אלי ישי מציע מס מיוחד על "פירות יוקרה"; ברשימה השחורה: ליצ'י, קרמבולה, פאפיה ופסיפלורה

על-פי הצעת סגן ראש הממשלה ושר הפנים, המס על "פירות היוקרה" יחליף את המע"מ הכולל שמתכוון האוצר להטיל על פירות וירקות ■ אלי ישי: "לצערי, השכבות החלשות בקושי יודעות איך בכלל הפירות האלה נראים בתמונות"

סגן ראש הממשלה ושר הפנים יו"ר ש"ס השר אלי ישי מציע לגבות מע"מ מורחב על פירות וירקות יוקרה בלבד, כתחליף לכוונת האוצר לגבות מע"מ על פירות וירקות. על-פי הצעתו של ישי, המס שייגבה על פירות וירקות היוקרה, ובהם ליצ'י, קרמבולה, פאפיה ופסיפלורה, יהיה גבוה יותר מזה שהתכוון האוצר להטיל על הפירות והירקות שצורך הציבור הרחב.

"לצערי השכבות החלשות בקושי יודעות איך בכלל הפירות האלה נראים בתמונות. שלא לדבר על לדעת מה טעמם", אומר ישי. לדבריו, עדיף להטיל מס בשיעור גבוה יותר על פירות וירקות היוקרה, שאותו צורכות השכבות החזקות, ובתמורה לבטל כליל את המע"מ על הפירות והירקות שהציבור הרחב צורך.

כפי שפורסם אתמול ב"גלובס", במסגרת הניסיון של ש"ס לבטל את כוונת האוצר להטיל מע"מ על פירות וירקות, החל ישי בגיבוש הצעה חלופית הכוללת מספר סעיפי קיצוץ שיסתכמו ב-1.8 מיליארד שקל, הסכום החסר בתקציב המדינה שאותו נועד לממן ביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות.

מס פרוגרסיבי

ישי פנה היום (ד') לאוצר והעלה בפניו את ההצעה. בסביבתו של ישי אומרים כי עדיין אין הערכה מה יהיה גובה המס שייגבה ואף לא ברור כמה תכניס תוכנית שכזו לקופת המדינה, שכן כדי לגבש את הנתונים הסופיים נדרשת בדיקת התצרוכת הארצית של פירות וירקות אלו.

עם זאת, ככל הנראה, המס שיוטל על הפירות והירקות האקזוטיים יהיה פרוגרסיבי ויותאם לאזורי הצריכה של כל פרי וירק, כך שייתכן שהמס שיוטל ישתנה מפרי לפרי. נתון זה יתברר לאחר בדיקת התצרוכת. בימים הקרובים צפויים אנשיו של ישי לפנות למועצת הפירות והירקות ולבקש מנציגיה נייר עמדה שיפרט את מפת הצריכה הגיאוגרפית של פירות וירקות היוקרה על מנת ללמוד במי עלולה לפגוע ההצעה. בסביבתו של ישי מסבירים כי המהלך יאפשר למקד את הגבייה כך שהאוכלוסיות החלשות לא ייפגעו. "אם יתברר למשל שבחדרה קונים יותר קרמבולה מאשר ברמת אביב ג', זה יבוא לידי ביטוי באחוזי המס", הסבירו.

"אם הפטור ממס על פירות וירקות נולד בחטא, כפי שאומרים באוצר, אז למה למקד את המס בתפוח אדמה ומלפפון? עדיף למקד אותו בליצ'י ופסיפלורה", אמרו בסביבתו של ישי.

הקפאת שכר

ההצעה הכוללת של ישי צפויה לכלול חמישה סעיפים נוספים, שהמשותף להם הוא הגברת הנטל על השכבות החזקות ולאפשר לאוצר לסגת מכוונתו המקורית תוך כדי מציאת מקורות תקציביים אחרים.

כפי שפורסם אמש, אחת ההצעות של ישי היא הקפאת שכר במגזר הציבורי למשך שלוש שנים לעובדים המשתכרים פי שלושה משכר מינימום. גורמים כלכליים העריכו בפני השר ישי כי סעיף זה יביא לחיסכון של כ-100 מיליון שקל.בסביבות השר ישי היו אף מי ששקלו להגיש את ההצעה להקפאת שכר כהצעת חוק. *

צרו איתנו קשר *5988