מסתמן: תעוכב היוזמה להרחבת סמכויות השוטרים לחיפוש גופני

ריבלין ליועמ"ש: להוציא את תיקון החקיקה בנושא מחוק ההסדרים - "לא ייתכן שחוק ההסדרים יכלול תיקונים בחוק הפלילי" ■ משרד המשפטים: שוקלים להסיר את התיקון כבר בימים הקרובים

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, פנה אמש (ב') ללשכת היועץ המשפטי לממשלה בדרישה להסיר את תיקון החקיקה, המרחיב את סמכויות החיפוש הגופני המוקנות לשוטרים, מהצעת חוק ההסדרים.

לדברי ריבלין, "הצעת חוק ההסדרים הנוכחית חצתה את כל הגבולות. לא ייתכן שחוק ההסדרים יכלול תיקונים בחוק הפלילי, ויותר מכך - כאלה שהם בעלי השלכות קשות על זכויות אדם יסודיות - עם או בלי קשר לתקציב. הכרעות בסוגיות מעין אלה חייבות להתקבל במסלול חקיקה רגיל ובדיון ציבורי רחב ולא במהלך חטוף. לא אניח את הצעת חוק ההסדרים במתכונתה הנוכחית על שולחן הכנסת".

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, שמנהל את המגעים מול משרד המשפטים מטעם יו''ר הכנסת, הודיע הבוקר (ג') לריבלין כי בעקבות פנייתו שוקלים במשרד המשפטים להסיר את התיקון מהצעת חוק ההסדרים כבר בימים הקרובים.

על-פי התיקון לחוק שפרסם משרד המשפטים, יוענקו לשוטרים סמכויות מרחיקות לכת לערוך חיפוש בגופו של אדם, במקומות המועדים לאירועי אלימות, גם ללא חשד מוקדם כי אותו אדם נושא על גופו נשק וגם בהיעדר ראייה ממשית לכך שהאדם ביצע עבירה.

בנוסף מאפשר התיקון להקנות סמכויות שלטוניות מובהקות, כמו עיכוב ואף שימוש בכוח, לפקחים עירוניים, אשר בניגוד לאנשי משטרה אינם בעלי ההכשרה המשפטית והמעשית הנדרשת ואינם מפוקחים על-ידי מח"ש.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988