מנכ"לי חברות קריפטו הגנו על הענף בשימוע בקונגרס, שם שוקלים פיקוח על התעשייה

מנהלי החברות אמרו בשימוע בבית הנבחרים בארה"ב, שיהיה קשה להכניס את הנכסים הדיגיטליים תחת רגולציה במסגרת החוקים הפיננסיים הקיימים

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady
מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

מנכ"לים בתעשיות מטבעות הקריפטו הופיעו בפני הקונגרס ביום רביעי וטענו שהטכנולוגיות שלהם בעלות הבטחה לגבי העתיד, בזמן שמחוקקים ורגולטורים התחבטו בשאלה איך להוסיף פיקוח ממשלתי לשוק של יותר מ־2 טריליון דולר.

ועידת השירותים הפיננסיים של בית הנבחרים, בהובלת חברת בית הנבחרים מקסין ווטרס (דמוקרטית מקליפורניה), כינסה את השימוע מתוך תקווה לשפר את הבנת המחוקקים על נכסי הקריפטו ואיך התחום הזה משתלב ברגולציות הקיימות. בעוד שמיליוני אמריקאים השקיעו בנכסי קריפטו, מומחים רבים אומרים שסוג הנכסים הזה מצריך כללים ברורים יותר בהמשך הדרך, והקונגרס עשוי לחוקק אותם.

מטבעות קריפטו הוא השם שניתן לקבוצה רחבה של נכסים דיגיטליים כמו ביטקוין. בעוד שישנם אנשים המבקרים נכסים אלה כתנודתיים, לא שקופים ומציבים למשתמשים ולמערכת הפיננסית הנרחבת יותר סיכונים, בכירים בתעשייה אומרים שמטבעות קריפטו יכולים לגרום לעסקאות פיננסיות לקרות יותר מהר, להיות פחות יקרות ויותר נגישות למשתמשים ברחבי העולם.

"לתעשייה הזו יש הפוטנציאל לשפר את חייהם של אנשים רבים", אמר למחוקקים סם בנקמן־פריד, מנכ"ל החברה FTX Trading.

בין האנשים האחרים שהעידו בפני הוועדה: מנהלים בכירים בחברה המנפיקה מטבעות הצמודים לדולר (stablecoins) Circle Internet Financial, בבורסת הקריפטו Coinbase Global, בחברת כריית הביטקוין Bitfury Group, במערכת התשלומים במטבעות קריפטו Stellar Development Foundation ובחברת הבלוקצ'ייןPaxos Trust.

הם מבקשים להציג את מה שתומכי התחום מאמינים שהוא הפוטנציאל החיובי של מטבעות הקריפטו וטכנולוגיית הבלוקצ'יין, ומצד שני לפחית בחשיבות הסכנות שקובעי מדיניות רבים ופעילים למען ההגנה על צרכנים מזהירים מפניהן.

ווטרס הביעה חשש מהיעדר הרגולציה בשוק הקריפטו. "כיום, אין שום מסגרת רגולטורית כוללת או מרכזית על שווקי מטבעות הקריפטו, וזה מותיר את ההשקעות במרחב הנכסים הדיגיטליים חשופות למקרים של תרמית, מניפולציה ושימוש לרעה", אמרה ביום רביעי.

בני הברית של התעשייה במפלגה הרפובליקאית

בזמן שתעשיית הקריפטו עובדת על הגדלת נוכחות הלוביסטים שלה בוושינגטון, היא מצאה בני ברית רבים יותר במפלגה הרפובליקאית לעומת הדמוקרטית. הרפובליקאי הבכיר ביותר בוועדת השירותים הפיננסיים, חבר בית הנבחרים פטריק מקהנרי מצפון קרוליינה, חזר ביום רביעי על אזהרות הלוביסטים מוושינגטון על כך שרגולציה מוגזמת של מטבעות הקריפטו עשויה להרחיק את החדשנות הטכנולוגית למדינות זרות ולהותיר את ארה"ב מאחור.

"אנו לא צריכים תגובות רפלקס של מחוקקים שיפנו לרגולציה בגלל חשש מהלא נודע, לעומת הצורך לנסות להבין", אמר. "הפחד מהלא נודע והצעד להפעיל רגולציה ללא הבנה רק יחנקו את החדשנות האמריקאית ויהוו לנו חסרון מבחינת התחרותיות".

המנכ"לים של החברות טענו שמטבעות הקריפטו לא מתאימים בקלות למבנה הקיים של הרגולציות הפיננסיות בארה"ב ושמחוקקים צריכים לשקול חקיקה שמותאמת במיוחד לתעשיית המטבעות הדיגיטליים. המבקרים טוענים שהתעשייה רוצה לכתוב את הכללים שלה בעצמה על מנת להימנע מהפיקוח שבנקים, סוחרים בבורסה ובורסות נתונים לו.

