ארדואן לא מסתפק בפיצויים - דורש הסרת המצור מעזה

יממה לאחר שדווח כי מסתמן הסכם פשרה בין ישראל לטורקיה בניסיון לפתור את משבר משט המרמרה, מציג רג'פ טאיפ ארדואן תנאי חדש לחתימה על ההסכם: הצהרה כתובה של ישראל ובה התחייבות להסיר את המצור מעזה

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן טוען כי "לא ייתכן שהיחסים בין ישראל לטורקיה יחזרו להיות כשהיו ללא הצהרה בכתב" - כך דווח בסוכנות הידיעות הטורקית "דוגאן". את הדברים אמר ארדואן במסיבת עיתונאים שקיים יחד עם ראש הממשלה הספרדי מריאנו רחוי. לדבריו, ההצהרה הכתובה צריכה לכלול גם התחייבות מצד ישראל להסיר את המצור מרצועת עזה. ארדואן מסר כי "השיחות על פרשת המרמרה עוד לא הסתיימו, אנחנו עוד לא שם".

מוקדם יותר השבוע דוטוח כי על פי המסתמן, בסיס הפשרה בין ישראל לטורקיה בדרך לפתרון משבר משט המרמרה צפוי להיות פיצויים של מיליוני דולרים תמורת מחיקת האישומים נגד קציני צה"ל.

על פי ההסכם המתגבש מול הטורקים, ישראל תפצה את משפחות הרוגי משט המרמרה בסכום מוערך של כ-20 מיליון דולר - סכום נמוך משמעותית ממה שהטורקים דרשו בתחילה. בתמורה, אנקרה תבטל את התביעות נגד קציני צה"ל על ידי חקיקה בפרלמנט.

למרות הדיווחים מהמקורות השונים, המתווה המתגבש להסכם בין שתי המדינות עדיין לא סגור עקב התנגדות של גורמים בטורקיה להסרת ההתנגדות לשדרוג מעמד ישראל בנאט"ו וביטול האישומים נגד קציני צה"ל באמצעות חקיקה. מגעים בין הצדדים מתנהלים כל הזמן, אך עדיין אין תאריך יעד ברור לחתימה על הסכם הפיצויים הסופי.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988