פיגוע בירושלים: שוטרת מג"ב נהרגה; המחבלים חוסלו

רס"ר הדר מלכה בת ה-23 נדקרה ונפצעה תחילה באורח אנוש; לאחר מכן נקבע מותה בבית החולים ■ שניים נפצעו באורח בינוני ■ שלושת המחבלים, שעשו שימוש בין היתר בנשק אוטומטי, נוטרלו בשתי זירות

פיגוע דקירה בשער שכם / צילום: רויטרס
פיגוע דקירה בשער שכם / צילום: רויטרס

רס"ר הדס מלכה, שוטרת מג"ב בת 23, נהרגה הערב (שישי) בפיגוע דקירה וירי באזור שער שכם שבעיר העתיקה בירושלים. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לה תחילה טיפול רפואי ופינו אותה לבית החולים הדסה הר הצופים, שם נקבע מותה לאחר מכן. שני בני אדם נוספים נפצעו באורח בינוני ופונו לבית החולים שערי צדק שבעיר. שניים נוספים נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים הדסה עין כרם.

במקביל לזירת הדקירה שבה נדקרה השוטרת, בזירה סמוכה ביצעו מחבלים ירי לעבר כוחות משטרה ומג"ב. בסך הכל פעלו בשתי הזירות שלושה מחבלים, וכולם חוסלו. פיגוע הדקירה אירע במערת צדקיהו, בשער הפרחים שממזרח לשער שכם. כוחות שיטור מיוחדים הגיעו לזירה.

בהודעה שפרסם משמר הגבול נאמר כי "מוקדם יותר הערב כוח של לוחמי משמר הגבול שפעל בשער שכם שמע לפתע קולות ירי ודיווחים בקשר בגין אירוע פח"ע באזור מערת צדקיהו הסמוכה לשער שכם. הכוח התכנס והתחיל לנוע לכיוון מקום האירוע כאשר לפתע הגיח מחבל נוסף והחל לדקור את הלוחמת הדס מלכה ז"ל". עוד נכתב כי "הדס נאבקה במשך מספר שניות עם המחבל שדקר אותה מספר פעמים תוך שהיא מנסה לשלוף את נשקה. הלוחמים שהבחינו במתרחש ביצעו ירי שהביא למותו של מחבל".

מלכה, שהועלתה לדרגת רס"ר לאחר מותה, שירתה במשמר הגבול בשירותה הסדיר והתגייסה לפני כשנה ושלושה חודשים לשירות קבע במשטרה, שבמסגרתו שימשה כמפקדת. היא הותירה אחריה הורים, שני אחים ושלוש אחיות.

תחילתו של האירוע ביציאתם של שלושת המחבלים משער שכם. כוח מג"ב המוצב באזור עמד בשער, כשאחד מהמחבלים תקף את רס"ר מלכה בסכין. שני המחבלים האחרים רצו לכיוון מזרח לעבר מערת צדקיהו, והכוח דלק אחריהם. אחד המחבלים החל לירות ופגע בשוטר שנפצע באורח קל, ואז נוטרלו המחבלים.

מפקד מחוז ירושלים של המשטרה ניצב יורם הלוי סיפר כי מדובר בפיגוע משולב עם שלושה מחבלים בשתי זירות שונות במרווח של כמאה מטרים זו מזו. לדבריו, אל הזירה שמול מערת צדקיהו הגיעו שני מחבלים, האחד עם נשק אוטומטי והשני עם סכין, וניסו לפגוע בשוטרים. השוטרים הגיבו בירי והרגו אותם במקום.

"בזירה שנייה בשער שכם דקר מחבל נוסף שוטרת במשמרת ופגע בה אנושות. המחבל נורה על ידי שאר השוטרים שנמצאים פה בזירה" סיפר ניצב הלוי. לדבריו, "אנחנו נמצאים בתקופת הרמדאן, ורק היום היו יותר מ-180 אלף איש בפעילות. מדובר בשלושה מחבלים שאינם תושבי ירושלים, אלא צעירים בני 18 ו-19 מהגדה המערבית. חלקם נמצאים פה בירושלים לא אישורים וחלקם עם אישורים. אבל ניתן בהחלט לומר שבתקופת הרמדאן יש כניסה יחסית גדולה מאוד של צעירים ללא אישורים".

לדברי הלוי, לא היו התרעות ממוקדות לפיגוע. "אנחנו יודעים מה זה ירושלים, אנחנו בתקופה רגישה מאוד למוסלמים ובטח ובטח לנו. בחודשים האחרונים האזור הזה ספג לא מעט פיגועים, ורוב אלו נוטרלו על ידי השוטרים. רואים את זה פעם אחר פעם, מי שינסה לפגוע בנו זה יהיה סופו".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת שהגיע לזירה אמר כי מדובר בפיגוע חמור. "אני רוצה להביע את הערכתי לפעולה של המשטרה. ברור שההיערכות של המשטרה היא בפריסה נכונה וטובה". ברקת הוסיף כי הוא נושא תפילה לשלומם של הפצועים.

"ההיערכות של המשטרה מאפשרת לנו להמשיך בשגרת החיים והאירועים. חשוב מאוד להמשיך בשגרה הזאת. אין ספק שהאירוע חמור מצד אחד, ומצד שני כשרואים אירועים בעולם רואים שהאירוע הזה הסתיים תוך דקות ספורות, וזה נותן לי את התחושה שאפשר לסמוך על המשטרה שלנו", הוסיף ברקת.

בהודעה שפרסמו שב"כ והמשטרה נכתב כי המחבלים הם אברהים סאלח ועאדל ענכוש, בני 18 מאזור רמאללה, ואוסמה עטא, גם הוא בן 18 - כולם בעלי רקע ב טרור עממי.

צרו איתנו קשר *5988