אושרה תוכנית פרי הר

הוועדה המחוזית אישרה להפקדה את תוכנית עמק פרי הר אותה יזמו הקיבוצים קריית ענבים ומעלה החמישה. התוכנית משתרעת על פני 470 דונם בין צומת פת, גבעת מרדכי, צומת ניות והולילנד, ונחשבת לתוכנית הגדולה ביותר במרכז ירושלים. עם השלמתה תקשר השכונה החדשה בין בית הכרם והקטמונים.

שטח התוכנית שייך לקיבוצים קריית ענבים ומעלה החמישה מאז מלחמת השחרור, בה התבקשו הקיבוצים לגדל במקום מטעים כדי להגדיל את מלאי המזון בבירה. בתמורה נתנו הקיבוצים קרקעות באיזור נס-ציונה.

במסגרת התוכנית תיבנה שכונת מגורים ובה 1,200 יחידות דיור בבניינים בגובה של חמש עד 12 קומות, וכן 40 אלף מ"ר שטחי משרדים ושטחים לתעשיית ההיי-טק. סה"כ ייבנו במסגרת התוכנית 150 אלף מ"ר. מתחת לבנייני המגורים ייבנה חניון מכוניות תת-קרקעי. את הבנייה יבצעו חברות שיכון עובדים וקלד"ש, במסגרת עיסקת קומבינציה שנחתמה עם הקיבוצים. שווי הקרקע מוערך בכ-100 מיליון דולר.

שאלת חלוקת הבעלות על זכויות הבנייה בפרוייקט בין הקיבוצים ומינהל מקרקעי ישראל טרם הובררה, וממתינים עתה להחלטת המנהל בנושא קרקעות הקיבוצים. מנהל מינהל מקרקעי ישראל, אבי דרכסלר, אמר לא פעם, שהדיון בנושא הבעלות יתקיים רק כאשר התוכנית תאושר לגמרי ותקבל תוקף.

התוכנית האדריכלית שהכין האדריכל זאב שיינברג משאירה את מרבית השטח ירוק, עם פארק בשטח 90 דונם בסמוך לצומת פת. 6.5 דונם יוקצו להגדלת הגן הבוטני. עוד יוקצו שטחים להקמת קריית חינוך גדולה שבה שני בתי ספר יסודיים ובית ספר תיכון. גם תחנת כיבוי האש שבמקום תורחב.

עוד אושרה להפקדה תוכנית מקב"ת (מיכרז קרקע בלתי מתוכננת) רמת רחל, בה ייבנו 900 יחידות דיור על דרך חברון. התוכנית אושרה לאחר שהוועדה המחוזית ביקשה לבצע בדיקות חוזרות של התוכנית, שמטרתן בדיקת כמות הצל שיטילו בתי השכונה החדשה על דרך חברון ועל הבתים בשכונת ארנונה הסמוכה. לאחר ביצוע הבדיקות הוחלט לאשר את התוכנית להפקדה

צרו איתנו קשר *5988