"בגלל השלב הראשוני של הפיתוח והטכנולוגיה שבבסיסם, נכסים דיגיטליים נסחרים בשווקים שהם שונים באופן יסודי מהשווקים הפיננסיים המסורתיים", אמרה מנהלת הכספים ב־Coinbase אלסיה האס בעדותה. "כתוצאה מזה, המשטרים הרגולטוריים הקיימים לעתים קרובות לא מתאימים לטכנולוגיה החדשה הזו".

תומכי הקריפטו מאמינים שהטכנולוגיה הזו יכולה להקל על ביצוע עסקאות במהירות ובזול יותר לעומת רשתות התשלומים הקיימות ושיש לה פוטנציאל לעודד חדשנות וכוללנות פיננסית.

"כשאתה רואה כמה אנשים לא מיוצגים על ידי הבנקים במידה מספקת או בכלל, גם בארה"ב וגם במקומות אחרים, זה מצביע על מערכת שלא עובדת בשביל כולם", אמר בנקמן־פריד. "זה תוצר של תשתית תשלומים שהיא קשה ומסורבלת לשימוש במידה כזו שהיא לא עובדת עבור רוב האנשים".

ל־5% מהאמריקאים המבוגרים לא היה חשבון בנק ב־2020, על פי נתוני הפדרל ריזרב.

המחוקקים, ביניהם חבר בית הנבחרים ריצ'י טורס (דמוקרט מניו יורק), שאלו על הפוטנציאל של מטבעות קריפטו לעזור למהגרים לשלוח תשלומים בין מדינות, תהליך שעלול להיות יקר ואיטי דרך הבנקים או חברות העברת הכספים. תומכי התעשייה מצביעים על שימוש כזה לעתים קרובות כאחת הסיבות הטובות לאימוץ המטבעות.

אבל עסקאות כאלה נותרו לא נפוצות. השימוש במטבעות קריפטו כולל עקומת למידה, טעויות עשויות להיות בלתי הפיכות, ואין מספיק מקומות המציעים תשלומים בקריפטו אשר ייתנו לתחום הזה נוכחות תחרותית.

האיום ליציבות הפיננסית

קובעי מדיניות רבים חוששים שהצמיחה המהירה של שוק הקריפטו, שבשנה האחרונה עלה בערכו ביותר מפי ארבעה, מציבה איום ליציבות הפיננסית. הם אומרים שהשוק הזה רווי מקרי תרמית, שכריית ביטקוין מבזבזת כמויות עצומות של חשמל ושהפושעים משתמשים במטבעות קריפטו על מנת להתחמק מתשלום מסים ולעקוף חוקים נגד הלבנת כספים.

לפיקוח על שווקי הקריפטו אין כיסוי מלא בארה"ב, שם הרגולציה הפיננסית מפוצלת בין סוכנויות פדרליות וסוכנויות של המדינות. רגולטורים אומרים שישנם פערים גדולים בתחום.

אחד מחילופי הדברים הבודדים שהגיעו לכדי עימות ביום רביעי קרה בין חבר בית הנבחרים בראד שרמן (דמוקרט מקליפורניה) והאס לגבי גובה העמלות שגובה Coinbase. שרמן שאל אם לקנות ולמכור 100 דולר ביטקוין במשך יומיים עשוי לגרור עמלה בגובה של כמעט 6 דולר. לאחר שבתחילה אמרה שהיא לא יכולה לענות על השאלה, לבסוף אמרה האס שהדבר תלוי במוצר אבל יכול להיות ששרמן צודק.

שרמן הביע ספקנות רבה לגבי השימושים הפוטנציאליים בביטקוין ודחק ברגולטורים להגן על המשקיעים במידה והקונגרס נכשל בהעברת חקיקה בעלת שיניים.

לרוב המחוקקים היו דעות פחות מגובשות לגבי תעשיית הקריפטו ממה שלרוב יש להם על תחומים אחרים כמו הרשתות החברתיות או הבנקים. בעוד שעדות בקונגרס עלולה לעתים להיות לא נעימה למנהלים בחברות גדולות, כמה מהמנכ"לים שהשתתפו בשימוע ביום רביעי ציפו שיעזור להם לקדם את מטרותיהם.

"אני חושב שזה הלך ממש, ממש טוב", אמר המנכ"ל של חברת Circle ג'רמי אלייר לאחר השימוע. "זה היה מאוד מקיף, ועם מעט חילוקי דעות".

אלכסנדר אוסיפוביץ' וקייטלין אוסטרוף השתתפו בהכנת הכתבה.

צרו איתנו קשר *5988