איפה פרידמן כשצריך אותו? כנס לשכת עורכי הדין באילת התנהל השנה על מי מנוחות

האידיליה (הזמנית?) בין נשיאת העליון ביניש לבין שר המשפטים נאמן הפילה תרדמה על נחילי המשפטנים שנהרו השנה לכנס אילת ■ המהפכה של נאמן: "אם אדם עבר באדום או לא עצר בעצור - דבר ראשון תחרימו לו את הרכב"

כשירד הערב על יומו הראשון של כנס לשכת עורכי הדין באילת, נצפתה תנועה ערה של משפטנים - על נשותיהם או בעליהן ועגלות הילדים - על הטיילת. כולם התנקזו אל הרחבה המתוחמת מול מלון רויאל ביץ' והמתינו למסיבת הזמר העברי שהובטחה להם עם "הגרובטרון". הם נראו נינוחים במיוחד, בבגדיהם הלא מחויטים, כשעסקו ב"מינגלינג".

ביניש מזמרת

כשההופעה החלה, התמקמה הנשיאה ביניש על כיסא פלסטיק מול הבמה והחלה לשיר יחד עם חברי "הגרובטרון", שלא ממש הצליחו להדליק את הקהל עם הגרוב שלהם. "עורכי-דין הם קהל קשה", אמרה אחת מעורכות הדין הצעירות בטון מתנצל, ספק לבן-זוגה ספק לעצמה. ואיפה האקשן והדרמות של השנים הקודמות? הציפיה הדרוכה להתפרצות? המהומות שחולל פרידמן? "אין דרמות. השנה פשוט נהנים", אמר בחיוך עו"ד יהושוע רזניק, שסיפק בשנה שעברה את נושא השיחה החם ביותר סביב הבריכה, כשלקוחו טלנסקי העיד בעדות מוקדמת נגד אהוד אולמרט.

יש מי שחולק עליו. "ממש לא שקט השנה, ויש הרבה דרמות", אומר עורך דין בכיר. "אלא שהן מתחת לפני השטח. נאמן (שר המשפטים החדש, פרופ' יעקב נאמן, א' ל"ו) הרבה יותר קיצוני מפרופ' דניאל פרידמן, אך הוא גם הרבה יותר מתוחכם, לכן מתחת לפני השטח הדברים גועשים".

הבכיר, שאליו הצטרף בינתיים חברו (עורך דין מוכר נוסף), מאמין שהרבה מתומכי פרידמן, שהסתתרו עד כה, יתייצבו עכשיו לצידו של נאמן כדי לקדם את אותן הרפורמות בדיוק. "לפרידמן היתה הרבה יותר תמיכה מעורכי דין ממה שזה נראה, אך היא היתה ברחובות הצדדים. איתו הלכו בריינס, עם נאמן ילכו בדיזנגוף".

האמנם נאמן הוא אותה גברת רק בשינוי אדרת? "הרבה יותר מכך", עונה עורך הדין, "נאמן הרבה יותר קיצוני והרבה יותר מסוכן לביניש. הוא הרבה יותר מתוחכם, חריף ומיומן בזירה. פרידמן היה כמו פיל בחנות חרסינה, אבל נאמן הוא שועל ותיק שיודע בדיוק מה לעשות כדי לקדם את הרפורמות שיזם פרידמן. הוא יעשה את כל הדברים שפרידמן תיכנן וגם דברים נוספים, הרבה יותר משמעותיים, שבטוח לא ימצאו חן בעיני ביניש".

יעעב נאמן דורית בייניש / צלם: יניב כהן

רומן מוצלח

עד כה, נדמה היה ששורר "רומן" מוצלח בין השר החדש לנשיאת העליון. נאמן וביניש קיימו סדרת פגישות בשבועות שלאחר מינויו, שוחחו כמה פעמים בטלפון והגיעו מהר מאוד לסיכומים על מינוי נשיאים לחמישה בתי משפט. נאמן, כך היה נראה לפחות, לא התכוון להתנהל כממשיך דרכו של פרידמן. "לא יהיו עוד הורדת ידיים כוחנית", אמרו תומכי ביניש בשמחה כשנאמן מונה. אלא שעורכי הדין המצויים בסוד העניינים אומרים ש"דברים שרואים מכאן, לא רואים משם".

"ביניש לא קיבלה את נאמן בזרועות פתוחות. ממש לא", אומר עורך דין בכיר נוסף שמכיר את ביניש. "זה רק נראה כך, אבל מי שמכיר את הנפשות הפועלות, יודע שהיא מודעת היטב לעובדה שעכשיו מתחילה המלחמה האמיתית שלה. עד עכשיו היא לא היתה מוטרדת באמת. פרידמן לא באמת איים על הדברים שהיא מאמינה בהם. עכשיו היא יודעת שהיא צריכה להתחיל להיזהר".

שני עורכי-דין נוספים ששמעו חלקים מהשיחה החלו מתווכחים בינם לבין עצמם על מידת שיתוף-הפעולה של ביניש. "ביניש תצטרך לשתף איתו פעולה. אין לה ברירה", אמר עורך הדין הוותיק. "אני ממש לא חושבת שהיא תשתף איתו פעולה. מה פתאום. גם כאן יהיו התנגשויות, אך הם יעשו בשקט, לא בתקשורת", חלקה עליו משפטנית מוכרת.

