23 פרופ' שולמית לבנברג ראש המעבדה להנדסת רקמות ותאי גזע הטכניון

פיתחה לראשונה רקמה מהונדסת עם כלי דם ראשיים והשתילה אותה בתוך איבר פגוע בגוף. פריצת הדרך תחסוך בעתיד ניתוחים מורכבים

פריצת הדרך המדעית: "השנה הצלחנו לראשונה להשתיל רקמה מהונדסת עם כלי דם ראשיים בשריר בטן עם פגיעה קשה. זו התקדמות משמעותית כיוון שמעכשיו, בניגוד לעבר, אפשר להשתיל רקמות מהונדסות גדולות יותר במקרים של פגיעות קשות יותר.

"ההשתלה התרחשה בשני שלבים. בשלב הראשון ייצרנו רקמה מהונדסת תלת ממדית גדולה על שלד פולימרי מחומר מתכלה, שעליו נזרעו תאים שיוצרים רקמת שריר וכלי דם. הרקמה גודלה במעבדה, ובשלב השני הושתלה סביב העורק והוורידים באזור הירך.

"כלי הדם הקטנים שגידלנו התחברו לכלי הדם בירך, ואז הרקמה נקלטה מהר יותר וקיבלה אספקה של כל החומרים שהיא צריכה. לאחר מספר שבועות ניתקנו את הרקמה מצד אחד, השארנו את כלי הדם הראשיים שנוצרו בצדה השני, והעברנו לדופן הבטן הפגועה קשות. הרקמה תיקנה את הפגיעה, וגם שרדה. זו פריצת דרך שתחסוך בעתיד ניתוחים מורכבים".

עצה למדענית בתחילת דרכה: "בחרי בתחום מחקר שמסקרן ומאתגר אותך, כי אז כל כולך תהיי בזה. רק ככה תוכלי לעשות עבודה טובה".

רגע שיא השנה: "כשהמאמר המדעי המסכם את פריצת הדרך שלנו התפרסם ב-PNAS, כתב העת היוקרתי של האקדמיה הלאומית למדעים. זו תחושה של עליית מדרגה בקידום היכולות של הנדסת רקמות".

משפט משיר אהוב: "ואת חושי בי העמק הרחב, לספוג עולם ירוק ניצן ואב. לקלוט מהם סוד הלבלוב בדמי" (הלל בבלי).

רגע אושר השנה: "כשהסטודנט הראשון שהנחיתי לדוקטורט התקבל כחבר סגל בפקולטה אצלנו. התחושה שאת מגדלת דור של מדענים היא מרגשת".

אשת השנה שלי: "פרופ' יונינה אלדר, מהפקולטה להנדסת חשמל בטכניון. היא צעירה מבריקה בעלת שם עולמי, שבכל שנה מפציעה עם תגליות מעניינות, וכך גם השנה" (אלדר הופיעה בדירוג המשפיעות של 'ליידי גלובס' ב-2011).

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988