מרשים: תראו מה ניתן לעשות עם המדים החדשים ללוחמים

עד היום ניתן היה למצוא את צמר כבשי מרינו בעיקר בסוודרים איכותיים במיוחד, אך מעתה הוא גם מהווה מרכיב מרכזי במדים החדשים של לוחמי יחידות העלית, שיהפכו לחסינים בפני אש וריחות לא נעימים ■ צפו בווידאו

ביגוד עמיד לשריפה, מדים, כוחות מיוחדים, SAS,  Armadillo Merino , צמר / צילום: יח"צ
ביגוד עמיד לשריפה, מדים, כוחות מיוחדים, SAS, Armadillo Merino , צמר / צילום: יח"צ

חברה בריטית פיתחה צמר ייחודי שאומץ על ידי משרד הביטחון הבריטי, וישולב במדיהם של לוחמי יחידת הקומנדו הבריטית SAS. החברה, ששמה "ארמדילו מרינו", מייצרת בגדים לאסטרונאוטים, כבאים ולוחמי יחידות מיוחדות. היא הוקמה על ידי אנדי קאויי, תושב ניו זילנד ומתמחה בליפוף צמר כבשים סביב חוט דקיק שעוביו הוא בסך הכל 17 מיקרון, פחות מרבע קוטר של שיערה אנושית.

התוצאה של זה היא בד מהפכני בעל מאפיינים ייחודיים: הוא לא ניתך על העור כמו חומרים סינתטיים שמרכיבים לא פעם מדים של לוחמים. זהו בד טבעי שלא משחרר שום כימיקלים שעלולים להזיק ללוחם ומלבד זאת, הבד לא לוכד ריחות רעים, מה שאומר שניתן ללבוש את אותם המדים במשך שבוע שלם בתנאים קיצוניים, מבלי שיסריחו. הוא אף מנדף זיעה ברמה מסוימת, מה שהופך אותו שימושי למדי עבור ספורטאים.

לצד כל זה, היתרון המרכזי של הבד הוא העמידות שלו לחום. קרויי, שגדל בחוות כבשים בניו זילנד, החל לפתח את הבד המיוחד לאחר שהבין שבדים שנלבשים על ידי חיילים ביחידות קומנדו נוטים להתלקח ברגע שהם חשופים ליריות ולאש, מה שעלול לגרום לכוויות קשות. בראיון ל-dailymail הבריטי הסביר קרויי שבעוד שטמפרטורת ההתכה של בדים סינתטיים היא 160 מעלות, הבד המיוחד מסוגל לעמוד בחום של כ-600 מעלות.

"ארמדילו מרינו" זכתה לאחרונה בחוזה שבמסגרתו תספק את הבד ללוחמי SAS, שמצטרפים ללוחמי קומנדו איטלקים, שוטרים אמריקאים ביחידות מסוימות וגם לאנשי נאס"א, שכבר משתמשים בשירותי החברה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988