סקר: 55% מהציונות הדתית - יגאל עמיר לא רצח את רבין

מסקר של מכון "מסקר" לציון 20 שנה לרצח בקרב הציבור הדתי-לאומי עולים נתונים מטרידים נוספים: יותר מ-90% סבורים כי רבין סיכן את המדינה, וכמעט 80% חושבים שמורשתו עוצבה בשביל צורך פוליטי

יגאל עמיר / צלם: אריאל ירוזלימסקי
יגאל עמיר / צלם: אריאל ירוזלימסקי

מכון הסקרים "מסקר" פרסם היום (ב') את תוצאות הסקר המיוחד שבוצע בקרב המגזר הדתי-לאומי לציון 20 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין. משקלול התשובות עולים ממצאים מטרידים מאוד - כשהמרכזי שבהם הוא שיותר ממחצית מהנשאלים (כ-55%) טענו כי הרוצח יגאל עמיר כלל לא רצח את רבין.

בסקר נשאלו שאלות המתייחסות לרצח ראש הממשלה המנוח וליחס של המגזר הדתי-לאומי להתנקשות כעבור 20 שנה. בסקר, שנערך בקרב מדגם מייצג של 480 משתתפים, אמרו 68% מהנשאלים כי יש לקצוב את עונשו של עמיר, המרצה מאסר עולם. 73% סברו שישנם גורמים אחרים העומדים מאחורי הרצח, ושעמיר לא עשה זאת לבדו. ושלא רק איש אחד כיגאל עמיר.

תחת זאת, 41.5% הודו כי אכן היה מקום ל"חשבון נפש מגזרי" לאחר רצח רבין, ורק 8% סברו כי לא נעשה חשבון נפש במגזר הדתי-לאומי לאחר הרצח. בהתייחס לשאלה אם יכול להתרחש רצח פוליטי נוסף במדינת ישראל, כ-67% מהנשאלים טענו שהדבר אפשרי. 14% העריכו שזה יגיע מכיוון השמאל הקיצוני, ו-15% העריכו שזה יבוא מהצד השני - הימין הקיצוני. הרוב - 71%, אמרו שהרצח ייתכן באותה מידה משני צדי המפה.

מאז הרצח מתקיימים בכל שנה אירועי זיכרון לציון המאורע שטלטל את המדינה. עם זאת, רוב הציבור הדתי לאומי סבור שהאירועים האלו מנוצלים להתנגחות ציבורית בציבור הציוני דתי, כך לפחות לפי 65% מהמשיבים. עוד עלה מהסקר כי 76.5% סבורים שמורשת רבין עוצבה על ידי "גורמים אינטרסנטיים לצרכים פוליטיים צרים". נתון בולט נוסף שעלה מן הסקר מתייחס להסכמי אוסלו, כאשר 91% מהמגזר הדתי-לאומי ציינו שממשלת רבין סיכנה את עתידה של מדינת ישראל כשחתמה על ההסכם עם הפלסטינים.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988