פרופיל עסקי

"יאיר לפיד יודע להיות חבר", אמרו השבוע אנשים בסביבתו. ואכן, מערכת הקשרים שלו מסועפת ורב תחומית, כנראה כמו אישיותו שלו. מצד אחד אנשי רוח - מוכרים ופופולריים - ומאידך פוליטיקאים מקושרים ואנשי עסקים שמתרחקים מהתקשורת כמו מאש.

לפיד (46) משמש בימים אלו כמגיש "אולפן שישי" בערוץ 2 וככותב טור שבועי פופולרי ב"ידיעות אחרונות". הוא הצליח כסופר של רבי-מכר, פזמונאי, מחזאי, מגיש טלוויזיה, כעיתונאי ואף כתסריטאי, במאי ושחקן. לשורת עיסוקיו נוסף גם יחוסו המשפחתי, כבנם של הפוליטיקאי-עיתונאי והסופרת. כל אלו הפכו אותו בעיני חלקים רבים מהציבור לשם נרדף ל"ישראליות", אולם מי ששאף כל חייו כלפי הקונצנזוס הישראלי הפך לא אחת לדמות שנויה במחלוקת.

השבוע חזר לפיד ליצור סערה, לאחר שנשא נאום בבית חיל האוויר בהרצליה, שנתפס בעיני רבים כיריית הפתיחה של קמפיין בחירות. לפיד שלהב את הקהל כשהוא קורא לכונן חוקה, לגייס את החרדים ולסגור את גלי צה"ל. בתגובה, עלו מיד קריאות להדיחו מהגשת "אולפן שישי". לא ייתכן, אמרו, כי לפיד ינצל את הבמה רחבת הרייטינג המוצעת לו לטובת שאיפותיו הפוליטיות, ולא ייתכן שימשיך לראיין פוליטיקאים בכל ערב שבת כאשר לו עצמו אספירציות בכיוון.

בסופו של דבר שיגר לפיד מכתב שבו הוא מתחייב לקחת על עצמו תקופת צינון, אם יחפוץ לפנות לפוליטיקה. "איני מקיים שום קשר עם גוף פוליטי, ובוודאי שאיני פעיל בשירותו של גוף כזה", אמר.

חברים

רמי קליינשטיין (47)

זמר ומלחין. לפיד כתב כמה שירים עבורו ועבור גרושתו של קלינשטיין, ריטה. לפני כשנתיים יצאו השניים, ביחד עם חברם המשותף תמיר הרפז, במופע ששמו "לא סופי", כשמו של הטור של לפיד ב"ידיעות אחרונות".

דפנה שפיגלמן (41)

הגישה עם לפיד את התוכנית "ציפורי לילה" בגלי צה"ל במשך שמונה שנים ולאחר מכן הייתה עורכת תוכנית האירוח שלו בערוץ 2. חברה קרובה של לפיד.

אהוד אולמרט (64)

ראש הממשלה לשעבר התייפח בלווייתו של טומי לפיד, כשידו של יאיר על כתפו. לא אחת נקשר אולמרט לדרכו הפוליטית המתוכננת, לכאורה, של לפיד. לאחרונה פורסם כי אולמרט כותב ספר ולפיד מסייע בשכתובו.

דני וסלי (59)

במשך שנים הפיק את תוכנית הטלוויזיה של לפיד, שבה התווה את סדר היום הציבורי, והיה המנוע מאחורי התוכנית. וסלי, בעלה של הצלמת ורדי כהנא, הוא גם חבר קרוב של לפיד ואיש סודו.

רוני סומק (58)

משורר שפרסם עד כה עשרה ספרי שירה, האחרון שבהם נקרא "אלג'יר". ספריו תורגמו לכמה שפות. סומק הוא חבר של לפיד.

אבי סינגולדה (50)

הגיטריסט הוותיק, המלווה שנים רבות את שלמה ארצי ואמנים אחרים, הוא חבר קרוב של לפיד.

חנוך מרמרי (62)

עיתונאי וחבר של לפיד. לפני כשנתיים הודיע לפיד ביחד עם דני וסלי כי הם מבטלים את המנוי שלהם לעיתון "הארץ", לאחר שבעיתון החליטו לבטל את המנוי לעורך לשעבר, מרמרי.

שי פירון (45)

מרבני תנועת "צהר". לפיד הוזמן על ידי פירון להרצות בישיבה התיכונית בפתח תקוה. השניים כתבו יחד מאמר בנושאי חינוך, והופיעו יחד בפורומים שונים. בציונות הדתית הושמעו הערכות על כך שלרב יהיה מקום של כבוד במפלגה שלפיד עתיד להקים.

ציפי לבני (52)

יו"ר מפלגת קדימה וראש האופוזיציה. לבני ולפיד נפגשו לא אחת (לא רק במקרים שבהם הוא ראיין אותה, כמו ביום שישי שעבר), והתפתחה ביניהם ידידות. גם השאיפות הפוליטיות שלו, מעריכים, נקשרו בריצה משותפת איתה.

