טבע

שברה את כל השיאים

תעודת זהות

■תחום פעילות: יצרנית תרופות גנריות ומפתחת תרופות אתיות בהן הקופקסון
■מספר שנות פעילות: 108
■מנכ"ל: שלמה ינאי
■מספר שנות כהונה: 2
■שווי חברה: 39 מיליארד דולר
■מספר עובדים: 38,307

קצת קשה להאמין, אבל את שנת 98' - לפני עשור וקצת - סיימה טבע עם הכנסות של 1.12 מיליארד דולר ורווח נקי של 71 מיליון דולר. תוך עשר שנים הוכפלו הכנסות החברה פי עשרה והרווח הנקי גדל פי תשעה. את 2008 סיימה החברה עם הכנסות של 11.1 מיליארד דולר, ורווח נקי של 635 מיליון דולר. הרווח הנקי המתואם היה למעשה גבוה בהרבה - 2.4 מיליארד דולר, אם מנטרלים את המחיקות שהחברה ביצעה, שרובן קשורות לרכישת באר האמריקנית (9 מיליארד דולר במזומן ובמניות). עוד קודם לכן טבע הייתה חברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם, אך עם רכישת באר, שהייתה השלישית בגודלה, הפער בינה לשאר החברות הגנריות הלך והתרחב.

רכישת באר הייתה האחרונה (בשלב זה) בשרשרת של רכישות. מתחילת העשור רכשה טבע 12 חברות, כשהבולטת בהן, מלבד באר, הייתה רכישת אייווקס האמריקנית תמורת 7.8 מיליארד דולר. אשתקד טבע הוסיפה לעצמה גם יכולות ביו פרמצבטיות (פיתוח תרופות על בסיס ביולוגי) באמצעות רכישת קוג'נסיס עבור, והרחיבה את פעילותה בספרד עם רכישת בנטלי המקומית.

מחלוצות גיוס ההון

אך ההיסטוריה של טבע לא התחילה בעשור האחרון. טבע היא חברה ותיקה שהחלה לפעול בתחילת המאה הקודמת, בשנת 1901, כסיטונאית תרופות. מדענים שעלו ארצה לפני קום המדינה הקימו מספר חברות פרמצבטיות, ומיזוגן יצר את טבע, שבשנות החמישים הייתה מחלוצות גיוס ההון בבורסה המקומית.

ממיזוג נוסף בשנת 76' של החברות אסיא, צרי וטבע, נוצרה טבע כפי שהיא מוכרת היום. מספר שנים מאוחר יותר נרשמה החברה למסחר בנאסד"ק. באותן שנים כיהן כמנכ"ל החברה אלי הורביץ, מי שמכהן כיום כיו"ר הדירקטוריון. הורביץ פינה את כס המנכ"ל לפני שבע שנים ובמקומו מונה ישראל מקוב, ששימש בתפקיד חמש שנים. על נסיבות החלפתו של מקוב במנכ"ל הנוכחי, שלמה ינאי, נכתבו אלפי מילים. כזכור, ביום בהיר אחד הודיעה טבע במפתיע על עזיבתו של מקוב ומינויו של ינאי, וזכתה לתגובה צוננת משוק ההון.

נבואות הזעם התבדו

לאחר מספר חודשי חפיפה נכנס ינאי לתפקידו, והיום אפשר להגיד בוודאות שנבואות הזעם של שוק ההון באשר לחוסר ניסיונו בענף התבדו כלא היו. ינאי, אלוף בצה"ל במיל' ומנכ"ל מכתשים אגן, דורג לאחרונה ע"י המגזין World Pharmaceutical Frontiers במקום החמישי ברשימת 40 האנשים המשפיעים בתעשיית הפרמצבטיקה העולמית. למעשה, ינאי הוא המנכ"ל של חברה ציבורית הראשון ברשימה, והוא מקדים את מנכ"לי חברות נוברטיס ופייזר הגדולות מטבע בהרבה. לפני ינאי דורגו אנשי ממשל, ובמקום הראשון התמקם נשיא ארה"ב, ברק אובמה. לאובמה, אגב, יהיה תפקיד חשוב בקביעת מיצובה של טבע בעתיד - הנטייה של הממשל בראשותו היא פרו גנרית, וחקיקה תומכת בתחום הביו גנריקה צפויה לפתוח בפני טבע הזדמנויות חדשות.

צרו איתנו קשר *5988