נתניהו: "לא רציתי הרג וחטיפות; לא אקבל טפטופי רקטות"

בריאיון ראשון מאז הפסקת האש, מתייחס רה"מ נתניהו למתיחות בתוך הקבינט ולביקורת שספג מליברמן ובנט, מסביר מדוע העדיף פעולה מהאוויר על פני כניסה קרקעית לעזה ■ וגם: לא מתחייב שלא להעלות מסים

בנימין נתניהו / צילום: מהוידאו
בנימין נתניהו / צילום: מהוידאו

בריאיון ראשון ל"חדשות סוף השבוע" אחרי 50 ימי לחימה, מתייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לסיום מבצע "צוק איתן" והמתיחות עם שרי הקבינט שמתחו בגלוי ביקורת על התנהלותו. "הוסמכתי לקבל את ההחלטה על הפסקת האש. בסתר ליבם, חלק מהשרים שמחים שלא הבאתי אותה להצבעה". הוא סירב להתחייב כי הממשלה לא תעלה מסים, כפי שהבטיח שר האוצר יאיר לפיד.

ראש הממשלה ציין כי חמאס לא קיבל אף אחת מהדרישות שלו בהסכם. "נמל, שדה תעופה, משכורות, אסירי שליט - הכול נפל", הדגיש. "קיבלתי את ההחלטה עם שר הביטחון והרמטכ"ל. היו חריקות בחוץ, אבל בסוף זה התנהל כמו שצריך. צה"ל הלם בחמאס בצורה פנטסטית, אחרי שהשמדנו להם מאות עמדות, הם התקבצו לתוך המגדלים. היינו צריכים להכניס את הכוחות למנהרות, וברגע שזה טופל לא רציתי הרג וחטיפות של חיילי צה"ל".

לדברי נתניהו, הוא מאמין כי תושבי עוטף עזה לא איבדו בו את האמון. "הייתי בדרום, נפגשתי עם עשרות ראשי רשויות שהביעו אמון ותמיכה באיך שניהלנו את המערכה", אמר. ראש הממשלה העריך כי יש סיכוי שהשקט הנוכחי יימשך זמן רב: "הם מבודדים ולא יכולים להבריח נשק, אבל לא אקבל טפטופים".

בנאומו בתום המבצע הכריז נתניהו על "אופק מדיני חדש" שנפתח בעקבות שיתוף-פעולה עם מדינות האזור. הוא פירט: "נוצרה כאן מציאות חדשה של מספר לא קטן של מדינות שמזהים את האיומים עליהם והן מתייחסות לישראל כשותף פוטנציאלי ולא כאויב. האם השותפות הזו תביא להזדמנויות? צריך לבדוק את זה בביטחון ואחריות".

נתניהו קרא לאבו מאזן לבחור במשא ומתן עם ישראל ולא בחמאס. "אין לנו בעיה שהרשות הפלסטינית תיכנס לעזה, יש לנו בעיה שחמאס ייכנס ליהודה ושומרון", ציין ראש הממשלה. "לא דיברתי עם אבו מאזן ישירות, אבל יש קשרים כל הזמן. אני חושב שזה תלוי יותר במדיניות שהרשות הפלסטינית תנקוט".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988