חשד בגרמניה: טורקיה משתמשת בנשק כימי נגד הכורדים

תחקיר של השבועון הגרמני חושף כי הטורקים השתמשו בנשק כימי כדי לדכא את ההתנגדות של המחתרת הכורדית PKK בצפון המדינה ובעיראק ■ בידיהם ישנן תמונות המציגות גופות של לוחמים שאיבדו לטענתם "צלם אנוש"

לאחר שביקרה את ישראל על כל במה אפשרית וטענה כי ירושלים מבצעת פשעים נגד האנושות, עומדת כעת טורקיה בפני האשמות חמורות הקושרות אותה לשימוש בנשק כימי נגד המחתרת הכורדית בצפון המדינה ובעיראק.

השבועון הגרמני "דר שפיגל" חשף באתר האינטרנט שלו כי אנקרה הפעילה נגד לוחמים כורדים נשק כימי בניגוד לאמנה עליה היא חתומה האוסרת שימוש בנשק זה. השבועון טוען כי יש בידיו צילומים בהם נראות גופות של לוחמי המחתרת הכורדית PKK, שלדעתם, איבדו כל צלם אנוש.

פעילי זכויות אדם הפועלים למען המיעוט הכורדי סבורים כי הנפגעים הכורדים הם חברי המחתרת שנהרגו בקרבות עם חיילים טורקים בספטמבר 2009. הצילומים שהועברו על ידם לארגון זכויות אדם גרמני כבר נבדקו על ידי מומחה לזיוף תמונות והוא אישר את אמינותן.

בעקבות הממצאים האחרונים נשמעים קולות בפרלמנט הגרמני שקורא לפתוח נגד טורקיה בחקירה בינלאומית. גיסלה פנטקר, מומחית לענייני טורקיה בארגון הבינלאומי של "פיזיולוגים נגד מלחמה גרעינית" אמרה כי "טורקיה חשודה במשך שנים בשימוש בנשק כימי נגד הכורדים אך מציאת ההוכחה הייתה העניין המסובך". פנטקר הוסיפה עוד שהקושי לכך הוא שהגופות מוחזרות למשפחות מאוחר מידי בכדי לערוך להן ניתוח שלאחר המוות.

מפלגת האופוזיציה הפרו-כורדית בפרלמנט הטורקי כבר האשימה את ראש הממשלה ארדואן בכך ש"לא אכפת לו בכלל מהפרות זכויות האדם ושהדבר היחיד שחשוב לו הוא שצבאו ימגר את הכורדים בכל אמצעי נחוץ".

טורקיה מצידה סירבה להגיב באופן רשמי להאשמות וניסתה להציג את הממצאים החדשים כתעמולה של ארגון המורדים. משרד החוץ הטורקי הסתפק בתגובה קצרה לעניין כשאמר ש"אנקרה חתומה על האמנה הבינלאומית נגד שימוש בנשק כימי ושכוחות הביטחון במדינה אינם מחזיקים בסוג נשק שכזה".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988