"אי-אפשר לרצות כל הזמן את כולם"

נינט טייב פרשה הבוקר במסיבת עיתונאים את החזון האמנותי החדש שלה ואת המחיר שהיא מוכנה לשלם עבורו, לקראת צאת אלבומה החדש "קומוניקטיבי"

"הייתי רוצה הקשבה ממקום פשוט ונטול דעות קדומות. אחר כך, שכל אחד יחליט מה שהוא רוצה ואקבל בהבנה את כל התגובות. אני עושה דרך, ובמקום שבו אני נמצאת, זו אני וככה אני נשמעת. באופן טבעי, לא לכל אחד קל להתחבר ויש קהלים שינטשו אותי". כך אמרה הבוקר נינט טייב במסיבת עיתונאים על אלבום הסולו השני שלה - "קומוניקטיבי".

הררי דיו כבר נשפכו בשבועות האחרונים על המהפך הסגנוני שאותו עברה זוכת העונה הראשונה של התוכנית "כוכב נולד", מאמי לאומית שהפכה לנערת רוק. את שירי "קומוניקטיבי" כתבה נינט והלחינה במשותף עם חברי להקת רוקפור, האחראים לצידה גם לעיבודים ולהפקה המוזיקלית של האלבום.

נינט טייב / צלם: יחצ

פחות קומוניקטיבית. נינט טייב במסיבת העיתונאים הבוקר

לא עוד חידושים מתקתקים לגלי עטרי, היהודים וזוהר ארגוב. לא עוד פופ-רוק מיינסטרימי מבית היוצר של אביב גפן. הרוק האלטרנטיבי הקשה לעיכול המאפיין את אלבומה החדש של נינט, ממנו כבר שוגרו לרדיו ארבעה סינגלים, הציב גם בפני מעריציה הנאמנים ביותר מחסום קשה לפריצה. לראיה, הופעתה בפסטיבל ערד האחרון שזכתה לביקורות מעורבות (בלשון המעטה) ויחס קריר של קהל האלפים שנכח באירוע.

"אחרי ההופעה בערד אני מוכנה לספוג כל דבר", אומרת נינט ספק בצחוק ספק ברצינות. "אין ספק שזה היה אירוע ששינה אצלי דברים, אבל זה מחיר שאני מוכנה לשלם. בעצמי אני לא יודעת איך ארגיש בעוד שנתיים כלפי השירים האלה. הם שונים לחלוטין מהאלבום הראשון, 'יחפה', ועדיין האלבום ההוא תיעד במדויק מי שהייתי אז, כשם ש'קומוניקטיבי' מתעד את מי שאני היום".

*קיבלת החלטה לכתוב ולהלחין את כל שירי האלבום החדש בעצמך, למרות שלא היה לך כמעט ניסיון קודם ביצירה. חשבת, בשלב מסוים, לפנות שוב ליוצרים חיצוניים?

"היה לי ברור שחלק מהעניין הוא לבטא את עצמי בעצמי. זה לא אומר שלא אפנה בעתיד לעוד יוצרים, אבל במקרה של 'קומוניקטיבי' הכול נשאר במשפחה, כלומר אני והחברים מרוקפור שקיבלו ממני בסיס של שירה וגיטרה ומשם בנינו יחד שירים שלמים. התהליך היה עבורי בית ספר מדהים. על סאונד, למשל, לא ידעתי כלום לפני תהליך ההקלטות הנוכחי".

*איך הגיבו בחברת התקליטים שלך, הליקון, לשירים החדשים?

"אשקר אם אגיד שלא הייתה מלחמה קטנה בפגישות הראשונות איתם. אני מבינה את זה. כמו כל מי שנחשף לראשונה לכיוון המוזיקלי שבו בחרתי, גם הם ניסו לשכנע אותי לבחור בנתיב קל יותר לעיכול ובסופו של דבר החליטו להאמין במה שבחרתי לעשות. המילה האחרונה, בסופו של דבר, הייתה שלי לכל אורך הדרך. גם בעבודה בחדר החזרות ובאולפן מול חברי רוקפור. ידעתי בדיוק איך אני רוצה שכל שיר יישמע, ולמרות שהייתי פתוחה לביקורת ולהצעות גם לא רציתי להתרחק מחזון שהאמנתי בו בכל ליבי".

*את מאוכזבת מכמות ההשמעות ברדיו?

"ממש לא. בסך הכול ברדיו מפרגים מאד ואין לי טענות. היה סינגל אחד, 'הכלה', שהשמיעו פחות ואלו דברים שקורים. גם אנשים ברחוב הגיבו בהמון חום ופרגון. זה מחמם לי את הלב, כי בסופו של דבר בשביל מי אני עושה מה שאני עושה? אני מקווה שמאזינים יתחברו ויתרגשו. אז נכון, הייתה אישה אחת שאמרה לי: 'זה לא מתאים לך הרוק שאת עושה עכשיו', ואני בטוחה שיש עוד החושבים כמוה, אבל אי אפשר לרצות כל הזמן את כולם. אתה יכול לעשות את המיטב שבו אתה מאמין ברגע נתון ולקוות לטוב".

*הופעות נוספות?

"ברור. סיבוב ההופעות מתחדש בקרוב, ואני מוכנה להגיע לכל מקום בארץ שבו יש במה".

*סרט הקולנוע הראשון בכיכובך, "קירות" של הבמאי דני וולמן, יוצא למסכים בחודש הבא. קמפיין מתוכנן היטב או צירוף מקרים?

"צירוף מקרים, אבל אני מברכת עליו".

*שם האלבום, "קומוניקטיבי", הוא סוג של בדיחה פרטית או מביע אמונה אמיתית שלך שהחומרים אכן קומוניקטיביים?

"זו בדיחה פרטית של החברה שעבדו על האלבום. לא צריך לקחת כל דבר יותר מדי ברצינות. בלי קשר, אני באמת מאמינה שמי שיישב עם הדיסק ופשוט יקשיב יתחבר. מוזיקה זו מוזיקה. מי שאוהב מוצא דרך".

*הראשון לקבל ממך עותק של האלבום היה בונו, סולן יו.2, שאותו פגשת בטקס פרסי המוזיקה האירופאי של רשת MTV. הוא כבר שלח לך ביקורת בונה?

"הוא לא שם עליי. כבר כמה ימים אני מנג'סת למנהלת האישית שלי, שתבדוק אם כבר הגיע איזה מייל או טלפון מחו"ל וכלום". *

"קומוניקטיבי" יוצא ביום שלישי הקרוב, ה-17 בנובמבר

צרו איתנו קשר *5988