נסראללה: "צילומים מפלילים - ישראל מאחורי חיסול אל-חרירי"

מזכ"ל חיזבאללה הציג סרטון לפיו לכאורה, מטוסים ישראלים עקבו במשך שנים אחרי ר"מ לבנון לשעבר ■ על אסון השייטת ב-1997: "קיבלנו צילומי מזל"ט וטמנו מארב ללוחמים הישראלים" ■ רומז כי בכוונת ישראל להתנקש בנשיא לבנון

"ישראל ניסתה מאז ספטמבר 1993 לשכנע את חרירי שחיזבאללה מנסה להרוג אותו", כך אמר היום (ב') מזכ"ל החיזבאללה חסן נסראללה, במהלך "נאום ההפתעות" שמוקרן על גבי מסכי ענק בביירות. בניאום שמכונה גם כן, כ"נאום חייו" של נסראללה, הוא מציג "הוכחות" לכך שישראל היא שעומדת מאחורי חיסולו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, ב-14 בפברואר 2005.

"לישראל יש היכולות לבצע חיסול מסוג זה ויש לי המון הוכחות על זה", אמר נסראללה. "היא כבר ביצעה פעולות דומות נגד בכירים פלסטינים ובכירים לבנונים".

נסראללה הדגיש כי ישראל לא מפספסת שום הזדמנות לחיסול כוחות ההתנגדות בלבנון. במהלך נאומו ציין נסראללה כי נשיא סוריה, בשאר אסד, סיפר לו בשנת 2004 כי מנהיג ערבי אמר לו שארה"ב לא מתנגדת שכוחותיו יישארו בלבנון, בתנאי שיפורק הנשק של חיזבאללה והנשק הפלסטיני בתוך המחנות.

נסראללה גם הציג סרטון לפיו לכאורה, מטוסים ישראלים עקבו במשך שנים אחרי השיירה הנשיאותית הלבנונית בה הנשיא אל-חרירי נסע, ולדבריו בידי החיזבאללה הוכחות מצולמות על כך שמטוסים ישראליים צילמו ותיעדו את הזמנים והמקומות המדוייקים שבהם נסע אל-חרירי - כהוכחה לכך שישראל היא מאחורי החיסול. נסראללה סיים את דבריו בטענה כי גם בימים שלפני חיסולו של רפיק אל-חרירי, ביום החיסול ובימים שאחרי, קיימת בידיו אינפורמציה מאומתת ומהימנה על פעילות של חיל האוויר הישראלי בלבנון.

נסראללה גם התייחס לאסון השייטת ב-1997: "בזמן שהמזל"ט הישראלי צילם את האזור בו צעדו הלוחמים הישראלים - קיבלנו את השידור", אמר. "הודות לכך נערכנו מראש וטמנו מארב ללוחמים. לא היו לנו אמצעים לראיית לילה - ולהם כן". לאחר מכן, שידר נסראללה את התמונות שבהן מתועד חילוצם של הפצועים בתקרית הקשה.

נסראללה האשים כי משתף פעולה בשם אחמד נסראללה, שגייסה ישראל, ניסה לשכנע את ממשל אל חרירי שחיזבאללה ועימאד מורנייה מנסים להתנקש בחייו. המרגל נעצר ב-1996 ושהה במאסר בלבנון עד 2000. לאחר מכן, הוא נמלט לשטחי ישראל ומשם לשטחי פלסטין.

נסראללה הראה קלטת שבה אחמד נסראללה מספר איך ניסה לשכנע את ממשל אל-חרירי שחיזבאללה מנסה להרוג אותו. בין היתר, הוא סיפר שהוא הזהיר את האבטחה כי יהרגו אותו בהלוויה של אישתו. הוא הדגיש שמשתף הפעולה אינו קרוב משפחה שלו.

עדויות מרגלים ומשתפי פעולה

נסראללה הדגיש כי ישראל מצליחה לגייס משתפי פעולה ומרגלים משלל המגזרים בלבנון. במהלך הנאום שלו הוא הציג תיעודים אודות משתפי הפעולה והמשימות שלהם.

פיליפוס חנא סאדק, התחיל לרגל בשנת 2006 ונעצר ב-2010. הוא הודה כי אסף נתוני מודיעיני אודות בסיסי הצבא הלבנוני, מקום הבית של מישיל סולימאן, איך נראה, איך אפשר לגשת אליו ופרטים מדויקים אודותיו. נסראללה אמר כי איסוף מידע מודיעיני מפורט זה אינו טבעי, אלא בא לפני צעד מתוכנן ורמז בזה כי ישראל מתכננת להתקש בחיי נשיא לבנון מישל סולימאן, ובבכירים לבנוניים נוספים.

המרגל סעיד אל עלם אסף מידע, לבקשת ישראל, על ראש הממשלה הלבנוני סעד אל-חרירי, מהלכים שלו ומועדי הביקורים שלו לבית סמיר געגע.

צרו איתנו קשר *5988