קבוצת דוברת-עופר רכשה 75% מלומניס תמורת 120 מ' ד'; הסכום ישמש גם לפירעון חלק מהחוב של החברה לבנה"פ

בקבוצה הרוכשת חברים אהרון ושלמה דוברת, הראל בית-און ואבי זהבי, אודי אנג'ל ויואב דופלט " במסגרת ההסכם, ימחק בנק הפועלים עשרות מיליוני דולרים מהחובות

פרק חדש בחייה של חברת לומניס נפתח היום (ג'), כשקבוצת משקיעים רכשה 75% ממניות החברה תמורת 120 מיליון דולר.

הקבוצה מורכבת מקבוצת משקיעים בראשות אהרון ושלמה דוברת, הראל בית-און ואבי זאבי, ומקבוצת עופר היי-טק של האחים עופר, בראשות אודי אנג'ל ויואב דופלט.

העסקה משקפת ללומניס, המפתחת מוצרי לייזר לטיפולים רפואיים ואסתטיים, שווי שוק של 160 מיליון דולר. לאחרונה רווחו בשוק השערות על רכישה אפשרית של החברה, כשבין הרוכשים הפוטנציאליים הוזכרו גם אנשי העסקים מאיר שמיר וגרשון זלקינד.

הסכום שתזרים קבוצת המשקיעים ישמש בחלקו לפירעון חלק מחובה של החברה לבנק הפועלים.

החוב, שראשיתו בקו אשראי שהעמיד הבנק לחברה בשנת 2001 לצורך רכישת החברה האמריקנית קוהירנט, עומד היום על כ-200 מיליון דולר.

במסגרת הסכם הרכישה, הגיעה קבוצת המשקיעים להסדר עם הבנק, לפיו חלק מהחוב יימחק. ל"גלובס" נודע, כי המחיקה תגיע לעשרות מיליוני דולרים. בסך הכל צפוי החוב לקטון לרמה של 75 מיליון דולר בתוך שנתיים.

לא כל הסכום שתזרים הקבוצה מיועד להחזר החוב. חלקו מיועד לשימוש שוטף של החברה ולמימון הצמיחה. בשנת 2005 רשמה לומניס הכנסות של כ-283 מיליון דולר והפסד נקי של כ-15 מיליון דולר.

הסכם הרכישה כולל גם את מינויו של בית-און ליו"ר לומניס. בית-און כיהן בעבר כיו"ר ומנכ"ל טקנומטיקס וכיו"ר אי.סי.טל. כמו כן, ימונה דופלט לדירקטור פעיל בחברה.

לומניס, שהוקמה בשנת 1991 על-ידי ד"ר שמעון אקהויז, נקראה בעבר ESC. החברה הפכה לציבורית כשהונפקה בנאסד"ק בשנת 1996, ובשיאה נסחרה לפי שווי שוק של 1.3 מיליארד דולר.

לפני חצי שנה נמחקה מנייתה מהמסחר. זאת, בעקבות הסכם פשרה עם ה-SEC (רשות ניירות ערך האמריקנית), בנוגע לחקירה על דיווח מוטעה בדו"חות הכספיים של לומניס בשנים 2002-2003. החברה הודיעה, כי היא מעוניינת לרשום מחדש את מניותיה למסחר בנאסד"ק, וההערכה היא, כי הדבר יתבצע לקראת 2008.