הישראלים רוצים, eBay נותנת

מחלקי חילוף לרכב ועד כיסויים לסמארטפון - הישראלים אוהבים לקנות באינטרנט, אך הרשתות הישראליות לא מרימות את הכפפה * eBay, לעומת זאת, משיקה עבורם החל מהשבוע עמוד ייעודי, שמציע דילים ומוצרים בהתאמה מקומית * "גלובס" בודק מה הישראלים אוהבים לקנות שם, וכמה זה משתלם

בזמן שהצרכן הישראלי יכול רק לחלום לקנות חולצה באתר של פוקס או להזמין נורות באתר של מחסני תאורה, ב-eBay חוגגים. בכל 10 שניות מבצע ישראלי רכישה ב-eBay - כשבסל הקניות שלו מוצרים מכל הבא ליד, החל מפריטי אופנה ועד גאדג'טים. הנתון המדהים הזה, שמאחוריו עשרות אלפי צרכנים ישראליים על פי החברה, הוא כנראה הסיבה העיקרית להחלטה של eBay להשיק היום דף נחיתה ישראלי, המותאם בתכניו אל הרגלי הצריכה של הישראלים.

את עמוד הנחיתה הישראלי התאימה החברה לקהל היעד: קיימת התייחסות ללוח השנה הישראלי והפניה למוצרים מתאימים - כמו מתנות לחגים, לצד הבלטת מוצרים בהם נוטים הישראלים לגלות התעניינות יתרה. "לאחר תקופה של הסתגלות", אומר גולדנברג, "זה בעצם הצעד הבא באבולוציה הזו, כאשר ענקית קניות גלובלית כ-eBay שמה לנגד עיניה את מאפייני הרכישה הספציפיים של הצרכן הישראלי ומעמידה לרשותו מבחר דילים שמותאם לו ישירות". מה מחפשים הישראלים ב-eBay? יותר מכל דבר, כיסויים לסמארטפון. המוצר שחולש על רשימת הקטגוריות המובילות, מספרים ב-eBay ישראל, נמכר במהלך 2012 בכמות שמכסה שלושה מגרשי כדורסל תקניים. אופנה וגאדג'טים ממשיכים את הרשימה, הכוללת גם מוצרי חשמל, ספרים, גאדג'טים, משקפיים, חלקי חילוף לרכב, מוצרים למטבח, משחקים לילדים, תכשיטים, מוצאי יודאיקה, מוצרי קוסמטיקה ואפילו אביזרים כמו נורות וסכיני גילוח. נתון אזוטרי למדי - כמו העובדה ש-3,000 בולים נמכרו ב-2012 לישראלים על ידי ישראלים (לעתים כשהמוכר והקונה גרים באותו רחוב ממש) - מעיד על עוצמתו של האתר כיום.

משקפי רייבאן ב-200 שקל פחות

השוואה שערכנו להשוואת מחירי מוצרים בקטגוריות שונות מגלה, לעתים, פער ניכר בשורת המחיר. כך, למשל, אוזניות לאייפון שמצאנו בזאפ ב-85 שקל נמכרות ב-eBay - בפחות מ-7 דולר וללא דמי משלוח - הוזלה של כ-80%. משקפי שמש של רייבאן שנמכרות בארץ בכ-700 שקל מוצעות ב-eBay ב-86 דולר, כשדמי המשלוח גבוהים במיוחד ומגיעים ל-54 דולר -ועדיין, מסתכמת העלות הכוללת ב-200 שקל פחות. אוזניות ביטס סטודיו שנמכרות בבאג ב-1,400 שקל, ובזאפ החל מ-1,000 שקל, נוכל לרכוש ב-45% פחות באתר (150 דולר - פחות מ-543 שקל), ופערים של עשרות אחוזים נמצאו גם במחירי שעון לגבר של פוסיל, סכין שף של גלובל ועוד.

מנגד, מוצרים אחרים שחיפשנו נמכרו לעתים במחירים DCUVHO יותר; בנוסף, יש לקחת בחשבון את עלות ותנאי השילוח. לא תמיד כלולה ישראל ברשימת היעדים האופציונליים, לעתים קיים שילוח במחיר שמייקר משמעותית את העסקה, ולעתים מותיר הפרש מחירים זניח שמעמיד בספק את הכדאיות.

לא תמיד יש שילוח לארץ

חשוב לשים לב למידע לגבי מצב המוצר - משומש במצב טוב יותר או פחות, חדש, חדש עם אריזה או תג - וכן את המפרט המלא: מה כלול, ובעיקר מה לא (אל תתפתו להתרשם מהתמונה מבלי לקרוא היטב את הפרטים).

כאשר אין שילוח לישראל קיימת אפשרות להסתייע בחברות השילוח השונות, אולם גם זה מלווה לרוב בעלות לא נמוכה, שתהיה מוצדקת רק במקרים של פער משמעותי במחיר או נגישות למוצר שאינו קיים בארץ. כיום מפעילה eBay פיילוט בארה"ב שעוסק גם בפתרונות לוגיסטיים לשילוח חובק עולם, אך טרם ברור מתי זה יהיה רלבנטי לצרכן הישראלי.

