ענקית שבבים ישראלית חדשה: מלאנוקס לקראת רכישת קופרגייט ב-150-200 מ' ד'

מלאנוקס, המפתחת פתרונות לתקשורת מהירה בין משאבי מחשוב בארגונים, הביעה עניין בקופרגייט, המפתחת שבבים להעברת תקשורת מהירה בבתים, כבר בתחילת השנה * שתי החברות זכו בעבר בתואר הסטארט-אפ המבטיח של "גלובס"

לא כל יום מרגישים בעולם העסקים הישראלי את משק כנפי ההיסטוריה, לא כל שכן בתחום ההיי-טק ועל אחת כמה וכמה בתקופה שכזו. על הפרק עומד לקרות אירוע שכמוהו לא ראינו מעולם: מיזוג של שתי חברות ישראליות בולטות בתחום השבבים. ל"גלובס" נודע כי חברת מלאנוקס עתידה לרכוש בקרוב את חברת הסטארט-אפ קופרגייט לפי שווי של 150-200 מיליון דולר. הרכישה אמורה להיסגר במהלך החודש הקרוב והיא תהיה מורכבת ממזומן ומניות.

אין סינרגיה אוטומטית

הסיפור של שתי החברות מגיע פחות או יותר מאותן המקורות. הנהלות החברות מכירות היטב אחת את השניה, שתיהן הוקמו באותה התקופה ושתיהן גם זכו בתואר הסטארט-אפ המבטיח של "גלובס" (מלאנוקס ב-2005 וקופרגייט ב-2007).

מלאנוקס, שמפתחת פתרונות לתקשורת מהירה בין משאבי מחשוב בארגונים, נסחרת כיום לפי כ-520 מיליון דולר בנאסד"ק אחרי הנפקה מוצלחת שביצעה בתחילת 2007. החברה מנוהלת בידי המייסד איל וולדמן, שהקים אותה ב-1999, והיא מחזיקה בקופתה כ-190 מיליון דולר.

קופרגייט הוקמה בשנת 2000 על ידי דוד באום וישראל ליפשיץ ומנוהלת על ידי גבי הילביץ'. קופרגייט נחשבת לספינת הדגל של הסטארט-אפים הישראלים בתחום השבבים. החברה, שפיתחה שבבים להעברת תקשורת מהירה בבתים על גבי חוטי הטלפון הקיימים, הייתה אחת החלומות של ההיי-טק הישראלי והציפיות - הן של המשקיעים בחברה והן של השוק - היו להנפקה במאות מיליונים. וולדמן, דרך אגב, ישב בדירקטוריון החברה עד לפני כשנתיים.

אלא שאז הגיע המשבר הכלכלי, שערי הנאסד"ק נסגרו בפני חברות צעירות והשווי של חברות השבבים בתחום התקשורת קרס בעשרות אחוזים. כך, מצאה את עצמה קופרגייט בפני ברירה אכזרית - להירכש בתמורה נמוכה יחסית או לגייס הרבה כסף על מנת לבצע השקעה משמעותית שתאפשר לה להמשיך ולהוביל. החברה אמנם קנתה ב-2008 פעילות להעברת תקשורת מהירה על גבי חוטי החשמל בבתים מחברת קונקסנט, אך זה עדיין לא הספיק בכדי להישאר בעמדת מובילות לאורך זמן.

מלאנוקס בדקה רכישת וולטייר

בין מלאנוקס וקופרגייט אין סינרגיה אוטומטית. שתיהן אמנם פועלות בסגמנט מקביל - מוליכים למחצה עבור תקשורת מהירה - אך הטכנולוגיות ושווקי היעד שונים לגמרי. בעוד מלאנוקס של היום פונה לשוק הארגוני, קופרגייט פונה לצרכן הביתי. ההבדל בין הפעילויות מחייב מיקוד טכנולוגי אחר וגם דגשים אחרים מהבחינה הפיננסית, התפעולית והשיווקית.

אלא שלוולדמן יש שאיפות גדולות. בעבר התבטא כי הוא רואה את מלאנוקס הופכת לחברה גדולה באמת ומיזוג שכזה הוא קפיצת דרך להגשמת החזון. ל"גלובס" נודע כי בתחילת השנה פנתה מלאנוקס לבנק ההשקעות ברקליס בכדי שיחפש לה רכישה מתאימה בישראל, כאשר על הפרק עמדו מהרגע הראשון וולטייר, שפועלת בתחום דומה לזה של מלאנוקס, וקופרגייט. עוד נודע כי לפני מספר שבועות חלה פריצת דרך במגעים בין החברות, אולי בעקבות שיפור בתוצאותיה של מלאנוקס ואופטימיות לגבי שווי השוק שלה.

מי מרוויח מהעסקה

מהבחינה הפיננסית מלאנוקס מבצעת עסקה שתתרום לה כמעט מהרגע הראשון לשורה התחתונה. קופרגייט רווחית כבר מזה כשנתיים ובנתונים שפרסמה תמיר פישמן לאחרונה לגבי היחסים הפיננסיים של החברה, עולה כי ההחזר על ההון (ROE) של קופרגייט עומד על כ-28% בשנת 2008, הרבה מעל ל-10% שרשמה מלאנוקס בתקופה זו. כמו כן, מהנתונים עולה כי לחברה יש יתרת מזומנים משמעותית בקופה.

היסטוריית ההשקעה בקופרגייט כוללת מספר קרנות: תמיר פישמן, שהיא המחזיקה העיקרית במניות החברה; קרן אתגר; קרן כרמל; מוטורולה ונצ'רס; טכננופלס; ו-ETV. במונחי הקרנות מדובר באקזיט מוצלח למדי, אם כי לא שאפתני כפי שקיוו לו. עדיין מדובר בהחזר של לפחות פי 5-6 על הכסף, תלוי בהסדר המדויק בין החברות ובשיעור המזומן והמניות שיהיו משולבים בעיסקה.

קרן תמיר פישמן אמורה לקבל שליש מסכום העסקה - כ-50-60 מיליון דולר. על פי ההערכות, מייסדי קופרגייט, דוד באום וישראל ליפשיץ, צפויים לקבל מיליוני דולרים לפחות.

ממלאנוקס ומקופרגייט נמסר בתגובה כי החברות אינן מגיבה לשמועות. *

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988