מונדיאל 2014

האצטדיון החדש בסאו פאולו, ברזיל, שייארח את משחקי מונדיאל 2014 / צלם: רויטרסהאצטדיון החדש בסאו פאולו, ברזיל, שייארח את משחקי מונדיאל 2014 / צלם: רויטרס

מונדיאל 2014 (12 ביוני עד ה-13 ביולי) הינו טורניר גביע העולם לאומות בכדורגל ה-19 בהיסטוריה. מארחת המשחקים היא ברזיל, שנתיים בלבד לפני שהמדינה הדרום-אמריקאית תחגוג בקיץ 2016 גם את קיומו של אירוע ספורט ענק נוסף - האולימפיאדה שתתקיים בריו דה ז'ניירו. המונדיאל יתפרס על-פני 12 ערים שונות ברחבי ברזיל, מפורטו אלגרה שבדרום, דרך ערי החוף המזרחיות ריו, רסיפה וסלבדור, ועד למנאוס שבצפון. התקציב הממשלתי שהקציבה ברזיל למונדיאל, כ-13.3 מיליארד דולר, עורר את זעמם של התושבים שבמשך כל השנה שקדמה לפתיחת הטורניר הפגינו באופן קשה נגד קיומו. לטענתם, עדיף היה להשקיע את כספי משלם המסים הברזילאי בצמצום הפערים הכלכליים-חברתיים במדינה, ובמוסדות חינוך, רפואה וכו'.

במשרד התיירות הברזילאי מצפים כי המונדיאל יגרום להאצת ההכנסות של המדינה, ומעריכים כי 600 אלף תיירים שיגיעו מחו"ל במהלך תקופת קיומו, בנוסף לתושבים המקומיים - יגרמו לתרומה של כ-3 מיליארד דולר לכלכלה (סכום שעדיין מהווה נתח קטן מאד מהתמ"ג השנתי של המדינה). עם זאת, קיים ספק באשר לכדאיות הבנייה של אצטדיוני הענק שהוקמו במיוחד לצורך טורניר גביע העולם, והחשש הוא שחלקם יהפכו ל"פילים לבנים" חסרי שימוש בתום המשחקים.

במונדיאל בברזיל ישתתפו 32 נבחרות שיכילו את כמה מהכוכבים הגדולים ביותר בכדורגל העולמי: לדוגמה ליונל מסי (נבחרת ארגנטינה וברצלונה), כריסטיאנו רונאלדו (פורטוגל וריאל מדריד), ניימאר (ברזיל וברצלונה), וויין רוני (אנגליה ומנצ'סטר יונייטד), אנדרס אינייסטה (ספרד וברצלונה), ועוד. על-פי סוכנויות ההימורים, המועמדת העיקרית לזכייה בתואר היא נבחרת ברזיל, שגם כך היא שיאנית הזכיות בטורנירי גביע העולם לדורותיהם (חמש פעמים עד כה). במידה ואכן תעמוד במשימה - נבחרת "הסלסאו" תניף את הגביע בפעם הראשונה מאז מונדיאל 2002, שנערך ביפן ודרום קוריאה.

מריו גצה נבחרת גרמניה גביע העולם 2014 / צילום רויטרס

דוח פיפ"א: 3.13 מיליון ישראלים נחשפו לשידורי מונדיאל 2014

עפ"י הדוח המקיף שפרסם ארגון הכדורגל העולמי אודות הרגלי הצפייה בברזיל 2014, כ-3.2 מיליארד מתוך תושבי העולם (46%) נחשפו לפחות לדקה אחת רצופה של הטורניר
צרו איתנו קשר *5988