ארדואן לתומכיו: "היכונו למלחמת עצמאות חדשה"

בנאום שנשא במחוז זקריה, התייחס ראש ממשלת טורקיה לכוונות, לכאורה, להדיחו מכיסאו בעקבות פרשת השחיתות במדינה ■ "אתם תכשילו את המזימה הנבזית באמצעות קולותיכם", קרא לתומכיו. "האם אתם מוכנים להקמתה מחדש של טורקיה?"

על רקע פרשת השחיתות שמטלטלת את ארצו, נאם הערב (ו') ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן במחוז זקריה. בדבריו התייחס גם לכוונות לכאורה של גורמים להדיחו. "אתם תכשילו את המזימה הנבזית באמצעות קולותיכם", קרא. "האם אתם מוכנים לייסוד חדש של טורקיה?", שאל את קהל האוהדים המריע, "אתם מוכנים למלחמת עצמאות חדשה בטורקיה?"

במקביל, מתנהלים באיסטנבול עימותים בין פעילי אופוזיציה לבין כוחות המשטרה, שמנסים לפזרם באמצעים לפיזור הפגנות, הכוללים גם ירי גז מדמיע וכדורי גומי.

אמש הודיע ראש ממשלת טורקיה כי הוא מחליף לא פחות מ-10 שרים בממשלתו - כמחצית מחברי הממשלה. הפעולה של ארדואן מתבצעת בסופו של יום בו התפטרו שלושה שרים בכירים אחרים על רקע חשדות לשחיתות. לאחר הודעתו של ראש הממשלה, כ-5,000 מפגינים קראו באיסטנבול לארדואן להתפטר. ההפגנה הסתיימה בלי תקריות יוצאות דופן והמפגינים התפזרו בשקט יחסי.

הממשל הטורקי נמצא כעת במשבר הקשה ביותר שפקד אותו מאז עלתה מפלגת הצדק והפיתוח בראשות ארדואן וגול לשלטון בשנת 2002. המשבר פרץ 11 ימים, כשבכירים בפוליטיקה ובכלכלה הטורקית נעצרו בחשד לביצוע עבירות שחיתות רחבות היקף.

ארדואן עצמו הגיב כי החקירות חסרות בסיס ומהוות קונספירציה להפיל את השלטון. במהלך 11 שנות שלטונו, ארדואן פעל בשיטתיות לחיסול מוקדי כוח שיכולים לאיים על ממשלתו - הוא החליש את הצבא, שינה את החוקה, רדף את האופוזיציה ופעל נגד גופי תקשורת שעוינים את מפלגתו.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988