גפני על הפרסומים על חוק המטפלות: "הכותרות היו שגויות"

ועדת הכספים החליטה שלא לקיים הצבעה חוזרת על חוק המטפלות; החוק עבר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה שנייה ושלישית את "חוק המטפלות". 62 חברי כנסת תמכו ואילו 24 נמנעו. על פי החוק שאושר, בעקבות הסכמה שהושגה בין יו"ר הוועדה למעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) לאוצר, יקבלו אימהות הנמצאות מעל סף המס תוספת נקודת זיכוי לכל ילד מגיל 0 עד 5 החל מ-2012, כפיצוי להורים עובדים על הוצאות הטיפול בילדיהם. בנוסף, קובע החוק החדש כי בגין השנים 2009-2010- יוקצו 75 מיליון שקל מס הכנסה שלילי לאמהות עובדות, בשנת 2010 יוקצו 50 מיליון שקל לבינוי מעונות יום ובשנת הלימודים תשע"א ואילך (ספטמבר 2010) יוקצו 320 מליון שקל להרחבת מעונות יום, משפחתונים וצהרונים. בסך הכל תוספת שנתית קבועה של 600 מיליון שקל להוצאות טיפול בילדים.

קודם להצבעה במליאת הכנסת ביקשה ח"כ רונית תירוש (קדימה) לקיים הצבעה חוזרת על הפשרה שהוצגה בוועדת הכספים. בפנייה ליו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, הסבירה תירוש כי בקשתה מתבססת על פרסומים היום בעיתונות הכלכלית על פיהם אנשי האוצר הטעו את הוועדה. "מגדל השקרים אותו ביסס משרד האוצר בוועדה קרס, עת הודיע כי המידע שמסר לחברי הכנסת ושעל בסיסו התקבלו ההחלטות בוועדת הכספים אינו מידע שקרי, שגוי ומטעה", כתבה תירוש בפנייתה.

סמנכ"ל בכיר ברשות המסים, בועז סופר, שהוזעק לוועדת הכספים להסביר כי בעמדת האוצר לא חל כל שינוי בעניין חוק המטפלות, האשים את כותרות העיתונים המוטעות ואמר ל"גלובס" כי "כל המהומה התחוללה בעקבות כותרת שגויה בעיתון ופרשנות לא מדויקת של עובדות מדויקות". סופר הוסיף כי "לצערנו, עובדה זו גרמה לנו להצטייר כמי שניסו להוליך שולל את הוועדה, מה שכמובן לא היה ולא נברא". בהודעה שנמסרה ממשרד האוצר אף הוכחשה הידיעה לחלוטין: "בניגוד לפרסומים, לא נפלה כל טעות בנתונים שפורסמו על ידי משרד האוצר לעניין חוק המטפלות שעבר אתמול בוועדת הכספים", נמסר מהאוצר.

גם יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, אמר מעל דוכן הכנסת כי הכותרות היו שגויות.

לאחר שהתברר הדבר בוועדה הוחלט שלא לקיים הצבעה חוזרת והחוק הועבר למליאת הכנסת לאישורו הסופי על פי המתווה שעליו הוצבע אתמול בוועדה.

במהלך הדיון בוועדה נפתח עימות בין תירוש לחוטובלי. "את הונית את הוועדה", אמרה תירוש לחוטובלי, שהשיבה לה: "מה את עשית בשביל הנשים? אני הבאתי לאמהות 600 מיליון שקל".

תירוש לא נותרה חייבת ואמרה בתגובה: "את עשית נזק לנשים. זו תהיה בכייה לדורות. את תירשמי לדיראון עולם. בגדת בציבור הנשים". חוטובלי לא נשארה חייבת ואמרה: "את ניזונה מהעיתונות. אני לא ניזונה מכתבות שקריות. את זו שפוגעת בכל ציבור הנשים". *