ביקוש הולך וגובר לכלי מטבח

"הצרכן הישראלי אימץ את האפשרות לקנות אונליין, וכיום הוא מבצע רכישות מכל קטגוריה אפשרית", אומר מנהל הפעילות העסקית של eBay בישראל, אלעד גולדנברג. "קטגוריית כלי המטבח והבית ב-eBay מכפילה את עצמה כל שנה משנת 2010 מבחינת כמות הקניות של ישראלים. אנחנו מזהים עלייה ממוצעת של עליה של 30% לפני פסח ו-40% בחודש לפני ראש השנה בקטגוריה זו. מעבר לכך הקטגוריה הזו נהנית מצמיחה שבועית ממוצעת של 3% בכל שבוע". סכום הרכישה הממוצע הולך וגדל אף הוא, אומרים ב-eBay - אך מנועים מלנקוב במספרים.

הצרכן הישראלי: "סקרן וזריז"

עם זאת, עכבות עדיין קיימות: "החסמים נחלקים לשניים", אומר גולדנברג. "מחד, החשש ממסירת פרטים אישיים ופיננסיים, שעליו הצרכן הישראלי התגבר באמצעות שירותי תשלום כמו פייפאל, שמאפשרים למעשה לשלם מבלי לחשוף פרטים אישיים או פיננסיים בפני בעל האתר או החנות המקוונת מהם מבצעים את הרכישה. מאידך, יש החסם הרגשי, והוא קשור בעיקר לשינוי הרגלי צריכה. החסם הזה נמצא כעת בעיצומו של תהליך התמוססות. צרכנים רבים שמתחילים ברכישה "קטנה", כמו כיסוי לאייפון, ועוברים לרכישה של מוצרים יקרים יותר".

גם זירת המובייל תוססת, וכך 17% אחוזי עלייה נרשמו בהיקף הרכישות מהסמארטפון (אייפון בעיקר) של לקוחות ישראלים ב-eBay, מאז תחילת 2013. חמישית מהרכישות בסלולר הן, אגב, של שעונים.

במה שונים הישראלים ממשתמשים בעולם?

"הצרכן הישראלי הוא צרכן נבון, שיודע מה טוב לו. הוא לא עצלן, לא חושש מסקר שוק לפני שיבצע רכישה משמעותית, ויודע גם להתמקח כשצריך. כמו כן, הצרכן הישראלי בד"כ בא עם גישה טכנולוגית, מה שמאפשר לו לזהות הזדמנויות מהר ולנצל אותן לטובתו. הוא יודע לאמץ מהר שינויים ולהגיב למגמות ולטרנדים בצורה מהירה מאוד, מה שמאפשר לו פעמים רבות להיות בין הראשונים שנהנים ממבצעים ודילים ייחודיים".

בכל הנוגע לתלונות שמתקבלות במערכת eBay, הצרכן הישראלי אינו נתפס כחריג - כמו גם עסקים ישראליים ב-eBay.

מה קונים

הישראלים ב-eBay?

מכשירי סלולר

שעוני יד

כיסויים לסמארטפונים

חלקי חילוף לרכב

שמלות

מה מוכרים? ביסלי, יהלומים ומוצרים לשיער

במקביל לשוק הרכישות הערני, מתנהלת כמובן זירה חיה ובועטת לא פחות של מכירות על ידי ישראלים. כך נמכר, על פי eBay, מוצר מישראלי בכל 50 שניות - ובכל 3 דקות בממוצע נשלח מהארץ מוצר שנרכש בeBay. בכל חצי שעה נמכר שעון, מוצרים לטיפול בשיער גם הם המהירים ביותר להימכר - ומטבעות ויהלומים הם שוק חזק במיוחד. סך המטבעות שנמכר באתר במהלך 2012, מספרים ב-eBay, מגיע למשקל פיל, לצד יהלומים במשקל 1,131 קראט. היה מי שמכר באתר רכב מסוג האמר - ויש גם מי שמספק דרך קבע ביסלי ובמבה לחובבי הז'אנר מעבר לים (ולא, לא מדובר בישראלים דווקא).

5 טיפים

לרכישה ב-eBay

חיפוש ממוקד:

1. הגדירו את החיפוש בצורה מדויקת. תמיד אפשר להפוך את החיפוש לכללי יותר, אם לא תקבלו מספיק תוצאות - אבל כדאי להתחיל בחיפוש מוגדר ככל האפשר.

מוכר אמין:

2. העדיפו מוכרים שדורגו ע"י האתר כ-top rated. מדובר במוכרים שקיבלו אחוז גבוה מאוד של ביקורות חיוביות (מעל 99%, בד"כ), ומגביר את הסיכוי לקבלת שירות מצוין.

סקר שוק:

3. פעמים רבות יש מגוון מוכרים למוצר מסוים. אל תתעצלו לעשות השוואת מחירים. אם מוצר מסוים לא זמין, שובו וחפשו אותו במועד מאוחר יותר.

שילוח:

4. שימו לב לתעריפים נלווים, כמו עלויות שילוח. רבים מציעים משלוח בינלאומי חינם או בזול, כך שכדאי לחפש אותם על מנת לוודא מה יהיה המחיר הסופי.

שירות:

5. eBay היא אמנם רק המתווכת ולא המוכרת הישירה, אבל אם נתקלתם בבעיה כלשהי, אל תהססו לפנות לאתר ושירות הלקוחות יסייע לכם לקבל את המוצר או להחליפו.

צרו איתנו קשר *5988