2 הרוגים מאש בגבול סוריה-טורקיה: אזרחים טורקיים נפצעו

(עדכון) - על פי הדיווחים יש במקום 2 הרוגים ו-15 פצועים, כולל אזרחים טורקיים, מירי כוחות סורים על מחנה הפליטים שהוקם בסמוך לגבול בין המדינות, כך מדווחת רשת "אל-ערבייה" ■ רק לפני יומיים איים ארדואן: "ננקוט צעדים נגד סוריה"

התלקחות בגבול סוריה-טורקיה: רשת הטלוויזיה "אל-ערבייה" מדווחת כי אש שנפתחה בשעות הבוקר מסוריה על מחנה הפליטים הסוריים בגבול עם טורקיה - גרמה למותם של שני פליטים סורים ולפציעתם של 21 נוספים, בהם שני אזרחים טורקים. בכלי התקשורת הטורקים מאשרים את הדיווחים. מדובר במקרה ראשון מאז החלו המהומות בסוריה בו נפגעים אזרחים טורקים מאש הצבא הסורי באזור הגבול.

בטורקיה גינו בצהריים את התקרית בחריפות. גורמים במשרד החוץ הטורקי הגישו מחאה רשמית למשטר הסורי בדמשק וקראו להפסקת אש מיידית בגבול. כוחות צבא גדולים של צבא טורקיה זרמו לאזור, ומתגברים אותו.

גם בגבול סוריה לבנון לא שקט, כשצלם טלוויזיה לבנוני נורה למוות. הצלם, עלי שעבאן, בן 32, המועסק בידי ערוץ הטליוויזיה הלבנוני "ניו טי וי", הגיע יחד עם הכתב וצלם נוסף של הערוץ לאזור הגבול על מנת לסקר אירוע שהתרחש יום קודם לכן, כשנפתחה עליהם אש מכיוון סוריה. צוות הצילום פונה לבית החולים רק כשלוש שעות לאחר האירוע בעקבות החששות מהתחדשות הירי באזור.

בעקבות האירוע המשיך הערוץ הלבנוני את שידוריו עם פס שחור בפינה השמאלית העליונה של המסך כאבל על מות הצלם.

אמש דיווחו כלי תקשורת של האופוזיציה בסוריה כי כוחות צבא סוריים פועלים באזור הגבול עם טורקיה. בין היתר דווח על תנועת טנקים ומסוקי קרב באזור הגבול. בחודש החולף נערכו קרבות קשים בין צבא המשטר לבין כוחות "צבא סוריה החופשית" במחוז אידליב הסמוך לגבול עם טורקיה.

אנאן זועם על אסד

רק ביום שבת איים ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי ינקוט צעדים אם תימשך האלימות בסוריה חרף כניסתו לתוקף של הסכם הפסקת האש. במהלך היום צפוי לבקר שליח האו"ם לסוריה קופי אנאן באחת משני מחנות הפליטים שהקימה טורקיה בשטחה. גורמים באנקרה אישרו את הפרטים, וסיפרו כי מטורקיה ימשיך אנאן לביקור באירן - בניסיון לשכנע את ראשי המשטר לרכך את תמיכתם באסד ולסייע בייצוב הפסקת האש.

בקהילה הבינלאומית זועמים על ה"ספין" שביצע אסד בסוגיית הפסקת האש. השליח המיוחד לסוריה קופי אנאן הביע אמש תמיהה על התנאים שהציב ארמון הנשיאות בדמשק ליישום ההסכם - ובראשם התחייבות בכתב מצד המורדים כי הם אכן ינצרו את נשקם עם כניסתו לתוקף של ההסכם. כעת חוששים כי התנאי הזה יטרפד את מימוש ההסכם.

ובזמן שבקהילה הבינלאומית ממשיכה לעסוק ב"זיג-זג" של בשאר אסד ובאיומו שלא להיות מחויב להסכם הפסקת האש, נמשכים מעשי הזוועה ברחובות המדינה. סרטון חדש המופץ בשעות האחרונות ברשת מתעד התעללות קשה בפעיל "צבא סוריה החופשית", ארגון האופוזיציה המנהל את הקרבות נגד המשטר, בידי אנשי צבא ו"שביחה", גוף ביטחון הפנים הידוע לשמצה שבשליטת אסד.

על פי הפרטים שפורסמו בסוריה, מדובר בתיעוד שצולם בפרברי דמשק - שם חודשו לאחרונה הקרבות המזוינים. בתיעוד נראה העצור כשידיו כפותות מאחורי גבו, שוכב על הרצפה ומוכה נמרצות על ידי השניים. הם דורכים עליו, בועטים בו ומכים בו באמצעות מוט ברזל. "הם מתעללים בו בצורה ברברית", כתבו הגולשים שהעלו את הסרטון, שכבר הופץ בעשרות גרסאות ברשת וזכה לעשרות אלפי צפיות .

צרו איתנו קשר *5988