פרשת גולדין לא מתה: בית המשפט העליון עיכב את פירוק כלל אינווסטמנט

בפסק הדין של המחוזי חויבה כלל לשלם 40 מיליון שקל ליוסי שגב, שילמה עד כה 3 מיליון שקל

שופט בית המשפט העליון, אדמונד לוי, עיכב את ביצוע פסק הדין של שופט המחוזי, גבריאל קלינג, שחייב את כלל אינווסטמנט האוס, בשליטת גד זאבי, לשלם 40 מיליון שקל ליוסי שגב וחברת ההשקעות שבשליטתו, י.מ.ש. עד כה שילמה כלל שלושה מיליון שקל מהסכום. עיכוב הביצוע תקף רק לערעורים שהוגשו לבית המשפט העליון. לוי מציין, כי רק במקרים נדירים ניתן לעכב ביצוע פסק דין, וכי זהו מקרה כזה.

צו הפירוק ניתן בעקבות קבלת תביעה של שגב וי.מ.ש, לקבל מכלל 8.7 מיליון דולר שהיא חייבת להם. סכום זה הוא ספיח למעילה של אריה גולדין, שבוצעה בעת שניהל את כלל. כלל ערערה על פסק הדין הכספי, ובמקביל על צו הפירוק.

75% ממניות כלל מוחזקות, בעקיפין ובמישרין, בידי קבוצת גלקסו, נגדה פתח הבנק הבינלאומי בהליכי כינוס, עקב חוב של 280 מיליון שקל. גלקסו טוענת, כי ההחלטה על פירוק כלל מנעה ממנה הסדר פריסת חובות עם הבנק. במארס התיר המחוזי לשגב להגיש תביעת תרמית נגד גורמים שונים, ובכללם חברי גלקסו (דירקטורים של כלל).

לדברי לוי, צו הפירוק נגד כלל, לבקשת שגב, וצו הפירוק נגד זאבי, בעקבות בקשה שאליה הצטרף המנהל המיוחד, עלולים למנוע חזרת המצב לקדמותו אם יתקבל ערעור כלל, שסיכוייו טובים. לוי לא מביא בחשבון את ההליכים שנקט הבנק הבינלאומי נגד גלקסו. לוי קבע, כי יש להיענות לבקשה לעיכוב ביצוע, וכי ראוי להתנותו במתן ערבות, אך זה לא מעשי, מאחר שהוא מונה למנהל המיוחד בצו הפירוק של כלל. את כלל ייצגו עוה"ד ניצה פוזנר, אילן שביט ואביחי אהרונוב, ואת שגב עו"ד אופיר נאור. (ע"א 4670/03).