מחירי התחבורה הציבורית וכמות המים הבסיסית יוזלו ב-17%

(עדכון) - ההוזלה בגובה המע"מ היא פשרה לנוכח דרישתו של דרעי למע"מ אפס על שירותים אלו - דרישה שעלולה הייתה ליצור עיוותי מס ■ דרעי: "זה לשכבות החלשות" ■  העלות: מיליארד שקל, חריגה של 350 מ' ש' לעומת תקציב המדינה

מחירי התחבורה הציבורית ומכסת מים בסיסית יוזלו בגובה שיעור המע"מ, כך סוכם בין שרי האוצר והפריפריה כפשרה בעקבות דרישתו של השר אריה דרעי למע"מ אפס על שירותים אלה. הפשרה אמורה למנוע שינויים שיצרו עיוותים במערכת המס. שר האוצר, משה כחלון ושר הפריפריה, אריה דרעי, הודיעו היום במסיבת עיתונאים במשרד האוצר על הורדת מחירים בתחבורה הציבורית ובמים. הפחתת התעריפים תעוגן בחקיקה.

"הסבירו לי את המדרון התלול והמסוכן כשמורידים מע"מ על מחיר מסוים, מה יקרה בעוד שנה ובעוד שנתיים, כשבסוף הגענו להבנה הזו שאכן אנחנו הולכים על חקיקה שאי-אפשר לשנות אותה, אלא בשלוש קריאות - גם על התחבורה הציבורית וגם על המים", אמר דרעי וציין כי כתוצאה מהחקיקה ייהנו מההנחה גם 1.5 מיליון צרכני מים, שאינם מחוברים לתאגידי המים.

דרעי ציין כי העלות התקציבית של המהלך תגיע לכמיליארד שקל, לעומת 650 מיליון הסכום שעליו סוכם במסגרת תקציב המדינה. הגדלת הסכום היא תוצאה מדרישת דרעי להוסיף את ההנחות במים בעלות של כ-300 מיליון שקל להנחנות בתחבורה ציבורית שעלותן כ-650 מיליון שקל.

בתחום התחבורה הציבורית יוזלו התעריפים באופן המשקף את גובה המע"מ הנוכחי. זאת לצד צעדים נוספים רבים אותם מבצעת הממשלה בתחום זה, למשל רפורמה בתעריפים והגברת השירות. לדברי דרעי, צעד זה הינו בשורה לשכבות החלשות אשר עושות שימוש נרחב בתחבורה הציבורית, ובשורה לכלל האוכלוסייה באופן גורף. "אנו מקווים כי הוזלת המחירים תוביל להגברת השימוש בתחבורה הציבורית ותסייע בהפחתת יוקר המחיה, בעיקר לאוכלוסיות חלשות", אמר דרעי.

לדבריו, "אותי לא עניינה הסמנטיקה אותי עניינו רק האוכלוסיות החלשות, שיקבלו את ההנחה הזאת במכה אחת של 17% בשירותים האלה. אני מאחל לשר כחלון אריכות ימים בתפקיד אבל אני רוצה לדאוג שזה יהיה מהלך ארוך טווח ולכן הוא עוגן בחקיקה".

בתחום המים, יוזל מחיר הכמות הבסיסית הנצרכת על ידי משקי המים בגובה המע"מ הנוכחי. הכמות הבסיסית תוקצה לנפש על מנת להוזיל את הצריכה היומית של שתייה ורחצה לזולה יותר מצריכת הכמות העודפת. צעד זה צפוי להטיב עם השכבות החלשות, הצורכות את כמות המים הבסיסית (3.5 קוב לנפש) וכמובן יוזיל את העלות לכל משקי הבית בישראל.

באוצר אמרו היום כי מתווה הפחתת מחירי התחבורה הציבורית והמים יבטיח את ירידת המחירים באמצעות חקיקה, וימנע פגיעה במערכת המס הישראלית. הפשרה שהושגה באה בתום מגעים ממושכים בין דרעי לאנשי האוצר בראשות המנכ"ל שי באב"ד. באוצר דרשו בתחילה כי העלות התקציבית של המהלך - כ-900 מיליון שקל - תופחת בשיעור של כ-40%, שיעור ההפחתה של התקציבים האחרים שהובטחו לשותפות הקואליציוניות בממשלה במסגרת ההסכמים.

 

צרו איתנו קשר *5988