ההזדמנות הסוציאליסטית של עיני

לאחר הפגנת שריר מעוררת השראה במעשה התקציב, עליו להחליש את הנמלים והחשמל

עופר עיני, אשר שיחק תפקיד מפתח בגיבוש תכנית התקציב, הוכיח שיש בארגז הכלים שלו כלים מושחזים לביצוע מהלכים במשק ולגיוס לשם כך את הממשלה ואת הציבור.

אני סבור שבעת הזו, נולדה לעיני הזדמנות לשני תיקונים הכרחיים בהסכמי העבודה במשק:

  1. למתן את כוחם של הוועדים החזקים של המונופולים
  2. לפעול ליישום החוק שאותו יזם, שמטרתו לחייב מעסיקים לנהל משא ומתן עם התאגדות עובדים לגיבוש הסכם עבודה קיבוצי במגזרים החלשים שאיש אינו שם לב לקיומם: מלצרים, עובדי ניקיון, קופאיות, עובדים סוציאליים, ועוד.

לבקשת עופר הוכנס לחוק ההסדרים סעיף שיחייב מעסיקים לנהל משא ומתן עם וועדי עובדים, לצורך קידום הסכם קיבוצי אשר מסגרת קשיחה להעסקה ויגן על זכויות העובדים.

בדרך כלל חלק גדול של חוק ההסדרים לא מיושם בפועל וברור שלמעסיקים במשק יש אינטרס בביטול גזירה זו, או לפחות בהימנעות משיתוף פעולה, אשר תביא ל"מוות טבעי" של החוק.

לדעתי על ההסתדרות לפעול לריכוז עבודת מטה שתיתן ייעוץ וכלים לעובדים שרוצים להתאגד ולחתור לחתימת הסכם קיבוצי ועל ידי כך תפעל ליישום העקרונות אשר בשמם הוקמה: הגנה על ציבור העובדים בכדי לאפשר לאנשיו קיום בכבוד.

יו"ר ההסתדרות הצליח להגן היטב על המגזר הציבורי בעת גיבוש תקציב המדינה ופרט לפגיעה מינורית בקצבת ההבראה, לא נגרע מציבור זה דבר משמעותי שהועבר לעוגת התקציב. גם אם המגזר הציבורי אינו נכון לוויתורים כספים מכיסו, מצופה ממנו שיחל בביצוע רפורמות ארגוניות בכלל, וביתר שאת במונופולים החזקים.

כוחם המוגזם של המונופולים, המצויים בשליטת הוועדים, גורם נזק גדול לכלכלה. זאת בשל גביית מחירים מופקעים המביאה לעלייה משמעותית במחירי מוצרי הצריכה ובכך פוגעת בעיקר בשכבות החלשות.

נמאס משביתות ועיצומים של מי שמרוויחים שכר בשחקים

יותר מכל מאס הציבור בשרירות הלב של וועדי עובדים במגזרים שמשתכרים פי שלושה וארבעה מהשכר הממוצע במשק ועם זאת ידם קלה על הדק העיצומים והשביתה. השבתות משיגות להסתדרות ולוועדים את מטרתם ומשפרות את הסכמי ההעסקה שלהם, אך הנזק התדמיתי של מהלכים אלה גדול.

יו"ר ההסתדרות שמבחין היטב בהלך הרוח הציבורי מבין שצריך להפקיע את השליטה של ההסתדרות והוועדים במונופולים, לדוגמא על ידי הכנסת מנגנון בוררות מוסכמת על ההנהלות והוועדים. מהלך זה יאפשר מצד אחד לוועדים להגן על עובדיהם, אך מצד שני ימתן את השימוש המוגזם בנשק השבית, ובכך יספק הגנה לכלל הציבור.

צעדים מסוג זה יחזקו את כוחו של עופר עיני וההסתדרות בטווח הארוך ויאפשרו לו לבצע מהלכים משמעותיים הן במגזר הממשלתי והן במגזר הפרטי. בדרך זו יתאפשר להסתדרות להגן על זכויות העובדים במשק במקומות שבהם הגנה זו נדרשת באמת.

אורי שרון, היה בעבר יועץ בכיר לשר השיכון ומשרד התחבורה וכיום עוסק בפיתוח עסקי וגיוס הון מייצג בארץ את קרן הון הסיכון האוסטרית. "Danube Equity" לתגובות: ecotec.isr@gmail.com

צרו איתנו קשר *5988