הנקראות ביותר

בדיקת "גלובס": השוואת עמלות בהעברת מט"ח לחו"ל מגלה פערים גדולים

בסכומים נמוכים בולט לטובה בנק הפועלים, ואילו בדיסקונט עומדת העמלה על 0.35% מהסכום המועבר ; בסכומים מעל 200 דולר האינטרנט הוא הערוץ הזול, וגם הדואר מספק ערוצי העברה במחירים נוחים

הילד נתקע בחו"ל בלי כסף? כרטיס האשראי נבלע במכשיר הכספומט באמצע מסע הקניות בפריז? בעלת הצימר באוסטריה דורשת מקדמה במזומן, ומהר? בכל אחד מהמקרים האלה נדרשת העברת כסף מהירה לחו"ל, ובעידן האלקטרוני הפכה העברת כספים לחו"ל פשוטה מתמיד, והיא אפשרית בסניפי הבנק, בסניפי הדואר ובאמצעות האינטרנט.

כניסת הדואר והאינטרנט לתחרות שיכללה את אפשרויות ההעברה וכיום ניתן להעביר כסף גם בלא להזדקק לחשבון בנק בחו"ל. את הכסף יוכל המוטב בחו"ל לקבל לעיתים גם דקות ספורות אחרי ביצוע ההעברה.

בחינת אפשרויות ההעברה השונות מצביעה על הפרשים ניכרים בעמלות הנגבות. הפרשים ניכרים נמצאו גם בעמלות שגובים הבנקים השונים, וייתכן שעובדה זו היא חלק מהתוצאות המבורכות שתביא עימה הרפורמה בעמלות הבנקים שנכנסה לתוקף רק בתחילת החודש.

בכל העברת מט"ח לחו"ל, גם כשמדובר בהעברת מטבעות אחרים מהדולר מתורגם הסכום לדולרים ואז לשקלים, תוך חיוב המשלם בעמלת המרה.

חשוב לציין כי שימוש בבנקים לצורך ההעברה מצריך קיומו של חשבון בנק של המוטב בחו"ל, כך שערוץ זה רלבנטי בעיקר לצורך תשלום לגופים כאלה ואחרים, או לתושבים.

בנק הפועלים והבנק הבינלאומי מאפשרים ביצוע פעולת העברת מט"ח חד פעמית באמצעות האינטרנט, ללקוחות הבנקים שנרשמו לשירותי האינטרנט, בהנחה של 20%-25% (בהתאמה).

על לקוח המבקש לבצע העברת מט"ח באמצעות הבנקים להגיע לסניף. למרות העמלות הגבוהות המופיעות בתעריפוני הבנקים, הודו בכל הבנקים כי גביית עמלות אלה (כמו גם עמלות אחרות) נתונה לשיקול דעתו של מנהל הסניף, הרשאי להעניק עד 50% הנחה ללקוחות מועדפים, הנחה שעשויה להגיע גם לעשרות דולרים במקרים מסוימים.

כל הבנקים, למעט לאומי, קובעים עמלות מקסימום להעברת כספים. את העמלה המקסימלית הנמוכה ביותר מציע מזרחי טפחות (175 דולר) ואת העמלה המקסימלית הגבוהה ביותר דיסקונט (250 דולר). עמלת מקסימום זו חשובה בעיקר כשמדובר בהעברת סכומי כסף גדולים (מעל לאלה המוצגים בטבלה).

עד 200 דולר

* בנק הפועלים: את העמלה הזולה ביותר על העברה חד-פעמית של סכומים נמוכים (עד 200 דולר) גובה בנק הפועלים (3.5 דולר להעברה של עד 100 דולר, ו-8.5 דולר להעברה של 101-200 דולר).

* בנק דיסקונט: העמלה על העברת מט"ח באמצעות הבנק עומדת על 0.35%.

401-500 דולר

* העמלה הנמוכה: בסכומים אלה הערוץ המשתלם הוא העברה דרך האינטרנט באמצעות Total Money: 22 דולר.

* העמלה הגבוהה: העמלה הגבוהה היא בבנק הפועלים - 30 דולר.

דואר: נוח ומהיר

בסניפי הדואר ניתן לקבל 3 סוגי שירותי העברת מט"ח לחו"ל:

* שירות העברת כספים באמצעות ווסטרן יוניון: יש לפנות לאחד מסניפי/סוכנויות הדואר מצוידים בתעודת זהות, ולמלא טופס בו יופיעו שם המוטב, ואת הכתובת אליה יגיע הכסף. התשלום נעשה במזומן בשקלים או במט"ח. המוטב יוכל לקבל את הכסף במזומן תוך מספר דקות באחד מסניפי הדואר בחו"ל.

* שירות יורו ג'ירו: השירות, הניתן בסניפי הדואר, מציע הפקדות כספים לחשבונות בנק בחו"ל דרך מערכת Swift. ההעברה מתבצעת תוך ארבעה ימי עסקים. בשירות זה ניתן לבחור בין שני סוגי עמלות: עמלת OUR, בה משלם השולח את מלוא העמלה, והמוטב בחו"ל מקבל את מלוא הסכום, או עמלת BEN, שבה מתחלקת העמלה בין השולח לבין המקבל.

* QUICK PAY: שירות של ווסטרן יוניון להעברת כסף ישירות לחברות בחו"ל המנויות בשירות. ההעברה מתבצעת ישירות לחשבון החברה, והדואר מתחייב ליידע את משרדי החברה בדבר ביצוע ההעברה. בשירות זה עמלה קבועה של 15 דולר להעברת סכומים של עד 3,000 דולר.

אינטרנט: פשוט וזול

חברת Total Money מאפשרת העברת כסף לחו"ל בלי מעבר בבנק. את ההעברות ניתן לבצע באמצעות אתר החברה (totalmoney.co.il) באמצעות כרטיסי אשראי. לפני ההעברה הראשונה יש להירשם באתר. ניתן לבצע את התשלום באמצעות כרטיסי האשראי ויזה ודיינרס של כאל ולאומי קארד. המוטב יכול לקבל את הסכום באלפי סוכנויות חברת Travelex Money Transfer, בכל רחבי העולם.

במספר מדינות אפשר בתשלום נוסף להעביר את הסכום ישירות לבית המוטב בחו"ל.

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!