תעשיית הפורנו סימנה את התלת-מימד כיעד הבא שלה

תעשיית הפורנו נחשבת לאחת המאמצות הראשונות של טכנולוגיות מתקדמות ■ היא דחפה קדימה את פורמט VHS בקלטות הווידיאו, את ה-DVD, האינטרנט והבלו-ריי - ועכשיו כבר מפתחים שם תכני תלת-מימד לסלון הביתי

מבט על לאס-וגאס לפני כשבועיים הראה מי למעשה מוביל את תעשיית הטכנולוגיה בעולם: בעוד שבצד אחד, בתערוכת האלקטרוניקה הגדולה CES, הציגו חברות ענק כמו פנסוניק וסוני דגמים ראשונים של טלוויזיות תלת-מימד - מעבר לכביש, בתערוכת הבידור למבוגרים AVN, כבר הוצגו סרטי פורנו ראשונים בטכנולוגיה החדישה שיהיה ניתן לצפות בהם בבית.

זו לא תהיה הפעם הראשונה שתעשיית הפורנו מקדימה לאמץ טכנולוגיה מתקדמת. גם האינטרנט, הבלו-ריי, ה-DVD ואפילו קלטות הווידיאו הישנות נהנו מתמיכתו של שחקן משמעותי זה.

תעשיית הטכנולוגיה הלכה תמיד לצד תעשיית הפורנו. שתי התעשיות מצאו תמיד נקודות ממשק, כשכל אחת מקדמת את השנייה. דוגמה בולטת לכך היא עולם האינטרנט, שגילה לאנשים כמה קל לצרוך תוכן למבוגרים בכל מקום שבו יש חיבור לרשת ומעט פרטיות. לא פלא אם כן שתעשיית הפורנו היא אחת הרווחיות ביותר בעולם האונליין.

בחזרה ללאס-וגאס. שתי התערוכות, CES ו-AVN, מתקיימות זו לצד זו כבר תקופה ארוכה. הדבר אינו מקרי. הקהל הגברי שמציף את תערוכת הגאדג'טים הוא ככל הנראה גם קהל של צרכני פורנו בחלקו. ההזדמנות של התעשייה לחלוק את החידושים עם הקהל הזה, שזה עתה סיים לראות את הטלוויזיות ונגני הבלו-ריי החדשים, הוכח בינתיים כמוצלח. "פורנו הוא המנוע הסודי שדוחף אימוץ של טכנולוגיות, כולל משחקי וידיאו", אמר בעבר העורך הבכיר של מגזין "פלייבוי", סקוט אלכסנדר.

"זה נראה מובן מאליו. הדבר הראשון שאנחנו עושים אחרי שאנחנו ממציאים מכונה והופכים אותה לרווחית, היא להשתמש בה לצפייה בפורנו", כתב דיימון בראון, מחבר הספר "פורנו ופונג: איך GTA, טומב ריידר ומשחקים סקסיים אחרים שינו את התרבות המודרנית", בבלוג שלו. לדבריו, "בכל טכנולוגיה חדשה הפורנו תקע את הדגל שלו שם ראשון, או לפחות זמן קצר אחרי".

שיפור באיכות המציצנות

תערוכת CES האחרונה סבבה בעיקר סביב התלת-מימד. ענקיות הטכנולוגיה הציגו את החידושים שלהן בתחום, אך הבעיה הגדולה כרגע היא היצע תכנים לא גדול ממש לפורמט. חברת שידורי הלוויין Direct TV תתחיל לשדר ביוני הקרוב 3 ערוצי תלת-מימד - ספורט, דוקומנטרי וסרטים. סוני מתכננת להשיק ב-2011 ערוצי טלוויזיה בתלת-מימד ביחד עם דיסקברי ו-imax, ולחגיגה צפויים להצטרף גם שידורי המונדיאל בקיץ על-ידי ערוץ ESPN. המבחר המצומצם יחסית לא צפוי עדיין להוביל צופים רבים לאמץ את הטכנולוגיה בסלון הביתי שלהם.

אך יש תקווה: תעשיית הפורנו כבר סימנה את התלת-מימד כיעד הבא שלה, דבר שמבטיח כמעט שהטכנולוגיה נמצאת כאן כדי להישאר. אחת הסיבות לכך היא ירידה של עשרות אחוזים במכירות כותרי ה-DVD למבוגרים, בעקבות מעבר לצריכת תכנים דומים באופן חוקי או לא חוקי דרך האינטרנט, והצעת סרטים למבוגרים ישירות בטלוויזיה (VOD) או בכבלים.

הדבר לא יקרה מיד, בעיקר בגלל שיקולי עלות, כפי שמציינים מפיקים בתחום. להערכת גרהם דייוויס מסטודיו אלגנט אנג'לס, הפקת סרט פורנו בתלת-מימד יקרה משמעותית מהפקת סרט פורנו רגיל, שעלותה 25-40 אלף דולר.

אלי ג'ון, מייסד דיגיטל פלייגראונד, מעריך כי סרט פורנו בתלת-מימד עולה ב-30% יותר מאשר סרט רגיל, אך חושב כי ההשקעה כדאית, מאחר שסרט בתלת-מימד מגביר את תחושת המציצנות ונותן לצופה הרגשה כאילו הוא נמצא באותו חדר עם השחקנים - דבר שבסרטים מסוג זה מחדד את החוויות.

רוב סמית', מנהל הפקות בקבוצת האסלר וידיאו, משדר מעט פסימיות. "אנחנו רוצים לעשות הפקות תלת-מימד, אך לא מרגישים שחדירת מסכי הטלוויזיה הגיעה לכמות שאנחנו צריכים בבתים. אני מקווה שעד הרבעון הרביעי של 2010 תהיה הצדקה לעשות הפקות בתלת-מימד".

