ח"כ תירוש: "אמשיך להילחם עבור האזרחים במס הבצורת"

הדיון, שאמור היה להיות ענייני ומקצועי, הפך לסוער וצעקני - בין היתר בשל הפרסום ב"גלובס" לפיו 5 חברי הכנסת השותפים ליוזמה מטפחים בעצמם גינות לא קטנות ■ תירוש: "נוח לצאת בתקשורת ולהגיד שקראתי למרי אזרחי"

"אני אדם שקול ואיני חוזרת בי, ככל שיאיימו עליי יותר, ככל שינסו לרפות את ידי, כך אמשיך ביתר שאת להילחם עבור האזרחים במס הבצורת"- כך אמרה היום (ב') ח"כ רונית תירוש, יוזמת "מרד הח"כים" כנגד תשלום היטל הבצורת, בדיון שקיימה ועדת הכספים של הכנסת בנושא.

אלא שהדיון, שאמור היה להיות ענייני ומקצועי, הפך לסוער וצעקני - בין היתר בשל הפרסום ב"גלובס" לפיו 5 חברי הכנסת השותפים ליוזמה מטפחים בעצמם גינות לא קטנות.

תירוש אמרה כי "מעולם לא קראתי להפר את החוק, אף אחד לא צריך ללמד אותי דמוקרטיה מהי. אני יודעת בדיוק מה ניתן לעשות בגבולות הכלים הדמוקרטיים. אם הייתי רוצה לקרוא למרד או למרי אזרחי, מה שמעולם לא נקבתי בשמו, הייתי אומרת לא לשלם. אבל אם טרחתי לשבת על מסמך שמדריך איך לעשות את הדברים, סימן שאני לא מפירה את החוק", אמרה.

לדברי תירוש, "יותר נוח לצאת בתקשורת ולהגיד שקראתי למרי אזרחי. פתאום הבעיה היא לא מרד המים אלא רונית תירוש. מצלמים לנו את הבתים. מעולם לא קראתי למרד, קראתי כן להשעות, כן לסרבל ככל שהחוק מתיר. זו זכותנו המלאה".

במהלך הדיון נשמעו קריאות גנאי. תירוש כינתה את ח"כ מירי רגב "שקרנית" לאחר שזו טענה כי תירוש הצביעה נגד היטל הבצורת שאושר בוועדה ביולי. רגב מצידה השיבה לתירוש וקראה לה "עבריינית". לדבריה, תירוש הסיתה לפגיעה בחוק. "זה מסביר את מצב החינוך בארץ", המשיכה רגב תוך שהיא מתייחסת לתקופת כהונתה של תירוש בעבר כמנכ"לית משרד החינוך.

הכל תלוי בחורף הגשום

נציגי משרד האוצר ואנשי רשות המים אמרו בדיון כי אין לבטל כעת את היטל הבצורת וכי במידה שהחורף יהיה גשום, ההיטל יבוטל. לדברי שאול מרידור, נציג אגף התקציבים במשרד האוצר בדיון, "הממשלה מקצה יותר כסף למשק המים מאשר מה שההיטל מכניס. המס הזה נולד ברשות המים ולא במשרד האוצר. ההכנסות מההיטל הן מיליארד שקל. אם אתם מצפים שנוותר על הסכום הזה ונעלה את המע"מ או נטיל מס אחר, אתם הרי תתנגדו לכך", אמר מרידור.

נציגת רשות המים, תמי שור, הוסיפה בדיון כי "צריך לזכור שאמנם היו גשמים בסוף השבוע האחרון אבל החורף הגיע השנה באיחור. בחודש אוקטובר לא ירדה טיפה אחת של גשם וחמש השנים האחרונות היו קשות. בנוסף, גם אין ירידה בצריכה הפרטית אם יורד גשם. הרבה יותר קשה לשכנע אנשים שלגשם שהם רואים בחוץ אין מרפא מבחינת משק המים".

בתום הדיון אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, כי הדיון שסטה ממסלולו ייקבע לשעה מאוחרת היום וחברי הוועדה יידרשו להגיע בימים הקרובים להבנות. גפני פנה לאנשי רשות המים והאוצר ואמר להם כי "החוק הזה גרוע וחמור. כעת לאחר שהציבור כולו נחשף לחשבוניות המנופחות, המצב כפי שהוא כיום לא יימשך, זה ברור. השאלה אם נגיע להבנות ונבטל את החוק לחודשי החורף במידה שהחורף יהיה גשום. אם לא נגיע להבנות, נעשה זאת כחקיקה".

צרו איתנו קשר *5988