הבידוד מחריף: קנדה מחזירה את השגריר מאיראן

אוטווה הודיעה כי תסגור את השגרירות באיראן, ותסלק את הנציגים האיראנים שנותרו בקנדה בתוך 5 ימים, כך הודיע היום שר החוץ הקנדי ג'ון ביירד

ביי ביי טהרן: הדיפלומטים הקדנים הממוקמים באיראן יוחזרו לארצם בתוך חמישה ימים, ובמקביל, יגורשו כל הדיפלומטים האיראנים מקנדה, כך הודיע היום שר החוץ המקומי, ג'ון ביירד.

בהודעת אוטווה נמסר כי "איראן מהווה כיום את האיום המרכזי על השלום והביטחון העולמיים", זאת בין היתר בשל תמיכתה בנשיא הסורי בשאר אסד, שמנסה לדכא בכוח את ההתקוממות נגדו, בשל תוכניתה הגרעינית, וכן בשל תוקפנותה כלפי ישראל. "לאור הנסיבות הללו, קנדה לא תוכל עוד לקיים קשרים דיפלומטיים עם איראן", הסביר השר הקנדי בהצהרתו.

בלשכת ראש הממשלה נתניהו ברכו על ההחלטה. "שבוע אחרי מופע האנטישמיות והשנאה בטהרן, ממשלת קנדה נוקטת בצעד מוסרי ראשון במעלה. הנחישות שמופגנת על ידי קנדה חשובה מאוד כדי שהאיראנים יבינו שאינם יכולים להמשיך במרוץ לנשק גרעיני", שיבחו בהודעת לשכה.

"הצעד המעשי הזה צריך לשמש דוגמא לקהילה הבינלאומית למוסריות ואחריות בינלאומית", נכתב שם עוד, "חשוב שללחץ הזה תצטרף הקהילה הבינלאומית, על ידי הצבת קווים אדומים ברורים לאיראן".

עוד ציינו הקנדים כי אנשי השגרירות שלהם באיראן לא יכולים עוד לעשות עבודתם בבטחה. היחסים בין טהרן לאוטווה נמצאים במשבר כבר תקופה ארוכה, בשל היחס האיראני לישראל, שנחשבת בת ברית קרובה של קנדה.

צרו איתנו קשר *5988