חמאס עדיין ממתין לתשובה חיובית מישראל

הודעת ראש הממשלה על כך שהעסקה לא בוצעה בגלל הקשחת העמדות בחמאס התקבלה במפתיע בארגון. בכיר חמאס אבו-מרזוק: "יש תאוצה שאין לזלזל בה, אבל אין בה כדי להגיע לעסקה של חילופי אסירים"

לאתר חדשות ערוץ 2 (Mako / רשת)

בעקבות הודעת לשכת ראש הממשלה על כך שהעסקה נכשלה בגלל החמאס, פרסמו בארגון הלילה הודעה לפיה הם מופתעים מהודעת אולמרט כי הם הקשיחו עמדותיהם. גורמים בחמאס אמרו כי בשיחות שהסתיימו הייתה התקרבות גדולה לעסקה, וכי הם ממתינים לתשובת חיובית של ממשלת ישראל.

גם בכיר חמאס אבו-מרזוק אישר את הדברים. "יש תאוצה שאין לזלזל בה, אבל אין בה כדי להגיע לעסקה של חילופי אסירים", אמר. "ולכן אנו ממתינים שישראל תיתן תשובה חיובית, ובעזרת האל תהיה עסקה". מקור בחמאס השוהה בקהיר אמר קודם לכן כי הפערים בין הארגון לישראל עדיין גדולים. "הישראלים לא רציניים", התבטא הגורם.

גורמים פלסטינים אמרו לעיתון "אל חיאת" כי המשא ומתן בין ישראל לחמאס הופסק אמש בעקבות התעקשות משלחת הארגון לקהיר על שחרורם של כל 450 האסירים ה"כבדים" שברשימתם. היום תכונס ישיבת ממשלה, בה ימסרו לשרים פרטים על תוצאות המגעים שנוהלו.

מקורות אחרים בחמאס התבטאו מוקדם יותר אחרת. "העסקה סגורה ב-99.999%", אמר מקור בחמאס לכתב רשת CNN. מקור אחר בארגון אומר כי "אנחנו קרובים מאוד לשעת האמת". בטלוויזיה של חמאס התבטא פרשן חיצוני כי "יש הסכם ודיסקין יאשר את ההסכם. כנראה שבשעות הקרובות נהיה עדים לישועה גדולה". עם זאת, בחמאס הועברה הנחייה לשמור על שקט בנושא, והמגיש קטע את הפרשן ואמר לו כי "יש מי שחושב אחרת".

על פי חלק מהדיווחים הערביים, הפערים בין הצדדים מתמקדים בשלושה מישורים: על זהות המשוחררים, על זהות ומספר המשוחררים שיוגלו מחוץ לשטחים ועל הקשר שבין העסקה לחידוש הרגיעה. נכון לעכשיו קיימים פערים בכל המישורים עם דיווחים סותרים לגבי עומקם.

ההערכה היא כי עיקר המחלוקת נוגעת לבכירי הזרוע הצבאית של חמאס ולמספר אנשים מהפת"ח וארגונים נוספים, בהם:

איברהים חאמד, מפקד ארגון החמאס בגדה, עבאס א-סייד, מתכנן הפיגוע במלון פארק ומפקד הזרוע הצבאית של החמאס באזור טול כרם. ראש התנזים של הפתח בגדה, מרואן ברגותי.
מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין, אחמד סעדאת שנכלא בישראל יחד עם אנשי הארגון שרצחו את השר רחבעם זאבי. נאסר עוויס, המפקד המייסד של גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח ומספר אסירים נוספים הכלואים בבתי הכלא בישראל.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988