איפור מיוחד לבלו-ריי

פורמט בלו-ריי, המציע צפייה בתוכן וידיאו באיכות גבוהה (HD), מציג עוד תחום שבו תעשיית הפורנו הראתה כי ידה על העליונה. בתחילת 2007, באמצע המאבק העיקש שניגר בין טכנולוגיית הבלו-ריי של סוני לבין טכנולוגיית HD-DVD של טושיבה, יצאה סוני בהצהרה כי תאסור על הפצה של סרטים כחולים דרך הפורמט שלה. לכולם היה ברור כי ההתחסדות של סוני לא תחזיק מעמד זמן רב. איסור כניסה של תעשייה שמגלגלת עשרות מיליארדי דולרים בכל העולם אל תוך פורמט טכנולוגי, עשויה לקבור אותו באופן כמעט מיידי.

ואכן, בכירי סוני הבינו מהר מאוד כי אם לא יירדו ממגדל השן ויתקנו את הטעות שעשו, גורל הבלו-ריי יהיה כגורל פורמט קלטות הווידיאו בטאמקס, שכשל כישלון חרוץ בתחילת שנות ה-80 מול פורמט ה-VHS, שזכה לנאמנותה של תעשיית הפורנו. גם ה-DVD זכה לעדנה כבר בתחילת דרכו, כשסרטים כחולים הפכו לעניין שבשגרה עוד בטרם הוליווד נכנסה עמוק לתחום.

הכמיהה לטכנולוגיה בתעשייה הזו כה גדולה עד שבתערוכת הבידור למבוגרים בלאס-וגאס הוצעו למכירה ערכות איפור מיוחדות לשחקניות פורנו שרוצות להסתיר פגמים המתגלים ברזולוציות הגבוהות שמספק פורמט בלו-ריי. אחת הבעיות בפורמט HD היא שרואים בו כל נמש וכל שערה, ואיפור רגיל כבר לא מתאים לטכנולוגיה זו.

השמרנות של אפל

נוסף לאמצעי הבידור הסלוניים אומצו במהרה על-ידי תעשיית הפורנו העולמית. גם הסלולר הולך יד ביד עם התעשייה זמן רב. בישראל, למשל, מספקות חלק מהמפעילות הסלולריות אפשרות לצפות בתוכני וידיאו למבוגרים באמצעות הטלפון בפורטלי דור שלישי.

מי שמחזיק באמתחתו טלפון חכם יכול גם ליהנות מאפליקציות בתחום, אבל לא בכל מקום. בעולם האפליקציות ל-iPhone של אפל, הפתיחות לתכנים פורנוגרפיים אינה גדולה. אפל מאפשרת להעלות לחנות האפליקציות שלה רק אפליקציות פורנו רכות, שכוללות נשים בלבוש מינימלי או עם צנזורה.

גוגל, לעומתה, משדרת יותר חופשיות, כדרכה. לפני מספר חודשים ניתנה אפשרות לבעלי טלפונים מבוססי מערכת ההפעלה של גוגל, אנדרואיד, להוריד מאתר האינטרנט את חנות MiKandi, שמאפשרת כניסה לפורטל סקס עם מגוון של אפליקציות בתחום. MiKandi היא חנות עצמאית של שלל אפליקציות פורנוגרפיות, שבעתיד צפויה להיפתח גם למערכות הפעלה סלולריות נוספות מלבד אנדרואיד של גוגל.

הכסף הגדול צפוי להוביל את היצרניות לפתוח את חנויות האפליקציות ליישומי פורנו נוספים. ברגע שייפרץ הסכר, אנו צפויים לראות את המפתחים משתמשים ביכולות המתקדמות של הטלפונים גם בתחום זה. ה-iPhone, למשל, כולל מגוון רחב של טכנולוגיות, בהן מצפן, חיישן תנועה, מיקרופון והתקן GPS, שמשמשים באפליקציות שונות ומשונות, מנשיפה למיקרופון לצורך ניפוח מכונית ועד ניעור הטלפון לצורך ניעור קובייה.

יהיה מעניין לראות אילו רעיונות יהיו למפתחי האפליקציות בתחום התכנים למבוגרים לשימוש ביכולות אלה ואחרות.

אלטרנטיבה רובוטית

ענף הרובוטים עדיין לא זכה להצלחה המקווה, על אף שכבר עשרות שנים רואים פיתוחים שונים וחלקיים בתחום. תעשיית הפורנו עשויה, ככל הנראה, לקרב את הציבור לרובוטים באמצעות רוקסי, רובוטית סקס בעלת אישיות, שנחשפה בתערוכת AVN בתחילת החודש.

רוקסי מגיעה עם כיסוי דמוי עור ואינטליגנציה מלאכותית, שכוללת מבחר של כמה אישיויות, מבחורה נועזת ועד לביישנית. "היא לא יכולה לשאוב אבק או לבשל, אבל היא יכולה לעשות כל דבר אחר שתרצו", אמר מפתח הרובוט, דגאלס היינס, לסוכנות הידיעות AFP.

כך, עם רובוטים, סרטים, אפליקציות ומגוון טכנולוגיות אחרות, תעשיית הפורנוגרפיה משמשת כבר שנים כאחד המאיצים המשמעותיים של תעשיית האלקטרוניקה הבידורית. בחלק מהמקרים, היא אף יכולה לעזור לטכנולוגיות שעדיין לא הצליחו לזכות לחשיפה אצל קהל גדול מאוד.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988