גם המעוז האחרון של כפר דרום קורס; מתבצרים על גג בית הכנסת מפונים בכח

כ-1,000 חיילים ושוטרים הסתערו על מאות בני נוער של הגוש; חייל סירב פקודה במהלך הפינוי

גם כפר דרום נופלת. יותר מ-1,000 חיילים ושוטרי מג"ב ויס"מ עסקו במהלך שעות היום בפינוי היישוב, שנחשב כגרעין הקשה של גוש קטיף. לעיתים התפתחו עימותים, אך בצה"ל מעריכים, כי עד לשעות הערב יושלם פינוי כפר דרום. אחה"צ החל שלב הפינוי בכוח גם של מאות המתבצרים על גג ובתוך בית הכנסת ביישוב.

כוחות הפינוי הגדולים נכנסו לישוב עם אור ראשון ותושביו שהתהלכו ברחובות פשוט עמדו משתהים לראות את הכמות המאסיבית של כוחות הפינוי שנכנסו לישוב.

השוטרים והחיילים פעלו בנחישות רבה. בתוך המדרשה הם פינו, לעיתים בכוח, כ-100 פעילי ימין. כל המפונים הועברו מיידית לתוך אוטובוסים שהמתינו בחוץ כדי להוציאם מגוש קטיף, אבל אחד מהם שהחליט להתחכם ושבר שימשה של האוטובוס, נעצר על-ידי המשטרה.

בשעה 11:00, לאחר פינוי המדרשה, החל המבצע המשולב לפינוי כל המשפחות המתגוררות ביישוב.

הכוחות הגדולים נערכו בפריסה מירבית והיקפית של כל בתי ומבני הישוב כדי למנוע כל אפשרות של כניסת מסתננים שיסייעו למפונים, וכן בריחה של מסתננים השוהים בתוך הישוב מחשש שייעצרו.

היעד המבוצר השני בתוך כפר דרום היה בית הכנסת, שהפך ליעד מבוצר של מאות מסתננים, שקראו ללא הרף בקריאות קצובות לחיילים ולשוטרים לסרב פקודה.

חייל במשטרה הצבאית, שהיה באחד מצוותי הפינוי בישוב החליט להיענות לקריאות הרבות של התושבים, שקראו בקצב מול החיילים והשוטרים "חייל, שוטר, תסרב פקודה", והודיע למפקדו שהוא מסרב להשתתף בפינוי. זאת במהלך פעולות הכיתור של בית הכנסת. בעידוד המתבצרים הוא החל זועק קריאות עידוד. בתגובה הוא נעצר על-ידי חבריו והוחלט להעמידו לדין משמעתי.

שלט מחאה בולט בכניסה לישוב קידם את כוחות הפינוי: "שנית כפר דרום לא יפול", ובסמוך אליו שלט - כרזה נוסף "כי לא ייטוש אדוני את עמו ונחלתו לא יעזוב".

כצעד הכנה לפינוי וכדי להתיש את מאות התושבים והמסתננים נותקה בשעת בוקר מוקדמת אספקת המים לישוב.

פינוי בתי התושבים היה יחסית מהיר וענייני. כוחות הפינוי נוקשים על דלת אחר דלת. מבקשים מהדיירים לפתוח. מי שנענה ופותח את הדלת נכנסים לביתו משטרה וצבא ומצווים עליו בפינוי ביתו. והיה והוא נענה לבקשה מאפשרים לו לארוז את המיטלטלין שלו, אלה שמתנגדים פשוט נלקחו מהמקום בכפייה היישר לאוטובוסים.

צרו איתנו קשר *5988