דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

ארה"ב מאיימת לנדות את סוריה מהקהילה הבינלאומית

קלינטון: "אני מוטרדת ביותר מכך שממשלת סוריה בוחרת להמשיך להשתמש בכוח ובהפחדה" ■ צבא סוריה פשט על העיר בניאס הסונית ■ מאז תחילת המהומות, נהרגו 800 אזרחים

ארה"ב בעקבות אירופה? מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון פרסמה היום הודעת גינוי חריפה לממשל בסוריה, בעקבות מה שהיא מכנה "האלימות וההפחדה" בהן משתמש אסד על אזרחיו. קלינטון מאיימת שגם ארה"ב, כמו האיחוד האירופי, תטיל סנקציות על סוריה.

"אני מוטרדת ביותר מכך שממשלת סוריה בוחרת להמשיך להשתמש בכוח ובהפחדה נגד העם הסורי. ארה"ב מגנה בכל לשון את פעולות הממשל ב-5 השבועות האחרונים וקוראת להפסיק את ההרג, המעצרים וההטרדות של מפגינים, פעילים ועיתונאים", מסרה קלינטון.

היא הוסיפה: "אני מודאגת במיוחד מהדיווחים על מות אזרחים בידי ממשלת סוריה, כולל דיווחים שלפחות 30 בני אדם נהרגו אתמול כשכוחות הביטחון הסוריים פתחו באש על מפגינים שקטים ברחבי המדינה".

"לעם הסורי, כמו בני אדם בכל מקום, יש זכות לחופש, כולל חופש ההפגנה והביטוי. על הממשלה הסורית להגיב לקריאת העם לשינוי. עליה להבין שהאלימות וההפחדה לא יענו על כך", המשיכה מזכירת המדינה.

היא סיכמה: "פעולותיה של ממשלת סוריה הן לא של ממשלה אחראית ולא של חברה אמינה בקהילה הבינלאומית. נמשיך לראות את הבכירים הסורים כאחראים להפרות זכויות האדם הבלתי נתפסות. אנו מקבלים בברכה את החלטת האיחוד האירופי להצטרף אלינו במאמצינו, עם צעדים דומים. נמשיך לעבוד גם עצמאית וגם עם שותפינו בעולם, כדי לקבוע מהם הצעדים היעילים ביותר, אם ממשלת סוריה תבחר שלא לנטוש את הדרך הנוכחית".

בתוך כך דיווחה בצהריים תנועת זכויות אדם סורית כי מאז תחילת המהומות במדינה, לפני 7 שבועות, נהרגו 800 אזרחים.

צבא סוריה פשט על העיר בניאס הסונית

כוחות הצבא הסורי, מלווים בטנקים, פשטו הלילה בכוחות עצומים, כך לפי דיווחים במדינה, על העיר בניאס. רוב התושבים בעיר הם מוסלמים סונים. ברשת "אל ג'זירה" דווח כי תשומת הלב הצבאית עברה מהעיר דרעא - לבניאס.

הממשל ניתק כמעט כל אמצעי תקשורת אפשרי בעיר, אך מספר נציגים מארגוני זכויות אדם בסוריה הצליחו ליצור קשר עם תושבים. הנשיא אסד עצמו הוא בן לעדה העלאווית, פלג של הזרם השיעי באסלאם. חברי העדה ממלאים את רוב המשרות הבכירות בצבא סוריה ובכוחות הביטחון.

"תושבים מדווחים על ירי כבד ביותר, הם רואים ספינות בחוף העיר בניאס. שכונות סוניות ומעורבות נמצאות כעת במצור מוחלט", דיווח איש ארגון זכויות אדם לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות