מכה לוינרוט: העליון הורה לחדש הבוררות בתביעת עזרא עורקבי ושחר בן-עמי נגדו

הבורר, השופט בדימוס וינוגרד, דחה את תביעת המיליונים שהגישו השניים, אולם העליון החזיר פסק הבורר לדיון מחודש ורמז לוינוגרד לפרוש

בעודו ניצב כנאשם במתן שוחד בתיק וינרוט-ויטה, ספג עו"ד יעקב וינרוט מכה משפטית נוספת: ביום חמישי האחרון הורה בית המשפט העליון כי פסק הבוררות, שנתן השופט בדימוס אליהו וינוגרד ושדחה את תביעת המיליונים שהגישו נגדו איש העסקים עזרא עורקבי ועו"ד שחר בן-עמי, יוחזר לדיון מחודש בפני וינוגרד. בנוסף המליץ העליון לשופט בדימוס לבחון מחדש את יכולתו לטפל בפרשה.

משמעות החלטת העליון, שהתקבלה בהסכמת הצדדים, היא מתן הזדמנות נוספת לתובעים לקיים את החלטות וינוגרד בנוגע למסירת מסמכים וקלטות, שבהן הוקלט וינרוט על-ידי עורקבי. אם התובעים יקיימו את ההוראות הפרוצדורליות הללו, תידון תביעתם על-ידי הבורר, לגופה.

במסגרת ההחלטה, רמזו השופטים, אסתר חיות, יורם דנציגר ועוזי פוגלמן, להחליף את וינגורד כבורר וכתבו כי הצדדים מסכימים שאם וינוגרד "לא יוכל או לא ירצה לקיים את הבוררות בפניו, כי אז תתברר התביעה בפני נשיא המחוזי בדימוס, השופט אורי גורן". עם זאת, למען הסר ספק, הוסיפו השופטים כי "מובהר שאין בהסכמה זו, כדי לגרוע מקביעותיו של המחוזי, לעניין האמון שראוי לו וינוגרד".

"הזדמנות נוספת"

מטעם וינרוט נמסר בתגובה כי "המדובר בעוד שמחת עניים של הצמד עורקבי-בן-עמי, שלא הצליחו לגבש תביעה הראויה להתברר ואשר טענותיהם נדחו על הסף פעם אחר פעם". עוד נמסר, כי "כל מה שקבע העליון לא היה אלא לתת הזדמנות נוספת לקיים את החלטות הבורר, לפני דחייה סופית על הסף".

"בן אדם שלי"

עורקבי ובן-עמי הגישו נגד וינרוט תביעה בסך 4.5 מיליון שקל בגין סכסוך סביב הסכם בין הצדדים לחלוקת רווחים מעסקאות במקרקעין השייכים לפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית בירושלים. עורקבי ובן-עמי טענו כי וינרוט הונה אותם בכך שהסתיר מהם את העובדה שהרוויח בעסקה כ-2.5 מיליון דולר, וטען כי הרווח הסתכם ב-150 אלף דולר.

וינרוט אישר כי קיבל שכר-טרחה בסך כ-2.5 מיליון דולר, אך טען כי לשניים אין זכות בכספים, משום שהסכם חלוקת הרווחים התגלה כבלתי ניתן לביצוע. ביהמ"ש הורה להעביר את הסכסוך לבוררות בפני וינוגרד, שדחה ביוני 2006 את תביעתם של עורקבי ובן-עמי.

השניים הגישו בקשה לביטול פסק הבוררות ולהעברת וינוגרד מתפקידו, בטענה כי אין להם אמון באובייקטיביות של הבורר. הם ביססו את טענתם על קלטת בה נשמע וינרוט אומר לעורקבי: "וינוגרד בתור בורר מקובל עליי, זה בן אדם שלי". וינוגרד ווינרוט בתגובה הכחישו כי קיים כל קשר ביניהם. וינרוט טען כי עורקבי ובן-עמי רקמו עלילה נלוזה נגד וינוגרד, כיוון שפסק נגדם.

ביולי אשתקד דחה המחוזי בת"א את בקשתם של עורקבי ובן-עמי לביטול פסק הבוררות ולהעברת וינוגרד מתפקידו. השופט מגן אלטוביה קבע כי כוונתו של וינרוט באומרו "וינוגרד בן אדם שלי", בהקשר בו נאמרו הדברים, היא היותו של וינוגרד איש חכם, הגון ומקובל על וינרוט, ומי שוינרוט סומך עליו ועל שיקול דעתו. לכן, נקבע, אין באמירה זו עילה לביטול פסק הבוררות או להעברת הבורר מתפקידו.

וינרוט מיוצג בידי עוה"ד עודד נשר ועו"ד אלון רון. התובעים מיוצגים ע"י עוה"ד רפאל נבון וישראל גבל.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988