בית המשפט אישר את זכייתה של חברת תמ"מ במיכרז "רכבת הזבל" של רשות הנמלים

טלגם: מדובר בהליך תקין והולם; האשמותיה של אי.טי.אס נגד הרשות לא יצאו מכלל חשדות וטרוניות

"מדובר בהליך תקין והולם", קבע היום (ב') סגן נשיא ביהמ"ש המחוזי בת"א, משה טלגם. הוא החליט לדחות את עתירתה של אי.טי.אס חברה לשינוע, לביטול זכייתה של תמ"מ (תעשיות מיחזור משולבות) במיכרז שפירסמה רשות הנמלים לשינוע אשפה ("רכבת הזבל") ולקבוע, כי אי.טי.אס היא הזוכה במיכרז.

רשות הנמלים פירסמה ביוני 1995 את המיכרז, שנועד להובלת האשפה מהרשויות המקומיות על גבי קרונות לאתרי המטמנות הארציות שיועדו לכך, מבלי להכביד על נפח התנועה בכבישים.

אי.טי.אס סיפקה עוד בשנת 1991 לרכבת ישראל ציוד שינוע מסוג זה שהוזמן במיכרז הנוכחי. היא ראתה את דריסת הרגל שניתנה לה אז, כהתחייבות מצד הרכבת שהיא תספק גם את רכיבי מיכרז זה. לא כך סברה הנהלת הרכבת, שהחליטה על קיום מיכרז.

אי.טי.אס לא השלימה עם התנהגות זו, ופנתה תחילה לבג"ץ, בבקשה שיכיר בזכותה לקדימה בהתקשרות זו ללא מיכרז, אולם נדחתה ע"י בג"ץ. לאחר מכן הגישה תביעה נגד הרשות ובכיריה, על הנזקים שנגרמו לה לטענתה כתוצאה מפעולתה של הרשות, ותביעה זו תלויה ועומדת בביהמ"ש המחוזי בירושלים.

למיכרז הוגשו שבע הצעות. ועדת המיכרזים החליטה, כי ההצעות לוקות בפגמים שונים, אך לא ביטלה את המיכרז, אלא החליטה לתת הזדמנות להשלים ולתקן את ההצעות. מתוך שבע ההצעות נמצאו מתאימות רק הצעותיהן של תמ"מ ואי.טי.אס, ובסופו של דבר זכתה תמ"מ בציון סופי גבוה יותר.

השופט טלגם ציין בפסק הדין, כי האשמות חריפות ובוטות שהעלתה אי.טי.אס נגד רשות הנמלים ותמ"מ, בטענה למירמה ולהעדפה, לא זכו לכל גיבוי ראייתי, לא יצאו מכלל חשדות וטרוניות והוא דוחה אותן. טלגם קבע, כי לא מצא בסיס ראוי לבוא ולבטל את החלטת רשות הנמלים על הזוכה במיכרז, מאחר ש-אי.טי.אס לא הצליחה להוכיח, כי ההליך והשיקולים שעמדו מאחורי הצעדים השונים בו, היו נגועים באי סבירות, לקויים באופן משמעותי ונגועים במירמה או בזיוף.

טלגם הוסיף, כי רשות הרכבות פעלה כמתחייב במיכרז בהיקף כזה, ובנתה מנגנון הולם לקבלת החלטה במיכרז כה מורכב, על סמך בדיקה מקצועית מפורטת ויסודית. לדברי טלגם, מעיונו בתיק ובמסמכי המיכרז, הוא הגיע למסקנה, כי מדובר בהליך תקין והולם. על פי נתוני המיכרז אמנם היתה הצעתה של אי.טי.אס ראויה לא פחות מבחינה טכנית, אולם ההפרש הכספי בין שתי ההצעות היה גדול מאוד.

אי.טי.אס חוייבה לשם לכל אחת מהמשיבות הוצאות בסך 35 אלף שקל. (ה.פ 429/96). «מאת יצחק דנון «בית המשפט אישר את זכייתה של חברת תמ"מ במיכרז "רכבת הזבל" של רשות הנמלים «טלגם: מדובר בהליך תקין והולם; האשמותיה של אי.טי.אס נגד הרשות לא יצאו מכלל חשדות וטרוניות

צרו איתנו קשר *5988