"משט קדאפי": מתעלמים מצה"ל; "נגיע לנמל עזה תוך 3 ימים"

(עדכונים שוטפים) - למרות המאמצים הקדחתניים בישראל למנוע את הפלגתה של הספינה הלובית "אמלתיאה" לעזה, או לפחות לגרום לשינוי יעדה הסופי לנמל אל-עריש שבמצרים, הספינה הלובית יצאה לדרכה מיוון

במערכת הביטחון עוקבים היום (א') בדריכות אחר נתיב ההפלגה של הספינה הלובית "אמלתיאה" שיצאה אמש מיוון לרצועת עזה. בחיל הים ערוכים ללוות את כלי השיט על מנת ש-27 האנשים שעל סיפונה ישמרו על כיוון היעד שאושר להם - נמל אל-עריש שבמצרים.

חבר הפרלמנט הפלסטיני ג'מאל חודרי, ממארגני המשט הלובי לעזה, אמר הבוקר כי הספינה הלובית שנמצאת בדרכה לאזור תגיע בתוך שלושה ימים, לכל היותר. חודרי הוסיף כי הספינה הלובית צפויה לעגון בחופי עזה, "ולא בשום נמל אחר". הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים שנערכה בעזה. חודרי הוסיף וקרא לקהילה הבינלאומית לאפשר לספינה לעגון בעזה בכל מחיר ולהילחם בניסיונה של ישראל לטרפד את המשט.

"יש לפעילים שתי מטרות: הומניטרית - העברת ציוד ותרופות לתושבי הרצועה; ופוליטית - שבירת המצור על הרצועה", אמר חודרי. "על העולם לרסן את ישראל ולהפעיל עליה לחץ שלא לאסור על הספינה לעגון בעזה", הוסיף

גם מנכ"ל קרן קדאפי לפיתוח, המממנת את פרוייקט המשט הלובי לעזה, מבהיר היום בראיון לגלי צה"ל, כי הספינה תנסה להגיע לנמל עזה, ולא למצרים כפי שדורשת ישראל. ד"ר יוסף סוואני, בכיר לובי העומד מאחורי ספינת הסיוע "התקווה" שיצאה אתמול מיוון, אומר כי מטרתה של הספינה היא להעביר ציוד הומניטארי ולא יצירת פעולה מלחמתית. "הכוונה שלנו, כפי שהוצהרה, היא להפליג לעזה, ואנחנו מקווים שכולם אכן רוצים לאפשר לספינה להגיע לשם", ענה סוואני לשאלה מה יעשו אם ישראל תפעיל כוח, "אנחנו לא במבצע מלחמתי, זוהי לגמרי משימה הומניטארית, שנעשית על ידי קרן הפיתוח, שהיא ארגון צדקה שמטרותיו הן מטרות שלום".

סוואני התייחס גם לחשש הישראלי מפני פרובוקציה. "אין שום צורך לבצע פרובוקציה נגד איש", חזר והבהיר, "זו אינה פעילות יחסי ציבור, היא לא מונעת פוליטית. אם הישראלים מחליטים לאפשר לספינה הזו להגיע לעזה - אני חושב שהם יעשו גם מהלך מועיל מאוד של יחסי ציבור. הם ייראו בעיני הקהילה הבינלאומית כמי שיודעים להבחין בין משימה הומניטארית למשימה שמחפשת מטרות אחרות".

אחמד טיבי: "לא מדובר בפרובוקציה"

הבוקר הכריז ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל), שנמצא בקשר עם הפעילים, כי אין בכוונת אנשי הספינה להתעמת עם כוחות צה"ל והם לא יתנגדו אם ייעצרו. "לא מדובר בפרובוקציה", הדגיש טיבי בריאיון לתכנית "בוקר טוב ישראל" עם גולן יוכפז בגלי צה"ל. "מטרת המשט היא לצאת לעזה עם שני מסרים", הסביר. "מסר הומניטרי ומסר פוליטי של אמירה חד-משמעית נגד המצור והפגנת סולידריות עם תושבי עזה בכלא הגדול ביותר בעולם".

לדברי טיבי, העובדה כי לאחר המשט הטורקי והעימות של לוחמי השייטת עם אנשי ה"מרמרה" החליטה ישראל על שורת הקלות לתושבי עזה מהווה הוכחה לכך ש"משטים הם דבר אפקטיבי בהשפעה על תהליך קבלת ההחלטות".

עוד ביקש טיבי להזים את השמועות על כך שבנו של שליט לוב מועמר קדאפי, סייף אל-איסלאם קדאפי, יגם כן עושה את דרכו לכיוון הרצועה יחד עם הפעילים. "הוא לא על הספינה", הבהיר.

ברק: "מציע להם לשוט למצרים"

הספינה "אמלתיאה", הנושאת את דגל מולדובה אך הוחכרה על ידי בנו של שליט לוב, יצאה אמש מנמל לבריו שמדרום לאתונה לכיוון עזה כשעל סיפונה 27 אנשים וכ-2,000 טונות של "ציוד הומניטרי ותרופות" - כך לטענת גורמים ב"ארגון הצדקה הלובי" שמארגן את המשט.

שר הביטחון אהוד ברק הצטרף למאמצים הדיפלומטים הרבים למנוע את הגעת הספינה לעזה, ושוחח בנושא עם שר המודיעין המצרי עומר סולימאן. בשיחה בין השרים נדונה האפשרות כי המצרים יסכימו לקבל את הספינה בנמל אל-עריש. בהמשך כינה ברק את המשט "פרובוקציה" והציע לאנשי הספינה "להתלוות לספינות חיל הים לנמל אשדוד או לשוט ישירות לנמל אל-עריש".

ברק שב וחזר על עמדתו כי "ישראל מתנגדת לכניסת ספינות לרצועת עזה מבלי שייבדק כי אין עליהן נשק, אמל"ח ואמצעים תומכי לחימה". גם שר החוץ אביגדור ליברמן שוחח בימים האחרונים מספר פעמים עם שרי החוץ של יוון ומולדובה. ממשרד החוץ נמסר כי ליברמן "הגיע עמם לתיאום והבנה לגבי הטיפול בספינה הלובית". ההערכה במשרד החוץ היא כי בעקבות שיחות אלה, כאמור, הספינה לא תגיע לעזה.

חיל הים מצידו נערך לעצור את הספינה הלובית, כשהנחייה לכוחות צה"ל נשארה בעינה: לא לאפשר לשום ספינה להתקרב לחופי עזה - גם במחיר שימוש בכוח. ובתוך כל זה, מחר צפוי האלוף במיל' גיורא איילנד להגיש את הדוח שבודק את התנהלות הדרג הצבאי בהשתלטות על ה"מרמרה" לפני כחודש וחצי. לא צפויות מסקנות אישיות בדוח, אולם כן תימתח ביקורת על הדרך בה בוצעה ההשתלטות, הכשל המודיעיני וההסברה הצולעת.

צרו איתנו קשר *5988