הנקראות ביותר

אנשי הקשר של שלמה ינאי

כמעט ארבע שנים חלפו מאז ההודעה הדרמטית של טבע על מינויו של שלמה ינאי לתפקיד מנכ"ל החברה. תגובת המשקיעים אז הייתה שלילית - ינאי, בעברו מנכ"ל חברת האגרו-כימיה מכתשים אגן ואלוף בצה"ל, נתפס כחסר ניסיון בשוק התרופות בניגוד למנכ"ל הפורש, ישראל מקוב. כשהגיע לטבע, למד ביסודיות את החברה ואת השווקים שבהם היא פועלת. בתקופה שחלפה מאז שנכנס לתפקידו (במארס 2007) הספיקה טבע, תחת ניהולו של ינאי, לרכוש ארבע חברות בהיקף כספי של כמעט 15 מיליארד דולר ומנייתה התחזקה ב-46%. ינאי הוא גם זה שחתום על תוכנית החומש האסטרטגית של טבע, שיעדיה הפיננסיים כוללים הכפלה, ואף יותר מכך, של ההכנסות והרווח הנקי תוך חמש שנים.

ינאי (57) אב לשלושה - רפי, מיכל ואריאל, וסב לשניים, נשוי לאהובה והם מתגוררים בשנים האחרונות במושב רמת רזיאל. הוא בעל תואר ראשון במדעי המדינה וכלכלה, ותואר שני במינהל משאבים לאומיים, ונתפס כאדם רציני ומעמיק. כשניהל את מכתשים אגן אמרו עליו שהוא סוליסט שהולך רק לפי דרכו שלו, אך בראיון ל"גלובס" לפני שנתיים הוא אמר "לכל אדם יש דימוי כלשהו. תמיד יש פער בין איך שאדם נתפס לבין מה שהוא באמת, וזה נכון גם לגבי מנהלים בכירים".

במלחמת יום הכיפורים נפצע קצין השריון ינאי קשה (לאחר שברח מאשפוז בגלל פציעה קודמת) וזכה לעיטור המופת על חלקו בקרבות החוה הסינית. לאחר מכן התקדם בצבא לדרגת אלוף, היה אלוף פיקוד הדרום וראש אג"ת, ופרש מצה"ל לאחר שלא מונה לסגן הרמטכ"ל. כאלוף היה ינאי נציג המטכ"ל לדיונים שנוהלו עם הפלסטינים והסורים בשנים 1999-2001. אגב, אחד מפקודיו בשריון היה ארז מלצר, לימים מנכ"ל אפריקה ישראל.

השבוע האחרון היה שבוע עמוס לינאי. זה התחיל בנפילת המניה של טבע בוול סטריט ביום שישי שעבר, על רקע התגברות החששות של המשקיעים מכך שבקרוב תאושר גרסה גנרית לתרופה החשובה ביותר של טבע, קופקסון. ינאי היה נחרץ בתגובתו שטבע היא חברה מבוזרת שאינה תלויה במוצר אחד בלבד. בהמשך, פורסמו הדו"חות הכספיים לרבעון השני, שהיו טובים מהצפוי. טבע גם עדכנה שהיא מצפה להשלים את רכישת חברת רציופארם הגרמנית מוקדם מהמתוכנן, עוד ברבעון הנוכחי.

הרעיה

אהובה ינאי (58)

אהובה (אוקי) שירתה שנים רבות בצה"ל ובתפקידה האחרון היתה קצינת פניות הציבור בדרגת אל"מ. כיום היא מנכ"לית ארגון "מתן - משקיעים בקהילה" שהקימה שרי אריסון. אהובה היא בתה של צילה עמידרור, מראשוני אצ"ל. בראיון ל"גלובס" סיפרה אהובה בעבר כי הכירה את שלמה בתיכון הדתי צייטלין, כששניהם היו במערכת העיתון של בית הספר, ומאז הם ביחד.