נאמן אגב, הגיע לאילת בטיסת ערב, אך לא הופיע במסיבת הלילה. את ההופעה הראשונה שלו הוא עשה בבוקר כשנאם אחרי ביניש במושב המרכזי של הכנס (בהשתתפות העיתונאית אילנה דיין, עו"ד רם כספי, היועמ"ש מני מזוז, שר החינוך גדעון סער, הח"כ פינס-פז ופרופ' מרדכי קרמינצר), והם שידרו עסקים כרגיל. האולם היה מלא מפה לפה. כשהנשיאה ביניש עלתה לנאום היא ציינה בטבעיות: "רק מלמעלה ניתן לראות עד כמה האולם מלא. לא שמתי לב כשישבתי למטה".

"הכנסים שהתקיימו בשנתיים האחרונות עמדו בצל המתח שבין שר המשפטים לבין השופטים. בשנה שעברה נשמעה התנגדות חריפה של השר לפסיקתו של בית המשפט העליון ב-30 השנים האחרונות, פסיקה מפוארת וחשובה", אמרה הנשיאה ביניש בפתח דבריה, והוסיפה מיד: "אני רואה לעצמי חובה נעימה לומר, כי הלקח מהנזק הרב שנגרם כתוצאה מהאווירה של השנים הקודמות נלמד, וכי יש לנו תחושה של שיתוף-פעולה ואיחוד כוחות של המעורבים בעבודת בתי המשפט כדי לקדם את העניין המשותף".

אהרון ברק אביגדור קלגסבלד / צלם: יניב כהן

הפגישה הסודית

ביניש המשיכה בדברי ההלל על נאמן ועל שיתוף-הפעולה החדש: "בחודשים האחרונים אנו מקיימים שיתוף-פעולה ענייני ופורה עם שר המשפטים ומקיימים דיונים לא מעטים כדי שנוכל להביא להתייעלות מערכת השיפוט מתוכה למרות הקשיים האובייקטיביים של חוסר באמצעים ובתנאים מתאימים, ובעיקר חוסר בשופטים".

ביניש גם דיברה על הפגישה מהשבוע שעבר - "שכונתה הפגישה הסודית, אך לא היה דבר סודי בה", לדבריה - בינה לבין שר המשפטים. "בשבוע שחלף התקיימה פגישה בין שופטי העליון לשר המשפטים בה החלפנו דעות ורעיונות באשר לאפשרויות להקלה על העומס יוצא הדופן המוטל על בית המשפט ושופטיו, בין היתר, באמצעות חקיקה וככל הניתן ללא צורך בשינויים חקיקתיים".

נאמן, בתורו, תמך בדבריה של ביניש. "אני מסכים, אבל יש לי מה להוסיף", אמר בפתח נאומו על העומס הבלתי נסבל אותו הגדיר כ-mission impossible. נשמע אידיאלי. השניים הללו לא מתכוונים לעשות גלים, אך עורכי-הדין הוותיקים שנמצאים כאן קוראים את המפה אחרת.

לדבריהם, את הכנס השנה ניתן כבר היום לסכם במשפט (שמושאל מהסרט "אבא גנוב"): "מבחוץ הוא שקט ושליו, אך בפנים יש זרמים סוערים".

הסטנד-אפ של נאמן

במהלך נאומו בפאנל המרכזי ביקר נאמן את כולם. גם את עורכי הדין וגם את השופטים. "האשם לפתחנו רובץ", אמר. הדברים נאמרו באופן הומוריסטי וגררו צחקוקים והסכמה חוצת אולם. הנה כמה משנינותיו.

- על המגילות:

"קראתי לאחרונה פסק-דין של 70 עמודים בתעבורה. אז אומרים שהשופטים רוצים להתקדם ושככה בוחנים אותם".

"מסתבר שהיום כשהם מגיעים לוועדה למינוי שופטים כבר לא קוראים את פסקי הדין שלהם, אלא שמים אותם על משקל".

- על דחיות דיונים:

"הייתי בדיון שבו אחד מעורכי-הדין ביקש מהשופט דחייה בגלל שהוא מתאבל על חמותו שנפטרה. השופט כמובן דחה את הדיון לעוד כמה חודשים. כשיצאנו מהדיון שאלתי אותו מתי היא נפטרה והוא ענה "לפני 7 שנים, אבל אני עדיין מתאבל".

- על איחורים במתן פסקי-דין:

"לפי החוק שופט צריך לבקש מנשיא בית המשפט אישור כדי לכתוב פסק בתקופה העולה על 30 יום. שאלתי כמה נשיאים כמה בקשות כאלה הוגשו להם בשנה האחרונה, והם ענו: "בשנה האחרונה?! לא קיבלנו בקשות כאלה ב-10 השנים האחרונות".

- על העדר כבוד וגינונים:

"הייתי באיזה דיון שבו אחד מעורכי הדין אמר לשופט שעורך הדין של הצד השני הוא אידיוט, אז השופט ענה לאותו עורך דין "אתה אידיוט שאתה לא יודע עד כמה אתה אידיוט".

צרו איתנו קשר *5988