עשרות אלפים בהפגנה לאומנית בוורשה: "אירופה תהיה לבנה"

תהלוכת יום העצמאות של פולין המחישה את הפופולריות הגוברת של לאומנות קיצונית ושנאת זרים, בעיקר בקרב הצעירים במדינה

התהלוכה הלאומנית בוורשה. אירוע שמושך יותר משתתפים משנה לשנה  / צילום: רויטרס, Agencja Gazeta
התהלוכה הלאומנית בוורשה. אירוע שמושך יותר משתתפים משנה לשנה / צילום: רויטרס, Agencja Gazeta

עשרות אלפי פולנים צעדו בשבת במרכז ורשה, בתהלוכת יום העצמאות שארגנה תנועת נוער לאומנית, השואפת לפולין טהורה מהבחינה האתנית עם פחות יהודים ומוסלמים.

הצועדים, שמרביתם היו צעירים, העיפו חזיזים ורבים מהם השמיעו קריאות קצובות של המילה "מולדת", ונשאו כרזות שעליהן נכתב "אירופה לבנה", "אירופה תהיה לבנה" ו"דם נקי". חלק מהצועדים טסו לפולין מהונגריה, סלובקיה וספרד כדי להשתתף בתהלוכה. הם הניפו דגלים וסמלים שבהם השתמשו מדינות אלה בתקופת שיתוף הפעולה שלהן עם גרמניה הנאצית.

כמה מהמשתתפים בתהלוכה ציינו כי אינם שייכים לארגונים ניאו-פשיסטיים או גזעניים, אך אינם רואים בעיה עם הצביון הכללי של מה שהפך לאירוע יום העצמאות הגדול ביותר בפולין.

"יש כמובן לאומנים ופשיסטים בתהלוכה הזאת", אמר מתיאוז' בן ה-27 שהתעטף בדגל פולין. "זה בסדר מצדי. אני פשוט שמח להיות כאן".

התהלוכה, שאותה ארגן ארגון בשם "המחנה הרדיקלי הלאומי", ממחישה את העמדות הפוליטיות הימניות של מספר הולך וגובר בקרב הצעירים הפולנים. המחנה הרדיקלי מציג את עצמו כיורש התנועה הפשיסטית של שנות השלושים במאה העשרים, שנשאה את אותו השם, ושנאבקה לטהר את פולין מיהודים בשנים שלפני השואה. ארגון שני, "כלל הצעירים הפולנים", נושא גם הוא את שמה של תנועה אנטי-יהודית מהתקופה שבין שתי מלחמות העולם, וגם הוא השתתף בארגון התהלוכה. פקידים בעיריית ורשה אמרו כי לדעתם התהלוכה פוגעת בתדמיתה של פולין, אך ציינו כי לא הייתה להם ברירה אלא לאשר את ההפגנה, מכיוון שהיא עמדה בדרישות החוק.

המחנה הרדיקלי עורך תהלוכות יום עצמאות מאז 2009. עד לפני כמה שנים, הוא התקשה למשוך יותר מכמה מאות משתתפים. בשלוש השנים האחרונות הפכה התהלוכה שמארגן המחנה הרדיקלי לאירוע יום העצמאות הגדול ביותר בפולין, ולאחת התהלוכות הלאומניות הגדולות ביותר מסוגה באירופה כולה. התהלוכה של אתמול הסתמנה כגדולה ביותר אי פעם. המשטרה אמדה את מספר המשתתפים ב-60 אלף.

המשטרה יצרה כתר הגנה סביב קבוצת מפגיני-הנגד.

בחשבונות המדיה החברתית ובכתבי התעמולה שלהם, טוענים אנשי המחנה הרדיקלי כי זרם הפליטים הסורים לאירופה הוא חלק ממזימה של בעלי הון יהודים, שפועלים בשיתוף פעולה עם קומוניסטים באיחוד האירופי כדי להביא לאירופה, מוסלמים וכן את ההלכה המוסלמית ואת ההומוסקסואליות.

"התהלוכה הזאת אינה אלא ביטוי של תופעה חברתית רחבה יותר, ובהחלט מאוד מדאיגה: הפופולריות הגוברת של לאומנות קיצונית ושנאת זרים בקרב הצעירים בפולין", אמר רפאל פנקווסקי, פרופסור למדעי הפוליטיקה באוניברסיטה הפרטית Collegium Civitas בוורשה. "יש כאן סתירה: באופן פרדוקסלי דור ההורים והסבים הפולנים היה ליברלי יותר מדור הצעירים".

צרו איתנו קשר *5988