פיצוצים במחסני נשק בשדה התעופה בדמשק; "ישראל תקפה"

בסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דווח כי ישראל תקפה 5 פעמים יעד צבאי בתוך שדה התעופה הסורי ■ בסוכנות הידיעות הסורית "קאסיון" פורסם כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו מחסני תחמושת של כוחות הנתמכים בידי איראן

פליטים מסוריה / צילום: רויטרס
פליטים מסוריה / צילום: רויטרס

פיצוצים עזים נשמעו הלילה (ה') באזור שדה התעופה הבינלאומי של דמשק - כך דיווחו כלי תקשורת ערביים והארגון הסורי לזכויות אדם. לא נמסר על נפגעים. לפי רשת אל-מנאר של חיזבאללה, ישראל ככל הנראה עומדת מאחורי התקיפה.

סדרת הפיצוצים נשמעה בסביבות השעה 04:00 בבוקר. בסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דווח כי ישראל תקפה 5 פעמים יעד צבאי בתוך שדה התעופה. בסוכנות הידיעות הסורית "קאסיון" פורסם כי מטוסי חיל האוויר הישראלי תקפו מחסני תחמושת של כוחות הנתמכים בידי איראן.

לפני כחודש וחצי תקפה ישראל במרכז סוריה. התקיפה נחשפה לאחר שטיל נ"מ נורה לעבר מטוסי חיל האוויר, וטיל "חץ" שוגר לעברו. השבוע התייחס קצין בכיר בצה"ל לתקיפה ואמר כי הושמדו בה "מאה טילים של הצבא הסורי שהיו מיועדים להגיע לידי חיזבאללה". הוא הוסיף כי בשנים האחרונות צה"ל פעל לא פעם נגד הסורים.

בשבוע שעבר התבטא קצין בכיר נוסף בנוגע לאותה תקיפה הישראלית בסוריה, ולירי התגובה של צבא אסד לעבר מטוסי חיל האוויר שהגיע בעקבותיה. לדבריו, הירי לעבר ישראל בחודש שעבר "משקף שינוי בתפיסת המשטר - זה מעיד על ביטחון גובר שלו", אמר. הוא הבהיר כי הירי, שיורט על ידי מערכת "חץ 3", שוגר כ-20 דקות אחרי שסיימו מטוסי חיל האוויר לתקוף יעדים במדינה ושבו לשטח ישראל.

בשבת דווח בכלי תקשורת ערביים כי ישראל תקפה עמדה של צבא סוריה באזור קוניטרה. לפי כמה מן הדיווחים, שלושה חיילים נהרגו בתקיפה. מדובר צה"ל נמסר כי "איננו מתייחסים לפרסומים זרים".

בהמשך למתיחות בגבול סוריה, ביום שישי האחרון התפוצצו שלוש פצצות מרגמה בשטח פתוח בצפון רמת הגולן, כתוצאה מזליגת ירי ממלחמת האזרחים בסוריה. בתגובה לכך, תקף צה"ל את מקורות הירי בסוריה. "צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי האחראי על הנעשה בשטחו", נמסר מדובר צה"ל.

בצה"ל מנסים לייצב לאחרונה את הגבול עם סוריה בארבעה מהלכים. ראשית, ישראל פועלת לסיכול כל ניסיון להפר את הסטטוס קוו באזור, בין שמדובר בהברחת נשק או בין שזו זליגה של ירי לעבר שטח מדינת ישראל. בעיני מערכת הביטחון, הכתובת הייתה ונותרה צבא אסד. בשנתיים האחרונות תקף צה"ל יעדים רבים של צבא סוריה, הסב נזקים לתשתיות ומערכות נשק ואף גרם לאבדות בשורות הצבא.

שנית, צה"ל ממשיך לשמר מנגנון של מניעת חיכוך עם רוסיה ופרט ל"קו החם" בין הצבאות למקרי חירום בזמן אמת. שלישית, צה"ל מעודד חזרה של כוחות אונדו"ף לסוריה לאיוש מוצבים בתמורה לערובה של מדינת ישראל לביטחונם. נדבך נוסף ורביעי, לדברי הקצין הבכיר, שתורם ליציבות בגבול הוא המשך הטיפול באזרחים הסורים שנפצעים בקרבות השונים בסוריה. הקצין חשף כי בימים אלו מאושפזים בישראל יותר מ-50 אזרחים סורים שנפצעו בסוריה ומתחילת הלחימה אושפזו בישראל אלפי אזרחים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988