נורווגיה מכרה את כל מניות אלביט מערכות שברשותה בגלל "הכיבוש"

הסיבה: אלביט סיפקה מערכות הגנה לגדר ההפרדה ■ נורווגיה: "איננו רוצים לממן חברות שתורמות באופן ישיר לאלימות ולהפרה של החוק הבינלאומי" ■ האנליסט יואב בורגן: "יפי נפש שמתעסקים בפוליטיקה ועיוות המציאות"

קרן הפנסיה הממשלתית של נורווגיה, המנהלת נכסים בהיקף 400 מיליארד דולר, מכרה את כל החזקותיה ביצרנית הנשק אלביט מערכות כיוון שהאחרונה סיפקה מערכות הגנה שהותקנו על גדר ההפרדה. כך מדווחים מקורות תקשורת זרים, ומציינים כי הקרן מכרה מניות של אלביט בהיקף 5.4 מיליון דולר ובכך חיסלה את החזקותיה במניה.

"איננו רוצים לממן חברות שתורמות באופן ישיר לאלימות ולהפרה של החוק הבינלאומי", אמרה שרת האוצר הנורווגית קריסטין הלוורסן. "חופש התנועה של האנשים החיים בשטחים הכבושים הוגבל באופן בלתי מתקבל על הדעת".

מהלך זה של ממשלת נורווגיה מגיע לאחר הפרסום לני כשבועיים בעיתון הנורווגי "NorWatch" לפיו קרן הפנסיה של נורווגיה שוקלת למכור את החזקותיה באפריקה ישראל בשל בנייתה במעלה אדומים מעבר לקו הירוק.

הלוורסן ציינה היום כי בית הדין הבינלאומי קבע שגדר ההפרדה עומדת בניגוד לאמנת ז'נבה הרביעית וכי "הרשויות בנורווגיה פועלות בהתאם לקביעה זו". לדבריה, "מערכת המעקב (שהתקינה אלביט בגדר ההפרדה - ע.ב.י) תוכננה לפי דרישות הקונה (ממשלת ישראל - ע.ב.י) ואלביט מודעת היטב למיקום והצורך של המערכת הזו".

קרן הפנסיה של נורווגיה מנוהלת על-ידי הבנק המרכזי במדינה והיא פועלת לפי כללים אתיים שמגדיר משרד האוצר. בעבר חיסלה הקרן השקעות בחברות שעסקו בפיתוח נשקים גרעיניים, חברות שהזיקו לסביבה וחברות שפגעו בזכויות אדם או בזכויות עובדים.

תגובות חריפות בישראל

התגובות למהלך של נורווגיה, כצפוי, חריפות. "על כל יפה נפש סקנדינבי שמחרים את אלביט מערכות אפשר למצוא 2 משקיעים רציניים שייכנסו לשם בכיף", אומר ל"גלובס" האנליסט יואב בורגן מלידר שוקי הון. "לבטח ניתן יהיה למצוא למצוא משקיעים פיננסיים הממוקדים בעשיית רווחים שלא מתעסקים בפוליטיקה ועיוות המציאות".

תגובה קשה גם במשרד החוץ להחלטת ממשלת נורווגיה וישראל צפויה לגנות את ההחלטה. שר החוץ, אביגדור ליברמן, נמצא בימים אלה בביקור באפריקה, ובמשרד החוץ אישרו אחר הצהריים את הפרטים אולם הביעו זעם כי משרד החוץ הנורווגי הזדרז לפרסם את המידע לפני שהודיע למשרד החוץ הישראלי על ההחלטה בצינורות רשמיים.

מנהל התקשורת הישראלית במשרד החוץ, יוסי לוי, אישר את הידיעה ואמר כי "מדובר במקרה חמור מבחינת ישראל", והוסיף כי ישראל תגיב בהתאם.

ממשרד התמ"ת נמסר כי מדובר בהחלטה מצערת מאוד. "אלביט היא חברה טכנולוגית מתקדמת, המהווה מודל לחיקוי מוניטין בין-לאומיים ונהנית ממגוון שיתופי פעולה בין-לאומיים ופעילותה חסכה חיי אדם ושכול רב ובכך אף מנעה את החרפת הסכסוך באזורנו. צר לנו כי החלטות פוליטיות פוגעות בפעילות של כלי כלכלי כה חשוב כקרן הזאת, היכולה דווקא לשמש גשר בין הקהילות העסקיות והטכנולוגיות של ישראל ונורבגיה".

צרו איתנו קשר *5988