הפלו עובדת בהריון - וחטפו קנס של 65 אלף שקל

כתב האישום, שהוגש ע"י משרד התמ"ת, ייחס לקיבוץ עין-כרמל עבירה של אי-קבלה לעבודה בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה

בעקבות חקירה שניהל האגף לאכיפת חוקי עבודה במשרד התמ"ת באמצעות סגן הממונה על האכיפה במחוז הצפון, תמר מורן, כנגד קיבוץ עין-כרמל בחשד לאפליה בקבלה לעבודה בשל הריונה של המועמדת, התגלה כי העובדת, שעבדה כמטפלת במשך יומיים בשבוע במשך תקופה ארוכה אצל הנאשמת, אכן הופלתה שלא כדין בשל הריונה.

מורן מציינת כי למרות שדובר עם העובדת לגבי איוש התקן קודם לכן, הראיות העלו כי לאחר היוודע דבר הריונה הנימוק שהיווה שיקול לאי-קבלת העובדת לעבודה היה העובדה שבשל הריונה העובדת לא תוכל לטפל בילדים במשך שנת הלימודים במלואה אלא תיאלץ לצאת לחופשת לידה.

כתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד רנין יעקוב-מנסור ממשרד התמ"ת, ייחס לקיבוץ עין-כרמל עבירה של אי-קבלה לעבודה בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה. בטרם הקראה הגיעו הצדדים להסדר טיעון.

במסגרת הטיעונים לעונש טענה עו"ד יעקוב-מנסור כי הגבלת האפשרות להתקבל לעבודה בשל ההריון משליכה על העסקת סקטור הנשים בשוק העבודה ופוגעת בחברה הישראלית, ולכן ביקשה להשית על הנאשמת עונש מרתיע.

שופטת בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, דלית גילה, הרשיעה את הנאשמת במסגרת הסדר הטיעון וקבעה במסגרת גזר הדין כי העובדת הופלתה מחמת הריונה, אפליה פסולה שאין צורך להכביר במילים על הפגיעה שלה בעובדת הספציפית ובהעסקת נשים בכלל.

עם זאת, לאור העובדה שמדובר בעבירה ראשונה של הנאשמת ולאור לקיחת האחריות על מעשיה, השיתה על הנאשמת קנס בסך 65,000 שקל וקבעה כי נציג מוסמך של הקיבוץ יחתום בשם הקיבוץ על התחייבות להימנע מעבירה על הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

התובעת הראשית במשרד התמ"ת, עו"ד גלי לוי, בירכה על גזר הדין: "מדובר בקנס מרתיע במסגרת ההליך הפלילי, שמעביר מסר ברור לציבור המעסיקים שלא להפלות שלא כדין עובדות הרות בקבלה לעבודה".

צרו איתנו קשר *5988