חשד: מדליפי הבגרות במתמטיקה - כותבת השאלות ומרצה בטכניון

המשטרה עצרה את ארז כהן, מרצה בטכניון ומורה ב"אנקורי", בחשד שהדליף את השאלונים לתלמידים ■ יחד עמו חשודים רחל קדם, מורה החברה בוועדה שחיברה את הבחינות, וקיריל רוחובץ, סטודנט בטכניון

מי ישמור על השומרים? המשטרה התירה היום (א') לפרסום כי עצרה 3 חשודים בהדלפת שאלון בחינת הבגרות במתמטיקה ל-4 יחידות.

החשודים הם רחל קדם, חברה בוועדה שכתבה את הבחינות; ארז כהן, מרצה בטכניון ומורה ברשת "אנקורי"; וקיריל רוחובץ, סטודנט בטכניון.

המשטרה חושדת כי לפני מספר חודשים פנתה קדם לכהן כדי שייעץ לה בקשר לתכנים של הבחינה, ולשם כך העבירה לו את טופס הבחינה. כהן, חושדת המשטרה, העביר את הבחינה לתלמיד שלו בשם קיריל רוחובץ, שביקש ממנו סיוע לקרוב משפחתו המתכונן לבגרות.

על-פי החשד, לאחר שהבחינה הגיע לידיו החליט רוחובץ להפוך את המידע שבידיו לכסף והציע את הבחינה למכירה. כך, על-פי החשד, הגיע הטופס למאות תלמידים ברחבי הארץ.

בחינת הבגרות במתמטיקה עוררה בשבוע שעבר סערה גדולה, לאחר שמספר ימים לפני מועד הבחינה התקבלו במשרד החינוך הודעות לפיהן הבחינה הודלפה. ברשת החברתית פייסבוק ניסו תלמידים לתור אחר הבחינה המודלפת, ובמקביל במשרד החינוך החלו לשקול את דחיית הבחינה למועד אחר. לבסוף הוחלט במשרד לקיים את הבחינה במועד אך להרכיבה משאלות אחרות שנלקחו ממועד ב' שאמור היה להתקיים בחודש יולי.

על מנת לנסות ולמנוע הדלפה וכדי להפיצה במהירות, העלו במשרד החינוך את הבחינה לאתר מיוחד ואיפשרו כניסה אליו לבתי-הספר כשעה לפני מועד הבחינה. במשרד החינוך לא לקחו בחשבון את העומס על שרתי האתר המיוחד, שכמובן קרס עקב כניסות מרובות, מה שגרר דחיות בפתיחת הבחינה במספר מקומות בארץ והמתנה ארוכה מדי עבור התלמידים. היו גם שהתלוננו על קושי רב בבחינה, לאור העובדה שנכתבה מחדש.

נציין גם כי באתר האינטרנט של רשת "אנקורי", באחת הסיבות מדוע כדאי ללמוד שם לבגרות במתמטיקה, כתוב: "קשר הדוק עם משרד החינוך".

בתגובה לפרסום המשטרה על מעצר החשודים נמסר ממשרד החינוך כי "המשרד מברך את משטרת ישראל על טיפולה היעיל והמהיר בתלונה בדבר הדלפת בחינת הבגרות במתמטיקה. טוהר הבחינות הוא עיקרון שיש לחזקו במעשים, כפי שבא הדבר לידי ביטוי בפעולות שנקט משרד החינוך בעניין בחינת הבגרות: הגשת התלונה למשטרה וההחלטה שלא לקיים את הבחינה במתכונתה המקורית על בסיס שאלונים שדלפו, נמכרו ונסחרו לנבחנים".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988