אסד נגד ארדואן: "חולם לחדש את האימפריה העות'מנית"

שרי האוצר הערבים יתכנסו היום בקהיר, שם ידונו במספר צעדים שינקטו נגד סוריה ■ בין הצעדים המסתמנים: איסור על קיום קשרים פיננסים וביטול הטיסות למדינה

אחרי שחש שהנהגת טורקיה הפנתה לו עורף, עקץ היום נשיא סוריה, בשאר אסד, את ממשלת טרקיה ואת העומד בראשה - רג'פ טאיפ ארדואן. בזמן ששפיכות הדמים בארצו נמשכת, התפנה אסד לערוך כינוס של תומכיו. סוכנות הידיעות האירנית "פארס" דיווחה כי במפגש אמר הנשיא הסורי, בהקשר לארדואן, כי "יש עדיין מי שחזון הקמתה מחדש של האימפריה העות'מאנית עודו חי ובועט בקרבם, למרות שברור להם שהוא אינו בר-השגה".

אסד אף רמז למעורבות טורקיה לכאורה במחאת הענק ששוטפת את ארצו ואמר כי אותם אישים שעליהם דיבר, "מנסים לנצל את פעילותם של כמה זרמים המכוונים על ידי תנועות דתיות, מתוך כוונה לחזק את ההשפעה שלהם בעולם הערבי".

אסד, שמשטרו אף ספג סנקציות מצד מדינות ערב, הביע תקווה כי מנהיגי האחרונות יחזרו בהם מהיחס העוין שנקטו כלפי סוריה. "אני סמוך ובטוח שאחינו הערבים, שכעת תוקפים אותנו, עוד יגיעו לדמשק כדי להתנצל על התנהגותם בתקופה שחלפה מאז פרץ המשבר במדינה".

הנשיא הסורי שב והתנער ממעשי הטבח ההמוניים שמבצעים כוחות הביטחון בראשותו, והאשים פעם נוספת כי את מרכזי הערים בארצו גדשו פעילי "ארגוני טרור חמושים ועבריינים שהיו שנגזר עליהם עונש מוות או מאסר עולם" - שלכאורה, אחראים למרחץ הדמים.

מדינות ערב יכריזו היום על עיצומים

פג האולטימטום - זמן לעיצומים: מזה מספר שבועות מפעילות מדינות ערב לחץ כבד על משטרו של בשאר אסד, שיורה על הפסקת האלימות כנגד המפגינים במדינה ועל הכנסת פקחים ערבים לשטח סוריה.

אתמול, הסתיים מועד האולטימטום שהציבה הליגה הערבית לאסד, שבחר להתעלם מהדרישות. בעקבות כך, יתכנסו היום שרי האוצר של הליגה לדון בצעדים וסנקציות שיינקטו כנגד סוריה.

בין הסנקציות הנשקלות: עצירת הטיסות לסוריה, הקפאה מוחלטת של חשבונות בנק השייכים לבכירי המשטר הסורי ואיסור על קיום קשרים כלכליים בין המדינות החברות בליגה לבין סוריה.

במקביל נמשך הלחץ הבינלאומי על סוריה לאפשר מסדרון הומניטרי שיעבור מטורקיה למדינה - שיאפשר העברת מזון ותרופות לאזרחים.

צרו איתנו קשר *5988