הגיס

יעקב עמידרור (62)

אחיה של אהובה ינאי. עמידרור הוא אלוף במילואים, לשעבר המזכיר הצבאי של שר הביטחון ומפקד המכללות בצה"ל. כיום הוא מפרסם טורים ב"ישראל היום" וידוע כמי שמחזיק בדעות פוליטיות ימניות והיה ממתנגדי תוכנית ההתנתקות. בני, אחיהם הבכור של יעקב ואהובה, הוא מומחה להיסטוריה צבאית.

מקורבים מטבע

אלי הורביץ (77)

היו"ר המיתולוגי של טבע, שפרש השנה, הוא זה שהביא את ינאי לטבע ב-2006. ינאי סיפר כי כאשר נכנס לתפקיד, קיבל מהורביץ במתנה שרביט מנצחים, סימן לכך שינאי הוא המנצח על הפעילות בחברה.

איקה אברבנאל (56)

תא"ל במיל אברבנאל הוא סמנכ"ל משאבי האנוש בטבע. בתפקידו האחרון בצבא היה סגן ראש אכ"א לתכנון, והוא מכיר את ינאי היטב מהצבא.

אייל דשא (57)

מנהל הכספים של טבע מאז 2007. היה המשנה של הסמנכ"ל הקודם דן זיסקינד וחזר לחברה לאחר שהיה סמנכ"ל הכספים בצ'ק פוינט.

מקורבים

פרופסור משה מני (81)

מני הוא אחד הדירקטורים הוותיקים בטבע - הוא מכהן בתפקידו זה 23 שנה ולאחרונה מונה לסגן יו"ר החברה. מני הוא נשיא המכללה האקדמית אשקלון, ובעבר שימש כנשיא אוניברסיטת ת"א. הוא מכהן גם כדירקטור ברוזטה ג'נומיקס, שנסחרת בנאסד"ק.

אבי פישר (53)

פישר מכהן כמנכ"ל משותף בכלל תעשיות והשקעות, אחת מחברות הבת של קונצרן אי.די.בי, שבשליטת נוחי דנקנר. פישר, עו"ד בהכשרתו, הוא אחד מחבריו הקרובים של דנקנר, ועמיתו לתפקיד בכלל תעשיות הוא צבי לבנת, אחד מבניו של בונדי לבנת, בעל השליטה בחברת תעבורה.

דורון לבנת

בנו של יצחק לבנת, שהקים ביחד עם אחיו אברהם (בונדי) לבנת את קבוצת תעבורה. דורון עבד בקבוצה ובשנות השמונים הקים בהולנד חברת מנופים הנחשבת היום לאחת המובילות בעולם היום. הוא משמש נשיא ומנכ"ל חברת ההשקעות Pro-Delta Holding, היושבת בהולנד. בן דודו הוא צבי לבנת מקבוצת אי.די.בי.

גליה מאור (67)

ינאי היה דירקטור בבנק לאומי כשהיה מנכ"ל מכתשים אגן. מאור היא מנכ"לית בנק לאומי מאז 1995 ולשעבר המפקחת על הבנקים. היא בכירת הבנקאים בישראל ומנהלת את הבנק ביד תקיפה וצפויה כעת להתמודד עם החלפת היו"ר, לאחר שאיתן רף פרש ודוד ברודט מונה במקומו.

גד סומך (66)

עומד בעשרים השנים האחרונות בראש משרד סומך-חייקין-KPMG, ונחשב לאחד מרואי החשבון המובילים בארץ. סומך שומר בקנאות על פרטיותו וממעט להתראיין. בין היתר הוא חבר בוועד המנהלים של ארגון "מתן" שבראשו עומדת אהובה ינאי, לצד מקורבים אחרים של שלמה ינאי, בהם אבי פישר ודורון לבנת.

ג'ורג' טנט (57)

ראש ה-CIA בשנים 1997 עד 2004, שזכה לביקורת על כך שזרועות המודיעין של ארה"ב לא הצליחו למנוע את התקפות ה-11 בספטמבר. כיום הוא מכהן בתפקיד בכיר בבנק Allen & Company. טנט וינאי הכירו כשינאי, אז אלוף בצה"ל, השתתף בשיחות ווי, והם נחשבים חברים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות