שטייניץ אישר לשותפות תמר לייצא גז לחברת דולפינוס במצרים

יספקו ללקוחות תעשייתיים במצרים 5 BCM של גז ב-3 שנים ■ הבעיות: נדרש אישור ממשלת מצרים, שהורתה לעצור כל המגעים לייבוא גז מישראל מאז פסק הבוררות שמחייב את מצרים לשלם לחברת החשמל 1.8 מיליארד ד'

יובל שטייניץ / צילום: אוריה תדמור
יובל שטייניץ / צילום: אוריה תדמור

שר האנרגיה יובל שטייניץ העניק לשותפות תמר אישור לייצוא גז לחברת דולפינוס במצרים, זאת לאחר שהממונה על ענייני הנפט במשרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, התייעץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין.

מדובר על הסכם בהיקף של כ-5 מיליארד שקל, ובמסגרתו תסופק ללקוחות תעשייתיים במצרים כמות של 5 BCM של גז במהלך שלוש שנים. הגז ממאגר תמר יובל דרך מערכת ההולכה של נתג"ז לאשקלון, וחברת דולפינוס המצרית תהיה אחראית על הולכת הגז מאשקלון למצרים באמצעות צינור הגז הקיים המופעל על ידי חברת EMG - כך דיווחו השותפות עם חתימת העסקה במארס האחרון.

שטייניץ מסר כי "אישור הייצוא למצרים, בהתאם להחלטת הממשלה, הוא סנונית ראשונה של שיתוף פעולה אנרגטי שיתפתח בשנים הקרובות עם מדינות האזור, כגון מצרים, ירדן, יוון וטורקיה ועם מדינות אירופה בכלל".

עם זאת, קיימים לא מעט קשיים שעשויים לעכב עסקה כזאת. הראשון שבהם הוא אישור ממשלת מצרים, שלפי שעה הורתה לעצור את כל המגעים לייבוא גז מישראל מאז פסק הבוררות שמחייב את מצרים לשלם לחברת החשמל 1.8 מיליארד דולר. כמו כן יש צורך לקבל את אישור חברת EMG וכן להשמיש את הצינור כך שיוכל להזרים גז מישראל למצרים, ולא רק ממצרים לישראל.

צרו איתנו קשר *5988