נתניהו על איראן: "ישראל תעשה הכול כדי להגן על עצמה"

לאחר שהמערב הסיר באופן רשמי את העיצומים הכלכליים מעל איראן בהתאם להסכם הגרעין, אמר רה"מ כי "ישראל תמשיך לעקוב ותתריע על כל הפרה" ■ לפיד ביקר בחריפות: "מדינה שמאיימת על קיומנו קיבלה חיזוק"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להסרת הסנקציות הכלכליות מעל איראן אמש (שבת) ואמר כי "ישראל תמשיך לעקוב אחר יישום ההסכם ותתריע על כל הפרה". מלשכתו נמסר כי "גם לאחר חתימת הסכם הגרעין, איראן לא זנחה את שאיפתה להשיג נשק גרעיני, והיא ממשיכה לפעול לערעור היציבות במזרח התיכון ולהפיץ טרור בעולם תוך הפרת מחויבויותיה הבינלאומית".

כמו כן, נמסר מטעם נתניהו כי ישראל תעקוב בקפדנות אחר צעדיה של איראן. "על המעצמות וסבא"א לעקוב מקרוב אחר הפעילות במתקני הגרעין של איראן ובאתרים אחרים כדי לוודא שהיא לא ממשיכה לפתח בחשאי נשק גרעיני", נמסר. "ללא תגובה הולמת לכל הפרה, איראן תבין שהיא תוכל להמשיך לפתח נשק גרעיני. ישראל תמשיך לעקוב ולהתריע אחר הפעילות השלילית של איראן ותעשה את כל הנדרש כדי לשמור על ביטחונה וכדי להגן על עצמה".

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד , תקף את ההחלטה להסיר את הסנקציות. "היום, מדינה שמאיימת על קיומה של ישראל, מכחישה את השואה, מערערת את היציבות במזרח התיכון, משעבדת את אנשיה ותומכת בטרור ברחבי העולם, קיבלה חיזוק מהקהילה הבינלאומית", אמר לפיד. "ישראל והאזור כולו צופה בדאגה ובאכזבה כאשר עסקת איראן מיושמת והכסף זורם אליה, כסף אשר בהכרח יגיע לידי מחבלים. הסרת הסנקציות מחזקת את חיזבאללה, מחזקת את אסד ומחזקת את הטרור ברחבי האזור, הנהנה מתמיכה איראנית".

הוא הוסיף: "כעת, כאשר המצב במזרח התיכון הופך לבלתי יציב יותר ויותר זה הזמן הגרוע ביותר להעביר למחבלים כסף ומשאבים. אין ראיה לכך שאיראן מתמתנת - הם ממשיכים לתלות הומואים, לעצור עיתונאים, להפלות נשים ולדכא דתות אחרות. איראן עומדת נגד זכויות אדם, דמוקרטיה וערכים ליברליים".

גם שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, גינה את הסרת הסנקציות מעל איראן, וטען כי בטהראן "ממשיכים לשאוף לנשק גרעיני. אסור שהאופטימיות של דו"ח סבא"א תעוור את הקהילה הבינלאומית". עוד הוסיף כי "הסרת הסנקציות משמנת את גלגלי הטרור שאיראן מממנת ברחבי העולם, ומדינת ישראל תמשיך לעקוב בדריכות אחר כל פעולותיה, הן בעניין הגרעין והן בעניין הטרור".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, ושר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף הצהירו אמש על תחילת יישום הסכם הגרעין שנחתם בין איראן ושש המעצמות ביולי האחרון. בכך, ניתן האות להתחלת הסרת הסנקציות מעל הרפובליקה האיסלאמית. "היום הגענו ליום היישום", אמרה מוגריני. "היום, כמעט שישה חודשים לאחר ההגעה להסכם, סבא"א אישרה כי איראן מילאה את צדה בו. כעת, הסנקציות הקשורות לתכנית הגרעין הוסרו". לדבריה, "מדובר בהסכם חזק והוגן".

ההצהרה הגיעה דקות אחדות לאחר שיו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אישר כי איראן נקטה את כל הצעדים הדרושים כדי שניתן יהיה להתחיל ביישום הסכם הגרעין. "עשינו עבודה רבה כדי להגיע ליום הזה, והיישום של הסכם זה ידרוש מאמץ דומה", אמר אמאנו והוסיף: "בכל הנוגע אלינו, אנו מוכנים להתחיל בעבודה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988