עלות השחר ● מה כולל הפיצוי ואיך מבקשים אותו? גלובס עושה סדר

כוחות הביטחון בזירת האירוע / צילום: דוברות המשטרה

רקטה פגעה בסמוך למפעל שטראוס בדרום

מהמשטרה נמסר: "כוחות המשטרה, הפועלים כעת בעיר שדרות, איתרו זירה ובה פגיעת פריט רקטי בסמוך למבנה" ● לפי הדיווח אין נפגעים

אולם קבלת הפנים בנתב''ג / צילום: יוסי זמיר

התיירים בינתיים לא נרתעים: ביטולי החופשות בשלב זה בשוליים

בשלב זה מבצע "עלות השחר" לא פוגע בתיירות לישראל: מסלולי הנחיתה אומנם שונו כדי שמטוסים יגיעו לשדה התעופה מכיוון צפון, אך מעבר לכך ברשות שדות התעופה מדגישים כי התנועה האווירית לישראל וממנה נמשכת כסדרה ● גם המלונות לא מדווחים על ביטולים משמעותיים עד כה

האפיפיור מתנצל על יחסה של הכנסייה לילידי יבשת אמריקה. ''רצח עם'' קרא לזה / צילום: Reuters, Guglielmo Mangiapane

מה לעשות כאשר דרום אפריקה קוראת לישראל "אפרטהייד"

משהו חשוב ומאיים מתחולל בחלק ניכר של דעת הקהל העולמית: רגשי אשמה על התנהגותם של מתיישבים אירופיים הופכים לנשק פוליטי ● אפילו האפיפיור ביקש סליחה בשבוע שעבר על "רצח עם" בקנדה ● צריך להקשיב, בלי פאניקה

בורסת ת''א / צילום: שלומי יוסף

מדדי אג'יו לתיקי השקעות ביולי: תיקון זמני בחסות המיתון

לאחר ירידות משמעותיות בשוקי האג"ח והמניות מתחילת השנה, המשקיעים עומדים דרוכים על קו הזינוק במטרה לעלות על הגל, בתקווה שיבוא ● ההסבר התומך בכך הוא שהמיתון המסתמן בעולם יעצור את העלאת הריבית ויוביל אף לירידתה ● האומנם?

נפרדים מההייטק הסיני. צילום: AP / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

למה המשקיעים הסינים נעלמו מההייטק הישראלי?

לפני עשור היו המשקיעים והתאגידים הסיניים "הדבר הבא" בהייטק הישראלי, עם עשרות משלחות מבקרים מדי שנה שהניבו השקעות רבות ● לחץ אמריקאי, יריבות הולכת וגוברת בין מזרח ומערב, אכזבה הדדית וגם שינויים כלכלים ופוליטיים בסין עצמה עצרו את שיתוף-הפעולה ● גלובס מתחקה אחר עלייתם וירידתם של הסינים מבמת ההשקעות בהייטק הישראלי

מכירת כרטיסי לוטו בקליפורניה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Godofredo A. Vásquez

מה אפשר ללמוד מהגרלת המיליארדרים בארה"ב על הכלכלה האמריקאית?

בהגרלת הלוטו האחרונה בארה"ב זכה אדם אחד ב-1.3 מיליארד דולר ● האם ניתן להתייחס לעלייה במכירת כרטיסי לוטו כאינדיקטור בכלכלה?