חנוך דאום (34)

עיתונאי, סופר, ומקורבם של ראש הממשלה נתניהו ושל אשתו שרה. דאום ולפיד הכירו כאשר עבדו בעיתון "מעריב" ולימים שיתפו פעולה שוב בזכיינית ערוץ 2 רשת, בהכנות למכרז השני על ערוץ 2. לפיד היה עורך ספרו של דאום "שיחות עם אלוהים".

צביקה לימון (51)

בנו של מוקה (מרדכי) לימון, לשעבר מפקד חיל הים. ללימון הבן יש חברת ייעוץ והשקעות, והוא השותף של שאול שני בהקמת קרן ההשקעות מגנום. לימון גם נמנה עם בעלי המניות בחברת הטקסטיל תפרון, ובחברת לידקום.

דני טוקטלי

אחד משותפיו של שאול שני להקמת קרן ההשקעות מגנום. טוקטלי עבד בעברו למעלה מעשור בשוק ההון האמריקני, והתמחה בתחום המסחר באג"ח. משפחתו של טוקטלי הייתה בעברה בעלת השליטה בחברת הביטוח אריה - היום חלק מכלל ביטוח.

ארנון מילצ'ן (65)

מפיק הוליוודי בכיר (מ"דיזנגוף 99" ועד "מועדון קרב"), שחי שנים רבות בלוס אנג'לס וחזר לאחרונה להתגורר לישראל. לפיד עבד אצל מילצ'ן בשנים שבהן ניסה לפתח קריירה טלוויזיונית בלוס אנג'לס, ומאז נשארו השניים בקשרי ידידות.

שמעון וינטרוב

איש עסקים שעיקר פעילותו בענף הנדל"ן המקומי והאירופי (דרך חברת בראק קפיטל שבבעלותו ובבעלות שותפיו רונן פלד ורוני יצחקי). וינטרוב הרוויח עשרות מיליוני ד' ממכירת חברת האינטרנט ה-QXL תמורת 1.9 מיליארד דולר.

תמיר הרפז (46) ועינת שרוף (47)

הרפז הוא חברו של לפיד עוד מתקופת התיכון. הרפז, אחיו של אורי הרפז מצמד הפרברים, הוא מוסיקאי, שהיה המנהל המוזיקלי של להקת הליווי בתוכניתו של לפיד ב"רשת" ("תמיר והלהקה"). ביחד עם קלינשטיין ולפיד העלה את המופע "לא סופי".

בת זוגו של הרפז, עינת שרוף, היא זמרת שהתפרסמה בעיקר בזכות ערבי השירה בציבור שהיא מנחה במועדון הגנקי בתל אביב, שאליהם נוהגים להגיע גם יאיר וליהיא לפיד, לצד אנשי עסקים ופוליטיקאים רבים.

הרעיה

ליהיא לפיד (42)

אשתו השנייה של לפיד ("זוגתי שתחיה") ואם ילדיו ליאור ויעל, היא בעלת טור ברשת "ידיעות תקשורת", לשעבר צלמת ב"מעריב", וסופרת שפרסמה כמה ספרים.

האמא

שולמית לפיד (75)

סופרת מוערכת. אלמנתו של העיתונאי והפוליטיקאי טומי לפיד. היא בתו של דוד גלעדי, שהיה ממייסדי העיתון "מעריב", ונפטר בשנה שעברה בגיל 100.

הסוכן

בועז בן ציון (64)

סוכן האמנים הוותיק והדעתן מייצג את לפיד והוא גם חברו הקרוב ויועץ חשוב. לאחר פטירתו של יוסף טומי לפיד ז"ל, היה בן ציון מי שארגן את הלוויה על-פי בקשתו של האב המנוח.

היריב

רון מיברג (56)

עיתונאי ב"מעריב" לשעבר ומבכירי הכותבים בארץ, שחי כיום בארה"ב ועורך את אתר "אחר". בעבר פרסם ב"מעריב" טור שבו כינה את לפיד "יהיר לפיד". בראיון ל"גלובס" אמר מיברג: "היו ימים שחשבתי שיאיר לפיד שודד את הביוגרפיה שלי,את הכתיבה שלי, את הז'אנר שלי... ועשה מזה איזה שקשוקה לא אותנטית".

האחות

מירב לפיד

פסיכולוגית קלינית במקצועה, וקרובה מאוד לאחיה. אחותם הבכורה, מיכל לפיד-דורבן, נהרגה בתאונת דרכים בשנת 1984.

הרעיה לשעבר

תמי פרידמן

אשתו לשעבר של לפיד, ואם בנו הבכור יואב. עבדה במשך שנים רבות כעורכת ב"מעריב", פוטרה בשנת 2003, חזרה לעיתון ושוב עזבה. היא בת-בית בביתם של יאיר וליהיא לפיד.

צרו איתנו קשר *5988